• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta tanie zamienniki

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
226 2 2
#1
Witam!

poszukuję tanich rozwiązań dla tworzenia makiet tzn:

1. Czy da się zastąpić wszelkiego rodzaju posypki imitujące trawę oraz ziemie/ piasek czymś dostępnym powszechnie w handlu zamiast dedykowanymi produktami modelarskimi 10 zł za 20g?

2. Czy tłuczeń do torowisk da się zebrać gdzieś w terenie który będzie ładnie wyglądał oraz pasował skalą zamiast kupować?

3. Czy wszelka roślinność typu krzaczki i trawki można zebrać i wysuszyć zamiast kupować np mech i różne rodzaje gąbek?

4. Jakie są dobre tanie farby akrylowe do malowania?

Czemu pytam o to wszystko ponieważ dopiero zaczynam i nie chwiałbym wydać 500 zł na dioramę 20x30cm. Wydaje mi się że kiedyś modelarze nie mieli dostępu do gotowców a jakoś sobie radzili.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#2
Czy da się zastąpić wszelkiego rodzaju posypki imitujące trawę oraz ziemie/ piasek czymś dostępnym powszechnie w handlu zamiast dedykowanymi produktami modelarskimi 10 zł za 20g?
Tak.
Czy tłuczeń do torowisk da się zebrać gdzieś w terenie który będzie ładnie wyglądał oraz pasował skalą zamiast kupować?
Tak.
Czy wszelka roślinność typu krzaczki i trawki można zebrać i wysuszyć zamiast kupować np mech i różne rodzaje gąbek?
Tak.
Jakie są dobre tanie farby akrylowe do malowania?
Białe.
kiedyś modelarze nie mieli dostępu do gotowców a jakoś sobie radzili
Oni wszyscy wymarli.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#3
1. Czy da się zastąpić wszelkiego rodzaju posypki imitujące trawę oraz ziemie/ piasek czymś dostępnym powszechnie w handlu zamiast dedykowanymi produktami modelarskimi 10 zł za 20g?
Opakowanie trawy - 20 zł / 30 g (niestety trzeba jeszcze dokupić elektrosadzarkę, ale to jednorazowy wydatek i według mnie warto).
Piasek dla szynszyli - 8 zł.
2. Czy tłuczeń do torowisk da się zebrać gdzieś w terenie który będzie ładnie wyglądał oraz pasował skalą zamiast kupować?
Opakowanie tłucznia to koszt około 30 zł / 500 g.

Wydaje mi się że kiedyś modelarze nie mieli dostępu do gotowców a jakoś sobie radzili.
"Jakoś" sobie radzili, ale żeby równie "jakoś" to wyglądało, trzeba wykorzystywać materiały produkowane dzisiaj.
Ułatwiają bardzo pracę oraz poprawiają estetykę makiety.
Miniaturowych ludzi tez można ulepić samemu z plasteliny, ale nikt tego nie robi tylko sięga po gotowy produkt.
Myślę, że aż tak dużo nie wydasz kupując kilka gotowych produktów.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#6
Ad1. Ziemię najlepiej imituje ziemia - ale musi to być drobniutki pył, na przykład z rozjeżdżonej w suszę drogi na pole albo na budowę i to jest moim zdaniem najlepsza metoda "robienia" ziemi. Posypki imitujące trawę można zrobić przez wybarwianie bejcą drobnych trocin ale efekt będzie adekwatny do nakładów.
Ad2. Nie znam dobrej alternatywy dla fabrycznego tłucznia modelarskiego ale 8-10zł za szuter na parę dobrych metrów toru to nie jest szalony wydatek.
Ad3. Można suszyć różne rośliny typu mchy ale to na makiecie roślinność bardzo delikatna, podatna na uszkodzenia. Taka makieta w stylu lat 90-tych.
Ad4. nie mam zdania.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#7
dziękuję za zajebistą wypowiedz która w 100 % wyczerpuje temat! Temat do zamknięcia.
Szanowny kolego nie masz się co pienić bo kolega @hugwa odpowiedział Ci dokładnie w takim stylu jak Ty zadałeś pytania. Tanich rozwiązań i zamienników szukają wszyscy. Pod pojęciem słowa szukają mam na myśli wszystkie dostępne w obecnych czasach kanały informacji poczynając od zasobów tego forum.
Lecz musisz sobie na wstępie uświadomić, że to hobby nie jest tanie i tak czy inaczej kosztów trudno będzie uniknąć.
Ze swej strony mogę podpowiedzieć, że tanim materiałem jest piasek dla szynszyli oraz darmowy pył z ziemniaków jako ziemia na drogi gruntowe i nie tylko.
Na krzaczory i drzewka świetna jest komosa.Możesz kupić lub sobie zasiać, pielęgnować, zebrać i wysuszyć, a potem podsumować i policzyć co się lepiej opłaca.Czy kupić czy robić to wszystko samemu i ile to czasu zajmuje.Wybór należy do Ciebie.:)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#9
Kolego @Bolec , właściwie wszystko można zrobić samemu z różnych znalezionych rzeczy. Tak ja Ci koledzy już napisali, właściwie wszystko znajdziesz, a to na poboczu drogi piasek, a to w ogródku wyhodujesz roślinkę, a to chwasta na łące, a to stary drut, który można przerobić np. na drzewo itp. Zadaj sobie tylko pytanie ile czasu zajmie Ci znalezienie i zrobienie pewnych elementów i ile w tym czasie możesz zarobić pieniędzy. Jeżeli zarobisz mniej niż koszt gotowych elementów to jak najbardziej, oszczędzisz kasę robiąc samodzielnie wszystkie elementy, ale jak zarobisz więcej, to może warto pracować i kupić parę gotowych elementów (dając przy okazji zarobić innym osobom, które zrobią te elementy).
Modelarstwo nigdy nie było tanie. Nawet w czasach, gdy w sklepach był głównie ocet, a w mięsnym "haki na zupę".
Notabene popieram kolegę @Terebesz , bo ja też jeszcze nie umarłem. ;)
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#10
Mozna kombinowac z piaskiem dla szynszyli jako piaskiem, piaskiem z piaskownicy jako zwirem, drobno zmielonym bazaltem z akwarystycznego i tym podobnymi ale wtedy i tylko wtedy kiedy sie wie co robi. Np na moich mikro-modulach stosuje podsypke z piasku z piaskownicy na tory boczne zeby pokazac ze jest to tor boczny ale calej makiety tak przeciez sie nie zrobi.
Innymi slowy mv szkodnik /dev/modelmania |get szuter_fabryczny.
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#11
Witam!

