• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Tarcza rozrządowa - wymiary.

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#1
Witam.

Czy zna ktoś wymiary tarczy rozrządowej świetlnej?
Ewentualnie posiada dobre zdjęcie, na którym prócz tarczy jest "coś" o znanych wymiarach i można sobie jakoś odtworzyć.

Chciałem spróbować wykonać taką tarczę w H0, ale nigdzie nie mogę znaleźć nic konkretnego.

Dziękuję i pozdrawiam.
Łukasz

Edit:
Dobra, mam.
Można usunąć.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#3
Dosłownie w tej chwili to samo znalazłem :)
Dziękuję.

Jeszcze jedno pytanko:
Czy sygnały po obu stronach są identyczne, czy są odbiciem lustrzanym (jak w kształtowej) ?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#5
No właśnie chodziło mi o to, czy po każdej stronie są osobne żarówki, czy może każda komora posiada jedną żarówkę dla obu stron i tylko dwie soczewki.
Ok, to wszystko.
Dziękuję.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#6
Coś tam się urodziło, druciki z bliska widać, ale cieńszych nie miałem, no i daszki pozostawiają wiele do życzenia.
Jest już też druga strona.

IMG_20210730_190947.jpg


Chociaż świeci elegancko :)
IMG_20210730_205846.jpg

IMG_20210730_205915.jpg

IMG_20210730_205942.jpg

IMG_20210730_210006.jpg


Nie mam pomysłu na maszt...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#7
Przeglądałem zdjęcia w sieci Kolego Tomek K i widzę, że zależnie od której strony patrzymy na tarczę, widzimy obraz prawidłowy wg przepisów sygnalizacjia na PKP (od grzbietu górki), lub odwrócony (patrząc z dołu w stronę grzbietu)... Tyczy się to Rt2 i Rt4
Wygląda na to, że z obu stron tarczy świecą fizycznie te same żarówki.

TU:
https://kolejowekielce.blogspot.com/2019/11/sm42-1225-6dg-na-herbskiej-gorce.html#.YQRlZri9XCM

Jest jeszcze lepiej, bo patrząc od strony górki widzimy obraz odwrócony...
Co na to przepisy?
Widocznie NIE MUSI tak być jak w książce stoi.

W takim razie popełniłem błąd, bo u mnie z obu stron wyświetlane są identyczne sygnały.
Przy Rt2 np. linia świateł wznosi się z lewej na prawą po obu stronach tarczy.
 
Ostatnio edytowane:

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#8
Nie, nie popełniłeś błędu. Błąd popełnił ten kto zabudował to dziwo w Kielcach Herbskich! Instrukcja Ie-117 nie pozostawia żadnych wątpliwości, par. 21 pkt 2 mówi, że elementy świetlne maja być rozmieszczone PO OBU stronach tarczy zgodnie z rysunkiem 6, a tam jest tak jak zrobiłeś. A, że u niektórych znajomość przepisów i ich interpretowanie jest, mówiąc delikatne, słabe to już inna sprawa. Pewnie powiedzieli by, że ta dziwaczna tarcza powstała zanim weszła w życie instrukcja Ie-117, ale w Ie-1 jest dokładnie napisane jak ma wyglądać obraz sygnałowy więc i tak "polegną". Komory w realu są jednostronne. Reasumując, zrobiłeś dobrze, a wykonując modele sygnalizatorów nie należy kierować się "dziadostwem" które ktoś popełnił, ale przepisami obowiązującymi w okresie który "modelujemy".
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#9
Coś tam się urodziło, druciki z bliska widać, ale cieńszych nie miałem, no i daszki pozostawiają wiele do życzenia.
Jest już też druga strona.

Zobacz załącznik 828335

Chociaż świeci elegancko :)
Zobacz załącznik 828347
Zobacz załącznik 828348
Zobacz załącznik 828349
Zobacz załącznik 828350

Nie mam pomysłu na maszt...
Po pierwsze dałbym druciki po wewnętrznej stronie tarczy (bo zakładam, że tarcza będzie składać się z dwóch części)
Po drugie dałbym cieńsze druciki (te na zdjęciu wyglądają blisko 0.2mm - ale tu mogę sie mylić).
No i trzecia sprawa - rurka na maszt. Można w sklepach modelarskich kupić mosiężne rurki o średnicy 1mm. Tylko właśnie żeby to wszystko wlazło do środka to druciki muszą być cienkie.
Jest jeszcze opcja taka, że tarczę można by wykonać z miedzianej, mosiężnej (lub po prostu metalowej ale lutowalnej) blaszki. Wtedy pozbędziesz się połowy drutów bo można zrobić wspólną masę lutując jeden z przewodów do tarczy. Tarczę do masztu a na dole masztu drucik do podpięcia.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#10
Tarcza wykonana jest z laminatu dwustronnego, po obu stronach są diody.
Wytrawione są pady pod LED i diody jedną stroną połączone są razem (wspólny plus), do tego diody po skosie mają minusy połączone (świecą razem).
Mogłem puścić po maszcie wspólny plus i połączyć obie strony tarczy na górze (nawet pod pomostami), zredukowało by to ilość drucików do 6 (plus na maszcie). Teraz na dół schodzi 14 przewodów.

