• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Tartak

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#21
Pomysł ciekawy, nawet nad tym myślałem, jakimś dźwigiem bądź suwniczką, ale ze względów estetycznych i powierzchniowych przynajmniej na tym etapie raczej odpada. :)
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#22
Mały tartak - małe biuro
Czyli wypadałoby aby mój lilipuci zakład produkcji trocin miał jakieś skromne zaplecze, czytaj kawałek biurka wolny od trocin. W tej roli koniecznie chciałem osadzić budynek który mi się bardzo podobał. Na razie jeszcze w fazie brudzenia dachu i sztukaterii drewnianej. I komin, koniecznie komin! Żeby tylko nie zapomnieć.
20210124_194025.jpg
20210124_194127.jpg
20210124_194144.jpg

Niestety tak patrzę na niego i odnoszę wrażenie że wyszedł mi za "ślunski". Jakoś u mnie budynki z czerwonej cegły są jaśniejsze.
Nie wykluczam ze pójdzie do przysłowiowego żyda.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#24
Mały tartak - małe biuro
Czyli wypadałoby aby mój lilipuci zakład produkcji trocin miał jakieś skromne zaplecze, czytaj kawałek biurka wolny od trocin. W tej roli koniecznie chciałem osadzić budynek który mi się bardzo podobał. Na razie jeszcze w fazie brudzenia dachu i sztukaterii drewnianej. I komin, koniecznie komin! Żeby tylko nie zapomnieć. Zobacz załącznik 787355 Zobacz załącznik 787356 Zobacz załącznik 787357
Niestety tak patrzę na niego i odnoszę wrażenie że wyszedł mi za "ślunski". Jakoś u mnie budynki z czerwonej cegły są jaśniejsze.
Nie wykluczam ze pójdzie do przysłowiowego żyda.
Jak dla mnie to trzeba zmniejszyć dysonans pomiędzy cegłami (patyna) a dachem - plastik.
Budynek jako biuro trochę słaby - po co taka wieża ? Dziwne.
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#26
Jak dla mnie to trzeba zmniejszyć dysonans pomiędzy cegłami (patyna) a dachem - plastik.
Budynek jako biuro trochę słaby - po co taka wieża ? Dziwne.
Dach się patynuje, drybrush schnie, do tego dojdą pigmenty.
A dlaczego takie biuro? Powód prozaiczny, bo nie ma miejsca na inną formę budynku poza tym ta mi się podoba. Podoba mi się widok budynku z czerwonej cegły górującego nad drewnianą wiatą w tartaku kontrastująca z zielenią okalającą tartak.
20210128_202602.jpg

Na górze kawałek biura, z oknem wychodzącym na teren zakładu i schodami wynoszącymi inteligencję kierownictwa zakładu ponad poziom elementu robotniczego, do tego balkonik gdzie kierownik wychodzi na papieroska, kontemplując w tym czasie rzeczywistość wpatrując się w uspokajającą zieleń. Na dole bidne pomieszczenie socjalne lub coś w ten deseń dla garstki pracowników.

A choć się nie znam i łatwo to udowodnić, to jak dla mnie to trzeba usunąć dysonans w łączeniach cegieł bo się mijają na narożnikach, trochę.
Tu się nie da nic już usunąć. Po prostu trzeba robić nowy budynek. I teraz się zastanawiam, czy słusznie się obwiniam o te przeoczenie i zamienienie ze sobą ścian, czy to wina Fallera który tak wyprodukował budynek.
W każdym razie, wracając do tematu kojącej zieleni czuję że narożnik obrośnie bluszczem, i to bardzo szybko.
:)
 

Antez

Aktywny użytkownik
Reakcje
447 0 6
#31
A mi się podoba taki wysoki budynek, kierownik ma widok na cały plac ze swojego biura. Na dole schowek albo kibelek :). Piła wyszła pięknie, te zębatki będą jakoś zakryte?
 

