• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TARGI HOBBY dyskusja ogólna o kosztach imprezy

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#1
Witam, chciałbym rozpocząć dyskusję o kosztach organizacji imprezy HOBBY. Chciałbym aby w dyskusji brali udział tylko Ci ludzie i kluby modelarskie, którzy mieli czynny udział w organizowaniu imprezy, wystawiali się z taborem i makietami oraz ludzie ze stoisk handlowych. Panowie opowiedzcie jakie ponosicie szacunkowe koszta w związku z organizacją tej imprezy od samego początku do końca. Jaki jest rząd wielkości nakładu finansowego potrzebny do zorganizowania wystawy? Ile dostajecie subwencji od organizatora? Jak wygląda umowa z organizatorem o wynajmie hali? Dyskusja ma za zadanie przedstawić szerokiej społeczności jak duże jest to przedsięwzięcie i ile potrzeba sił i środków aby impreza była udana i zachęciła szersze grono modelarzy, zbieraczy i innej "masy" ludzi do udziału w HOBBY.

Proszę tylko o merytoryczne odpowiedzi bez żadnych kpin, obrażania się, itd.

pozdrawiam
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#2
Ja byłem w zeszłym roku razem z bratem, makietą i taborem. Koszt na dwóch około 1200-1400 zł. W tym dojazd, noclegi, jedzenie. Subwencja 0zł
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#3
Na Hobby jeżdżę chyba od 2008 roku z czego od 2010 jako wystawca (zawsze z makietą).
W tym roku również wystawiłem makietę. Koszta zamknęły się w 300 zł ( dojazd, noclegi, jedzenie). Wpływów 0 zł
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#4
W tym roku byłem jako wolny ptak. Bez zobowiązań, bez obowiązków, bez niczego. Lecz bawiłem się wraz z chłopakami z klubu Hazero z Poznania. Tym razem nie przywoziłem ze sobą niczego, a zatem nie ponosiłem ryzyka że coś podczas transportu lub zabawy ulegnie zniszczeniu. A jest to rzecz nie do przeliczenia na pieniądze.
Jakie poniosłem koszty? Były to koszty podróży pociągiem w dwie strony, koszt noclegów w hotelu, oraz koszt wyżywienia. Bilety na pociąg kupował kolega Michał, z jakim wspólnie wyjeżdżaliśmy. Mimo iż starał się kupować jak najwcześniej i jak najtaniej, to koszt biletu w jedną stronę wyniósł bodaj 49 zł, a w drugą więcej. Oczywiście można byłoby jechać jakimś pośpiechem pół dnia, zamiast pociągu IC, ale dla nas jest też ważny komfort i czas podróży, a nie tylko cena. Przyjechaliśmy już w środę wieczorem, a wyjeżdżaliśmy w niedzielę wieczorem, w sumie 4 noclegi w hotelu za ponad 560 zł za osobę. Można było próbować szukać taniej jeszcze, może w jeszcze większej odległości od targów, a może załatwiać noclegi tak jak wielu innych z pomocą związku modelarzy. Można było przyjechać na mniej dni. Ale czy na siłę trzeba zmniejszać sobie komfort? Śniadania mieliśmy wliczone w cenę doby w hotelu, obiady wyszły nas średnio około 15 zł za obiad, na kolację coś tam byle co w sklepie się kupowało. Gdzieś tam wypite piwko po drodze (w moim przypadku w tym roku tylko grzańce, z racji choroby).

Reasumując. Parę stówek nas to kosztowało. Ja dla samej idei bycia tam, spotkania się z ludźmi jakich zazwyczaj tylko czytam na forum, wydałem te pieniądze. Powiedzmy, że taki mój kaprys. Gdybym przyjechał z taborem, koszt byłby ten sam, ale byłoby pewne ryzyko zniszczenia się czegoś. Czy z taborem czy bez, bez zwrotów kosztów.

Gdybyśmy jechali z Michałem samochodem, koszty transportu by się zwiększyły, bo koszt paliwa i opłat za autostradę by pożarł więcej pieniędzy niż na pociąg. Ale samochód byłby nieunikniony, gdyby Michał miał zabrać ze sobą moduły.
 

M&M

Znany użytkownik
Reakcje
671 22 2
#5
Wpisowe na imprezę hobby wynosi 90 zł od indywidualnego wystawcy i 260 do klubu . My jako część samochodowa mamy już stoisko od wielu lat jest zrzuta po 20 zeta i wszystko . Za to targi budują nam stoisko z gablotami około 50 metrów kwadratowych ( to jest ten bonus) , bo takie stoisko to kosztuje kosmos .
Koszty dojazdu i zakwaterowania już jak kto woli taniej lub drożej .
 
