• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Takie tam kartoniki...

Filip

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
http://images32.fotosik.pl/451/39ba3b73073fac76m.jpghttp://images48.fotosik.pl/56/d43abf69380748c9m.jpghttp://images43.fotosik.pl/56/adb65ba5292876abm.jpghttp://images44.fotosik.pl/57/6c2e639a16dd1017m.jpghttp://images43.fotosik.pl/56/4ad58ff59425a037m.jpg
Są to loki SM02 oraz OKI27. To tak na początek, później może jakiś wagonik, może Gbs albo coś podobnego, i jakaś "prawdziwsza" loka, np. EU07 albo ST44.
Ta SMka jest maleńka, jej długość to 4,5 cm, szer.niecałe 3 cm, a wysokość to jakieś3,5 licząc od koła (którego jeszcze nie ma xD)
Co sądzicie o moich modelach (jeśli można je modelami nazwać)? Są to moje pierwsze modele taboru, wcześniej kleiłem parę budynków (mogę założyć też temat i je pokazać jeśli ktoś chce)
 

Maybach

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Kup sobie skalpel (OLFA) i matę do cięcia. Zupełnie inaczej się wtedy tnie - krawędzie nie będą poszarpane, znacznie lepiej będą wyglądać okna etc.

Skalpel to kwestia 25PLN (z zapasowymi ostrzami), mata zależnie od wielkości (za swoją dałem 50PLN, rozmiar troszkę większy niż A3).

Jak na pierwsze modele wyglądają całkiem nieźle. Mój byk prezentuje się gorzej :D (ale był wydrukowany na zwykłym papierze, bo model wydany w 2003r już niedostępny w sklepach, a mi tak naprawdę zależy głównie na tym loku)
 
OP
OP
Filip

Filip

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
To też jest na zwykłym papierze, bloku technicznym-bo ściągnięte z neta i wydrukowane :)
 

Maybach

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Tylko uważaj, bo przy takim wydruku łatwo skalę zgubić. Mój byk jest w 1:91,5 :roll: Bo niestety kiedy go robiłem nie miałem własnej drukarki, i nie mogłem dopilnować wymiarów.

Jeśli model jest dostępny "oryginalny" to nie ma co piracić - sprzedają je po kilkanaście PLN.

Nie będziesz mieć problemów z osadzeniem osi na wózkach tych lokomotyw? Ja otwory na nie wycinałem przed sklejeniem.

Czy we wnętrzach coś będzie? Bo jak na razie wygląda to pusto. Możnaby je wykończyć i pomalować. (sam popełniłem ten błąd w ET22 i teraz w EP09 - w drugiej tylko jedna kabina jest "w miarę" dobrze...)
 
OP
OP
Filip

Filip

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
to są modele zprzed dziesięciu lat i nigdzie ich już nie ma (tzn są pewnie innych producentów, bo ja wiem..) W parowozie jest skąpe wnętrze a SMka jest za mała i nie chce mi się dłubać a poza tym jest już zaklejona, więc...
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#6
Przed pisaniem na forum publicznym informacji, że jakiś zeskanowany model się wydrukowało to radzę poczytać na temat Praw Autorskich itp, itd. Nawet modele wydane w 1980 roku których skany zostały wydrukowane podchodzi piractwo. A dlaczego :?: Ponieważ model nadal znajduje się w handlu, nie w sklepach ale i antykwariatach i u innych ludzi, którzy mogą go sprzedać. Ja mam 2 egzemplarze Małego Modelarza z '87 i '88 roku i trochę na temat praw autorskich się dowiedziałem ;) (no chyba, że zostałem wprowadzony w błąd, to poproszę o poprawienie moich wypocin przez osobę, która zna się na tym lepiej niż ja :neutral: )
 

PawelMa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Nie jestem prawnikiem ani ekspertem, ale jeszcze w poprzedniej pracy przeszedłem kilka szkoleń z prawa autorskiego i praw pokrewnych. Na pewno udostępnianie skanów dowolnej publikacji (czasopisma, książki itd, a więc i modelu) bez zgody właściciela jest naruszeniem praw autorskich i może skończyć się wyrokiem w sądzie. Nieważne, czy publikacja jest nadal w sprzedaży, czy nie. Nieważne, czy spiracone dzieło udostępnia się odpłatnie czy za darmo. To tak jakby kupić od modelarza wykonanany przez niego w pocie czoła odlew żywiczny, skopiować i dalej rozpowszechniać, nawet za darmo (NB precedensy niestety były...).
Stąd zresztą wynika praktyczna uwaga na potrzeby forum - jeśli się chce wykorzystać w poście cudzą fotografię, to trzeba zapytać autora o zgodę. Albo nie wklejać zdjęcia, a tylko podać link do niego. Wyjątkiem są krótkie cytaty z prostych informacji prasowych - tu zgody nie trzeba, byleby podawać źródło.
 

