• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Tajniki budowy wagonu:)

DBAG

Użytkownik
Reakcje
27 1 0
#1
Koledzy,

mam pytanie – pewnie banalne, ale niestety sam nie znalazłem odpowiedzi ani tutaj na form, ani w sieci (może źle szukam). Chodzi mi mianowicie o to, jak fachowo nazywa się ten zaznaczany na zdjęciu element budowy wagonu. Nurtuje mnie nie tylko, co to jest i do czego służy, ale zauważyłem, że część modeli ma wykonanie z żółtym malowaniem, a część nie. Z kolei na fotografiach rzeczywistych wagonów ten element zawsze jest malowany, chyba że akurat wagon jest wyjątkowo zabrudzony. Czy to malowanie w modelach jest wyznacznikiem precyzji wykonania?

wag.jpg


Kolejny raz przypomnę tutaj, że po latach znów kolej w miniaturze zaczęła mnie kręcić, więc mam różne pytania… ale zauważam rzeczy, które kiedyś w ogóle by mnie nie intrygowały. Pozdrawiam :)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#2
Głowy nie dam, ale z dawnych czasów pamiętam, że jest to wymóg norm UIC dla wagonów, aby w przypadku przepraw promowych, można było je na tymże promie solidnie zamocować do pokładu.
 
OP
OP
DBAG

DBAG

Użytkownik
Reakcje
27 1 0
#4
Dzięki, to ciekawa sprawa z holowaniem wagonu... Nie słyszałem o tym. Niestety, odnośnik, który wkleił Kolega "route" nie działa. Mogę prosić o nowy link?
Druga sprawa, to pytanie o malowanie haka na żłóto - nie wszystkie modele mają takie malowanie. Czy to odzwierciedla jakość modelu? Widzę, że np. Roco niekonsekwentnie maluje, a jako że nie ma podziału na serię hobby i exclusive (taką pamiętam), to trudno orzec, który model jest dokładniej wykonany - pomijam porównywanie ze zdjęciami.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#6
To jest hak, do mocowania wagonu na promie, który to hak można również wykorzystać do holowania wagonu "z burty". Już sama konstrukcja haka mówi, że jego główne zadanie, to przenoszenie obciążeń w pionie. Holować wagon można równie dobrze za sprzęg.
Takie haki maja również wagony osobowe, projektowane według norm UIC.
 
OP
OP
DBAG

DBAG

Użytkownik
Reakcje
27 1 0
#9
Mnie intryguej jaki rodzaj spoin jest użyty do połączenia poszczególnych elementów, oraz parametry procesu spawania, no ale to tylko w fabryce takie newsy.
Wyczuwam ironię Kolegi (Czytałem już jeden post Kolegi w podobnym tonie. Rozumiem, że to takie poczucie humoru?:niepewny:). Akurat mnie spoiny i spawanie w ogóle nie interesują, bo wagonów budować nie będę. Po opisie widzę, że Kolega jest Ekspertem:cool:, więc mógłby udzielić odpowiedzi. Widziałem na tym forum bardziej zaawansowane pytania i długie dyskusje. Ale jest to chyba zrozumiałe, że pytamy albo że pytają poczatkujący, bo wszyscy tutaj interesujemy się kolejnictwem… Chyba że się mylę?

Chciałbym więc się dowiedzieć, czy brak żółtego malowania haka w modelach oznacza, że są one w wersji uproszczonej?
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#10
Powinien być pomalowany na żółto. Jest to zasada oznaczania wszelkiego osprzętu służącego do podnoszenia, mocowania odciągów, haków itp. nie tylko na kolei. Przy budowie innych urządzeń i maszyn również stosuje się malowanie takich rzeczy na żółto. Jeśłi w modelu wagonu czasem taki hak nie jest pomalowany na ten kolor, to ja bym założył, że ktoś po prostu zapomniał.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Mam pytanie 13

Podobne wątki