J

Jurek ST44

Gość
#6
Telewizor, sory za wpis, ale jak już o kosztach to może się dowiem co nie co. Rozumiem, że jak bym chciał przyjechać z modułem to bule 90 zeta ? Przyjechałem , zabuliłem i co teraz, w kącie będę stał ?
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#7
Ile dostajecie subwencji od organizatora? Jak wygląda umowa z organizatorem o wynajmie hali?
Pytanie pierwsze, jeśli jest to tzw. "Prezentacja zamówiona" to uczestnicy tejże dostawali do tej pory około 1000 zł, od ilości osób biorących udział w takiej prezentacji, zależy czy do przyjazdu dołożą czy ledwo wyjdą na zero, raczej nie słyszałem aby ktoś się na tym wzbogacił.
Reszta przyjeżdża, przywozi zabawki i bryluje na salonach za swoje.

Pytanie drugie, też chcielibyśmy to wiedzieć, niestety PZMK jako ogniwo bezpośrednio kontaktujące się z nami modelarzami, niechętnie mówi o szczegółach umowy z Targami.
W tym roku co innego słyszeli wystawcy, na temat swoich stoisk od PZMK a co innego od przedstawiciela Targów po telefonicznej interwencji w sprawie niewłaściwego przygotowania stoisk.

Drzewiej bywało tak, przychodził Prezes Prezesów i każdemu zorganizowanemu wystawcy wręczał bardzo symboliczną kwotę, ucinając ewentualne dyskusje na temat finansów, potem system zmienił się na taki o jakim wspominałem.


To pokrótce bez obrażania.
[DOUBLEPOST=1477672078][/DOUBLEPOST]
Telewizor, sory za wpis, ale jak już o kosztach to może się dowiem co nie co. Rozumiem, że jak bym chciał przyjechać z modułem to bule 90 zeta ? Przyjechałem , zabuliłem i co teraz, w kącie będę stał ?
Ale to nie Telewizor jest organizatorem SH, to pytanie kieruj pod adresem reprezentanta PZMK, o ile uda Ci się z nim skontaktować.
 
J

Jurek ST44

Gość
#8
Założył temat, to się zapytałem. Ciekaw jestem jak to wygląda, przecież wszędzie się słyszy że przyjeżdżajcie, pokazujcie i co dalej? Raczej pojedyńcze egzemplarze nie mają szans na przebicie.
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
496 7 0
#9
Klub sympatyków kolei ( we Wrocławiu)
W tym roku byla mocna ekipa
Koszt transportu makiety to 1000 zł na fakture
Noclegi pasza i transport załogi przekroczyła 1500 zł
Wpisowe 260 ?
W całość finansowanie własne
 

M&M

Znany użytkownik
Reakcje
671 22 2
#10
Założył temat, to się zapytałem. Ciekaw jestem jak to wygląda, przecież wszędzie się słyszy że przyjeżdżajcie, pokazujcie i co dalej? Raczej pojedyńcze egzemplarze nie mają szans na przebicie.
Dlaczego , przywozisz zabawki a Targi ustawiają Ci stoisko w miarę potrzeb i możliwości ( złote klamki , sputniki i rozebrane hostessy )
 
OP
OP
m_zntk

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#12
Telewizor, sory za wpis, ale jak już o kosztach to może się dowiem co nie co. Rozumiem, że jak bym chciał przyjechać z modułem to bule 90 zeta ? Przyjechałem , zabuliłem i co teraz, w kącie będę stał ?

Ja nie organizuję tej imprezy, ale jestem ciekawy co ile i dlaczego, dlaczego to tak marnie wręcz mizernie wygląda, kto stoi za organizacją tak dużej imprezy, która wypada nawet nie średnio :( . Skoro PZMK jest organizatorem , pośrednikiem i wygląda to tak a nie inaczej to może w końcu zmienić to towarzystwo wzajemnej adoracji, przecież nikt nie jest wieczny. To, że ktoś ich wybrał to i też ich się odwoła albo całkowicie zignoruje, tworząc np alternatywny związek czy stowarzyszenie. Kto narzucił czy nakazał aby impreza odbywała się własnie w październiku??? Może by tak zrobić ją w innym terminie... np w maju? Bez PZMK .. Kim jest PZMK ? Czy to jakieś leśne dziadki?
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#14
Ja nie organizuję tej imprezy, ale jestem ciekawy co ile i dlaczego, dlaczego to tak marnie wręcz mizernie wygląda, kto stoi za organizacją tak dużej imprezy, która wypada nawet nie średnio :( . Skoro PZMK jest organizatorem , pośrednikiem i wygląda to tak a nie inaczej to może w końcu zmienić to towarzystwo wzajemnej adoracji, przecież nikt nie jest wieczny. To, że ktoś ich wybrał to i też ich się odwoła albo całkowicie zignoruje, tworząc np alternatywny związek czy stowarzyszenie. Kto narzucił czy nakazał aby impreza odbywała się własnie w październiku??? Może by tak zrobić ją w innym terminie... np w maju? Bez PZMK .. Kim jest PZMK ? Czy to jakieś leśne dziadki?