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
959 2 0
#33
A może coś na takiej zasadzie żeby obsługiwać wagony? Konstrukcje możesz zrobić z szyn albo profili Hips (Kotebi ma sporo)

Zobacz załącznik 783848
A może coś na takiej zasadzie żeby obsługiwać wagony? Konstrukcje możesz zrobić z szyn albo profili Hips (Kotebi ma sporo)

Zobacz załącznik 783848
Właśnie jestem na etapie budowania nazwijmy to suwnicy ;) i wyszło mi takie oto coś. Posklejałem to z jakichś pozostałości po poprzednich projektach. W założeniach też ma ładować drewno na wagony.
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#34
Mały tartak - małe biuro
Czyli wypadałoby aby mój lilipuci zakład produkcji trocin miał jakieś skromne zaplecze, czytaj kawałek biurka wolny od trocin. W tej roli koniecznie chciałem osadzić budynek który mi się bardzo podobał. Na razie jeszcze w fazie brudzenia dachu i sztukaterii drewnianej. I komin, koniecznie komin! Żeby tylko nie zapomnieć. Zobacz załącznik 787355 Zobacz załącznik 787356 Zobacz załącznik 787357
Niestety tak patrzę na niego i odnoszę wrażenie że wyszedł mi za "ślunski". Jakoś u mnie budynki z czerwonej cegły są jaśniejsze.
Nie wykluczam ze pójdzie do przysłowiowego żyda.
Ja rozumiem ze kolega chce miec balkon z widokiem, ale moze jakby...uciac w polowie ten budynek mozna by bylo z niego zrobic dwa osobne - gorna polowe zaadoptowac jako biuro zas dolna czesc...na cokolwiek innego:)
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#35
Najpierw stare sprawy...

Ja rozumiem ze kolega chce miec balkon z widokiem, ale moze jakby...uciac w polowie ten budynek mozna by bylo z niego zrobic dwa osobne - gorna polowe zaadoptowac jako biuro zas dolna czesc...na cokolwiek innego:)
I na przecinku myślę że zakończyliśmy ten wątek. :)

O tak nie zauważyłem, przepraszam.
A wynika to z tego że idąc na łatwiznę korzystam z aplikacji zamieniającej mowę na tekst
Temat ciekawy, o tyle że mam nawet gdzieś taką suwniczkę, pozostaje kwestia cokolika pod nią.

A więc wracam jeszcze raz do tematu, co by uciąć wszelkie spekulacje i akty uszczęśliwiania mnie na siłę.
Dla mnie ten budynek jest jak najbardziej odpowiedni/adekwatny/ładny/pasujący. Może dlatego, że to moja makieta, oraz może dlatego że osobiście przestudiowałem wszystkie pasujące tudzież nie, warianty oraz przekopałem się przez większość tego typu budynków próbując coś sobie dobrać. Jak już pisałem jest tam mało miejsca (lub ciasno, jak kto woli), jest dość skomplikowany plan zagospodarowania przestrzennego, czyli albo coś będzie zasłaniać coś, albo coś i nic poza tym, albo coś będzie ginąć w bujnej zieleni.
Dla lepszego zobrazowania, obrazek. I teraz sama górna połówka wyglądałaby co najmniej bidnie.
I staram się to pisać bez cienia złośliwości, co by towarzystwo nie pouciekało z piaskownicy, a łatwo nie jest.
20210209_133530.jpg


I teraz właściwy post

Temat tartaku na razie odszedł na dalszy plan ponieważ za tartakiem jest tor który będzie przechodził modernizację. Więc co by dla siebie nie wchodzić w paradę i nie nastręczać trudności robię po kolei.
A modernizacja obejmuje między innymi wymianę rozjazdów Piko na Tilligi EW5, a co za tym idzie prawie całości materiału torowego. Przy okazji tego poprawiam co się da. I to wszystko na "pół żywym" organizmie makiety. Tutaj bardzo pomógł mi kolega @Paweł R który po opieprzeniu mnie że jestem leniwy i fatyguję "emeryta" wyciął eleganckie paski ze sklejki. Na które przyklejam flexa, i mam pewność że nic mi się nie rozjedzie i będzie prosto. Lutuję kabelki, maluje, patynuje, i przyklejam na makiecie. Bardzo fajna sprawa dodatkowo podnosi tor markując podtorze.
Wprawne oko wypatrzy tam chińskie breloczki poziomice. Myślałem że będzie z tego fajny bajer do poziomowania toru, ale na zamówionych 10 sztuk, 3 mniej więcej wskazywały to samo. Summa summarum chcąc utrzymać poziom wystarczyło obrócić poziomicę na inny bok.
Jak uporam się z pędniami, elektryką i napędami, oraz Modelmania zrealizuje zamówienie na materiał torowy, wracam do tartaku. W sumie to chyba nie ma sensu dokumentować tego bo to nudne sprawy, szutrowanie, pędnie i kabelki...
20210207_162140.jpg
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#36
Żeby nie było że się nic nie dzieje...