Maybach

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Rozpowszechnianie - zdecydowanie jest łamaniem praw autorskich; czy jednak w przypadku plików z Internetu nie wygląda to w ten sposób, że pobranie ich na własny użytek do celów niekomercyjnych jest dozwolone? Na pewno tak wygląda sprawa z muzyka (ale pliki należy wykasować z pamięci przed upływem 24h?), czy odnosi się to także do tego, czy może jest to regulowane w inny sposób?

Niezależnie od tego i tak wolę wykonać model oryginalny - autorowi należy się wynagrodzenie za wykonana pracę (pomimo naprawdę licznych błędów zarówno w opisie, jak i samym modelu- mowa o EP09 od GPM) i dużo przyjemniej pracuje się z takim wydaniem; a kilkanaście PLN za sztukę przy zwykłych wydatkach na to hobby to żadne pieniądze.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#10
Możesz skleić z pirackiego wydruku, ale musisz to spalić przed upływem 24h ;)

Ps. kupiłem SM02 jakieś 2 lata temu i do tej pory tego nie ruszyłem, jakoś nie mam serca do kartonu.
 

PawelMa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Plasser napisał
PawelMa napisał/a:
udostępnianie
Rozpowszechnianie.
No i musiałem sprawdzić w Ustawie o prawie autorskim.
Chyba nie mamy się o co spierać. Art. 50.3 mówi:
w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt 2
– publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz
nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki
sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez
siebie wybranym.

Swoją drogą, w ustawie ani raz nie pada słowo "internet".

Nie mam pojęcia, czy oddział antyterrorystów aresztuje osobę, która ściagnęła sobie z netu skan lokomotywy. Może nie. Chyba prędzej tego, kto taki skan umieścił w sieci. Tak jak bardziej powinno się ścigać osobę kopiującą odlew żywiczny kolegi, niż tego, kto taki odlew (może w dobrej wierze) kupił na giełdzie.

Wątek coraz bardziej zbiega w stronę kozła oporowego na końcu bocznicy....
 

Plasser

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
PawelMa napisał(a):
Chyba nie mamy się o co spierać.
Nie mamy. ;-)

PawelMa napisał(a):
Na pewno udostępnianie skanów dowolnej publikacji (czasopisma, książki itd, a więc i modelu) bez zgody właściciela jest naruszeniem praw autorskich i może skończyć się wyrokiem w sądzie.
Art. 116.
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w
wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram,
wideogram lub nadanie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści
majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe
źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią
kieruje,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do roku.
 
OP
OP
Filip

Filip

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Ooo to żeście mnie skonfundowali teraz... Sprawa z tym przedstawia się tak: Szukałem niegdyś modeli do drukowania i sklejania, znalazłem jakieś co gość sam robił. umieszczał na swojej stronce i udostępnił do pobrania w .pdf-ie (Przy okazji muszę dodać - SUPER wykonanie!). Zachęcony tym rozpocząłem poszukiwania tym razem taboru, nie namyślając się wielce, trafiłem za pomocą Gogli na paczkę z taborkiem... nie namyślając się wiele, ściągnąłem, a tu ci się okazuje że to zeskanowane modele bodajże Zetki są. No cóż, to sobie sklejam...
ps. co do tego spalenia - muszę? :neutral: trochę mi szkoda :D
 

PawelMa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Darek W napisał(a):
Wszystkie artykuly i przepisy zamieszczone przez was w tym temacie ktore mowia o PRAWACH AUTORSKICH!! dotycza tylko i wylacznie utworow MUZYCZNYCH!!!
No nie tylko. PIerwszy paragraf wymienionej ustawy o prawach autorskich mówi:
W szczególnosci przedmiotem prawa autorskiego sa utwory:
1) wyrazone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz
programy komputerowe),
2) plastyczne,
3) fotograficzne,
4) lutnicze,
5) wzornictwa przemysłowego,
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
7) muzyczne i słowno-muzyczne,
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#20
ciekma, ale za to na jednym takim tonerze to ile mozesz zrobić takich lokomotywek...
Aż do zupełnego znudzenia. Chyba na dioramę fabryki lokomotyw. ;)
 

Podobne wątki