PZMK Polski Związek Modelarzy Kolejowych, nie do odwołania, grupa kolesi którzy zawsze na nich głosują.
Mały przykład z działalności, zebranie, mam reprezentować klub ponieważ Prezes nasz jest zajęty, przychodzi Prezes Prezesów i zmusza naszego do zmiany, idzie dwóch ludzi którzy nawet się nie odezwali, a mogło być ciekawie.

Olbrzymią nadzieję pokładamy w Trybunałach, na które reprezentant PZMK nawet się nie pofatygował, ani razu, chyba że się mylę.
 
OP
OP
m_zntk

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#15
Wiem,że nie organizujesz, prosiłeś żeby osoby nie wystawiające się nie wpisywały. Poleciało z cenami to sie zapytałem.

Jurek pytaj po to utworzyłem ten temat, aby wywołać do tablicy organizatora.


Tak prosiłem aby się włączyły osoby, które są biorą udział w imprezie oraz ją organizują. Każda uwaga czy nabyte doświadczenie jest istotne. Także proszę o merytoryczne wypowiedzi, aby przekaz był jasny i czytelny. Być może z tego coś się wyklaruje alternatywnego. Proszę pisać o pozytywach i negatywach organizacji HOBBY. Także samochodziarze niech się wypowiedzą bo stanowią dość pokaźne grono wystawców.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#16
U mnie to wygląda tak: 200 km dojazdu w jedną stronę, w tym dwie bramki w jedną stronę na autostradzie Kulczyka po 18 zł każda, państwowy odcinek to troszkę ponad 2 zł, nocleg w tym roku 90 zł ze śniadaniem, obiad i kolacja w sobotę i obiad w niedzielę, zrzutka na stoisko 20 zł. Wyszło mi razem tak mniej więcej około 400 zł. Piwa i innego alkoholu przy pogaduchach wieczornych z kolegami nie liczę bo to jest przyjemność. Dodam tylko, że nie mam przyjemności z zabawy, bo moje modele samochodów są stacjonarne. No ale spotkania z kolegami i możliwość poznania nowych osób - bezcenna. Dlatego ostatnio jestem na targach stałym gościem.
 
OP
OP
m_zntk

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#18
No właśnie nigdy nie wnikałem kto jest w PZMK, co to za towarzystwo wzajemnej adoracji. Skoro oni organizują bądź pośredniczą między MTP a wystawcami to niech się wypowiedzą i ujawnią jakimi kwotami dysponują, czy mają jakąś dotację ... dla Was wystawców ?? Bo dziś ta cała organizacja imprezy oraz tego kogoś zwanego PZMK to przypomina mi Związek Działkowców Polskich oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Niby ktoś jest nad nami a w sumie tylko zbiera profity.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#19
Generalnie jak się komuś nudzi to może poszukać sprawozdania finasowego. Muszą je publikować co roku. Teraz gdzieś powinno być za 2015r.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#20
Nie podam konkretnych sum, ale wyjazd na imprezę dla klubu to dość duży wydatek, finansowany z kieszeni prywatnej, wynajem busa(po znajomości) który robi się coraz mniejszy, paliwo, busem jada dwie grube lub trzy chudsze osoby w mało komfortowych warunkach, reszta jedzie prywatnymi samochodami.

Co do PZMK sytuację może uratować tylko wystąpienie z jego struktur wszystkich klubów,jego powolna agonia, a co za tym idzie likwidacja i założenie nowego związku działającego na rzecz modelarzy a nie kasy PZMK.
Poznałem trochę te struktury od środka, ale tylko trochę bo w tamtych czasach tylko jeden człowiek dostąpił zaszczytu posiadania wiedzy o wszystkim i manipulowania rzeczywistością, niestety dziś jest także wyklęty.
 

Podobne wątki