Przewody idą po maszcie.
IMG_20210802_170451.jpg


Myślę raczej o pozostawieniu cienkiego laminatu dwustronnego tak jak jest, ale zalaniu całej tarczy jakąś żywicą, wikolem?
Tak, aby powierzchnia zrównała się z drutami (nie wiem na ile się to uda).
Może Kolega cos zaproponować?

T1.jpg


Z niedużej odległości wygląda ok, ale z bliska niestety aparat nie wybacza błędów.
 
Ostatnio edytowane:

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#11
Fakt, przecież ona nie ma okrągłego masztu.
Jak gruby jest ten laminat?
Bo można to złożyć z dwóch cienkich podwójnych laminatów. Diody wsadzić pomiędzy.
Jeśli trawiłeś pady pod diody, można było wytrawić ścieżki i druciki do lutować na na końcach tych ścieżek. Oczywiście wspólna masa na maszt.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#12
Tak myślę, że gdy sklejce tarcze z dwóch kawałków laminatu i dam druty pomiędzy, to i tak będę musiał je przeprowadzić na drugą stronę, tam gdzie LED. Wtedy będzie widać przeloty (otworki i lutowanie drucików do ścieżek).
Płytki robię termotransferem, nie wiem czy uda się zrobić tak cienkie ścieżki i tak blisko siebie, żeby wyszło 6 od dołu tarczy z LED. Nie wiem, coś pomyślę.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#13
Spokojnie termotransferem wyjdą cienkie ścieżki.
Jak sobie tak jeszcze myślałem o Twoim projekcie to można to zrobić z trzech warstw.
Dwie zewnętrzne to blaszki z wytrawionymi otworami lub inny material, środek to laminat dwustronny ze ścieżkami i padami pod diody.
Ścieżki po obu stronach połączyć przelotką. Wystające cycki spiłować do minimum.
Druty zasilające lutować do padów przy ścieżkach.
Sprawdzić czy świeci. Jeśli tak, pokryć klejem i przyłożyć blaszke z otworkami i daszkami.
Jak dobrze pokombinujesz to całość bedzie miała grubość 1mm.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#15
Gdybym robił dla siebie, to projekt na dwustronnym laminacie, od razu z przelotkami, na to blaszki z daszkami i masz elegancką tarczę :)

Nie wiem ile tego wejdzie na formatkę 1dm2, ale to naprawdę nie wyjdzie drogo. Minus taki że czas oczekiwania to ok 3 tygodni. Przynajmniej u mnie.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#16
Już mam pomysł i przygotowany projekt. Jutro zadzwonię do fabryki w kwestii grubości laminatu dwustronnego. Robią tam poniżej 0,5mm i jeśli okaże się, że na tak cienkim dwustronnym też, to zapowiada się ciekawie.

Będą trzy warstwy, środkowa z LED i połączeniami i dwie z otworami, zasłaniające elektronikę i miedzią do przylutowania daszków.

Ewentualnie te zewnętrzne będą z tworzywa sztucznego (taki czarny plastikowy papier :) )

Większe partie i bardziej skomplikowane płytki też zamawiam, ale w Polsce. Ok 3-4 dni i są gotowe. Płytki do tej tarczy (dwie zewnętrzne i środkowa), to koszt ok 2zł bez sterownika.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#20
Czołem.

Mam mieszane uczucia.
Na grubość wyszła podobna do tamtej, tylko roboty więcej... Może facjata nieco ładniejsza :) bo LED schowane głębiej.

IMG_20210808_174730.jpg


Sprawa wygląda tak:
Jak ktoś chce robić z trzech warstw, trzeba zastosować diody SMD 0402 tak, aby razem z padami lutowniczymi mieściły się w otworach przedniej płyty.

Do rozmiaru 0402 nie mam juz ani wzroku, ani cierpliwości.

IMG_20210808_174829.jpg

IMG_20210808_174759.jpg


Temat na razie zakończony.

Pozdrawiam.
Łukasz.