Pozbyłem się na Warmię jednej 601W więc musiałem zapełnić czymś te lukę. Oczywiście autora zarówno jednego i drugiego modelu przedstawiać nie muszę. W tym miejscu wielkie dzięki dla kolego @kilanziom za zdjęcia tej węglarki z Małaszewicz. Skupię się zatem na tradycyjnym podlaskim ładunku. Swoją drogę mam nawet materiały na tutorial jak zrobić taki ładunek drzewa, ale nie wiem czy już kiedyś czegoś takiego nie pisałem, i czy są w ogóle zainteresowani.:niepewny: Bo temat taki łatwy nie jest jak się wydaje.
Poniżej standardowy pociąg do mojego tartaku, oczekuje na wjazd na teren budowanego zakładu.
20210217_201654.jpg
20210217_201808.jpg
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#37
Rozbebeszony tartak, czeka na tory, tory czekają na farbę, farba czeka aż ją kupię.
Przy okazji wysiedziałem przez święta pewną koncepcję:
20210406_102622.jpg


Zamienię lewy rozjazd na prawy a co za tym idzie, zniknie ta przykrótka bocznica, uzyskam połączenie z torem z pod suwnicy, spalinowozy wyjeżdżające z szopy będą miały dłuższy tor wyciągowy i bezpośredni wjazd na terminal przeładunkowy i poszerzę delikatnie teren tartaku.
.
W ramach historycznej ciekawostki nawiązującej do mojego malutkiego "zakładu produkcji trocin" przedstawiam z zakład produkcji gwoździ drewnianych z bliskiej mi Białej Podlaskiej. (źródło: Piotr Sęczyk fb: Biała Podlaska i okolice - Historia w zdjęciach)
167803799_5269251159815112_9136296317627861941_n.jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#39
Świetny pomysł. Teraz wydaje się wręcz oczywisty - podobno tak jest zawsze z genialnymi rozwiązaniami;) Są oczywiste, jak je już ktoś wymyśli:)

Drewniane gwoździe:eek: Człowiek uczy się do śmierci:podstepny:
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#40
Dwie sprawy:

1. Malowanie torów. Napisano o tym już tyle że powiem krótko sytuacja zmusiła mnie do kładzenia już pomalowanych torów na makiecie i dopiero późniejsze ich szutrowanie i ewentualne subtelne kosmetyczne psiknięcie aerografem.
Pokazuję przyrząd ułatwiający robotę. Bierzemy deseczkę, naklejamy dwa paski kartonu niwelujące grubość podkładu, między paskami wsadzamy nasz tor, najlepiej na wcisk. Później maskujemy środek toru paskiem taśmy ok. 12mm i obklejamy boki. karton daje to że delikatna taśma malarska przylega elegancko i nie ma tego schodka między deseczką a torem. Potem psikamy sprayem i cześć.
20210410_154729.jpg

I tutaj co do sprayu, malowałem aerografem i farbami Miga, malowałem tamiyą sprayem, malowałem motipami. I malowałem tym:
172982175_831332927475914_104153071621686238_n.jpg

Świetny spray, bardzo ładnie i trwało kryje. Kosztuje ok. 20zł, odcień dla mnie bardzo dobry więc specyfik idealny. Przyrząd, taśma i ten spray i za 20 minut pomalowałem 20 odcinków torów Tilliga.
173328411_4090499917669390_102522607525760942_n.jpg