poszukuję tanich rozwiązań dla tworzenia makiet tzn:

1. Czy da się zastąpić wszelkiego rodzaju posypki imitujące trawę oraz ziemie/ piasek czymś dostępnym powszechnie w handlu zamiast dedykowanymi produktami modelarskimi 10 zł za 20g?

2. Czy tłuczeń do torowisk da się zebrać gdzieś w terenie który będzie ładnie wyglądał oraz pasował skalą zamiast kupować?

3. Czy wszelka roślinność typu krzaczki i trawki można zebrać i wysuszyć zamiast kupować np mech i różne rodzaje gąbek?

4. Jakie są dobre tanie farby akrylowe do malowania?

Czemu pytam o to wszystko ponieważ dopiero zaczynam i nie chwiałbym wydać 500 zł na dioramę 20x30cm. Wydaje mi się że kiedyś modelarze nie mieli dostępu do gotowców a jakoś sobie radzili.
Panie Bolec bez urazy, ale z gówna bata się nie ukręci. Skoro nie stać mnie na paliwo to nie kupuje samochodu. Może lepiej pomyśleć o innym hobby. Np. puszki po piwie. Kolego tak na serio, nie obrażaj się tylko nie oszczędzaj na produktach markowych. Rób wolniej , mniej, ale z dobrych materiałów. Powodzenia.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#14
Co Ty gadasz, dobrze się trzymasz, oznaki normalności są, jeszcze długo pociągniesz.
No nie wiem, czy masz rację. Paweł obiecywał albo straszył (tego nie wiem do końca), że mnie odwiedzi, no ale to było sporo dni temu, i na tym się skończyło. Do dziś brak informacji, to może Paweł ma rację, że nie jest pewien odchodzenia... :D
 

43domek12

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Panie Bolec bez urazy, ale z gówna bata się nie ukręci. Skoro nie stać mnie na paliwo to nie kupuje samochodu. Może lepiej pomyśleć o innym hobby. Np. puszki po piwie. Kolego tak na serio, nie obrażaj się tylko nie oszczędzaj na produktach markowych. Rób wolniej , mniej, ale z dobrych materiałów. Powodzenia.
Lecz ile satysfakcji z faktu że się z gówna ukręciło bat,tak u modelarza jak i oglądającego.Nie jest szczytem umiejętności modelarza kupić gotowe,te gotowe kupione w sklepie też nie są czasami idealne.Szczytem jest zrobić samemu tak by wyglądało jak kupione w sklepie?Popieram i zachęcam kolegę pytającego do wybierania rozwiązań nie gotowych i poszukiwania-własnych i nie zawsze tutaj (wg.mnie) "biega"o pieniądze.
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#17
Wracając do tematu, nie oszukujmy się, niektóre rzeczy można wykonać samemu, zaoszczedzić pieniądze (kosztem czasu oczywiście), ale niektórych rzeczy nieunikniemy i musimy kupić gotowiec (trawa, szuter itd.) ;)
 

Podobne wątki