• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor z warsztatu Telewizor11

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.383 463 29
No a postarzanie lub patynowanie? Wiem, że oryginalnie patyna to konkretny rodzaj korozji metalu, ale słowo to przyjęło się już w języku polskim na określenie starego wyglądu przedmiotów, a patynowanie to wszelkie działania mające na celu uzyskanie takiego wyglądu. Waloryzacja to poprawianie wyglądu, ale niekoniecznie postarzanie. Wiele prac kolegi Telewizora ma charakter waloryzacji, gdy dodaje detale, maluje wnętrza itd., ale tu mówimy o postarzaniu, czy patynowaniu i wydaje mi się, że te określenia są jak najbardziej odpowiednie.
 
OP
OP
m_zntk

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
Wszystko fajnie, pięknie wychodzi postarzanie modeli poprzez nałożenie śladów eksploatacji.
Jest to duża umiejętność, nie przeczę , a i efekt końcowy generalnie mocno zadowalający.
Jedynie nie rozumiem określenia ,,po lifcie''.
A to dla tego ,że jak moja baba idzie na lifting maski ,to przychodzi podobnie jak od Telewizora ,,lżejsza'' o monetę i to tyle wspólnego, natomiast jej maska jakaś nowsza ,czystsza a i młodsza. Podobnie jak wypuszczono za czasów , kiedy używałem jeszcze grzebienia Fiata 126 FL, co znaczyło ,, face lifting'' , w wyniku czego maluch był odmłodzony i lekko unowocześniony wizualnie .
To też do tego co robi i bardzo ładnie robi Telewizor !, nie pasuje mi ni ch..a słowo lifting .
Wymyślcie coś adekwatnego.
Amerykanie mają na to słowo ,,weathering'' co oznacza działanie czynnikiem czasu , pogody, wiatru i użytkowania.
A co pasuje ,,po polsku'' ?
Jest niby waloryzacja..., ale co, szukamy czegoś lepszego, innego, będziemy je tworzyć od nowa, z innych słów z Naszego języka? Ciekawe, czy uda się taki nowy twór wprowadzić później do języka.
No a postarzanie lub patynowanie? Wiem, że oryginalnie patyna to konkretny rodzaj korozji metalu, ale słowo to przyjęło się już w języku polskim na określenie starego wyglądu przedmiotów, a patynowanie to wszelkie działania mające na celu uzyskanie takiego wyglądu. Waloryzacja to poprawianie wyglądu, ale niekoniecznie postarzanie. Wiele prac kolegi Telewizora ma charakter waloryzacji, gdy dodaje detale, maluje wnętrza itd., ale tu mówimy o postarzaniu, czy patynowaniu i wydaje mi się, że te określenia są jak najbardziej odpowiednie.

No i jak Was nie lubić :) ?? Merytorycznie jak zawsze :) ..... dlatego też i ja byłem i jestem zwolennikiem jawności z imienia i nazwiska na forum ( ale o tym nie dyskutujmy tu .. jest odpowiedni dzia łdo tego). Używam słowa "lift" bo jest krótsze, każdy wie ( bynajmniej mam taką nadzieję co ona oznacza ), zazwyczaj lift to po prostu jakaś zmiana w czymś.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
Merytorycznie jak zawsze Używam słowa "lift" bo jest krótsze, każdy wie ( bynajmniej mam taką nadzieję co ona oznacza ), zazwyczaj lift to po prostu jakaś zmiana w czymś.
- nie , ang . "lift" to po naszemu winda i pochodne i nie ma to nic wspólnego ze zmianą wyglądu,
-sam zacząłeś (wreszcie!)używać określenia "waloryzacja" w swoim podpisie ,- spolszczony wyraz dość długo już zakorzeniony w PL -waloryzacja w języku kraju czarownicy to valorization , a więc takie samo dla ucha i oka i co najważniejsze jedno ze znaczeń tego określenia sensownie mieści się w tym co robisz
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.923 386 20
tutaj słowo lifting pochodzi od angielskiego określenia "surgery lifting" czyli operacja plastyczna.
A dokładnie chodzi o chirurgiczne podnoszenie, naciąganie. Pierwsze użycia to właśnie surgery lifting, albo face lifting. Dziś w medycynie stosuje się to określenie jako korekcja, poprawa wyglądu.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Patyna, patynowanie nie jest złe ale ja uważam, że zwykłe słowo waloryzacja czyli uwydatnienie i nadanie walorów jak dla mnie jest najlepsze. Osobiście nie lubię "anglizmów" i to być może dlatego to mi tak najbardziej odpowiada. Jeśli przyjmiemy patynę to zawsze gdzieś to kojarzy się z nalotem, odbarwieniem a bywają modele zwaloryzowane przedstawiające nowy model.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Oj ja jestem bardzo mało dzisiejszy co osobiście po latach uznałem za drobną zaletę.
Jednak ja zaglądając na relacje Mariusza jakoś tak mi się podświadomie uznało, że jego lift to moja waloryzacja i nigdy nie przywiązywałem wagi do tego słowa.
Ja uważam, że odbierajmy jego prace tak jak je nazywamy ale niech robi i pokazuje bo to cieszy. Jeden powie lift inny patyna a ja waloryzacja ale ja doceniam jego pracę jak by tego nie nazywać. Dobrze ogląda się kawał dobrej roboty.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
PATYNA mocno trafne, oddaje co prawda tylko część zabiegów nad modelem,
jego eksploatacją i czynnikami atmosferycznymi ,
ale innego na razie na horyzoncie nie widać.
Zresztą w gronie miłośników parowozów używa się właśnie to określenie.
a dokładniej:
LEKKA PATYNA , ŚREDNIA PATYNA , UJEBANY DO BÓLU....................
 
OP
OP
m_zntk

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
Poziomkowa SP45-198, lokomotywa malowana całkowicie od nowa zgodnie z RAL, nowe oznaczenia eksploatacyjne, nowy przydział, trawione literki na pudle i czołownicy, ramki w reflektorach, kolorowe kabiny, usunięta antena z dachu, nowe toczone trąbki, nowe tarcze pod zderzakowe z relingami, spatynowana i zabezpieczona lakierem.



512a.jpg
501a.jpg
517a.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
m_zntk

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
A więc tak ( wiem wiem od "a więc" nie zaczyna się zdania), ale fikcja stanęła na torach. Wyszło jak wyszło. Poza tym, że to total sci-fi, to zestaw jest bardzo fajny, majestatyczny i robi wrażenie. Oczywiście wszystko zostało umyte ze starych powłok, nowe malowanie wg polskiego RAL, oznaczenia na pudłach, pługi odśnieżne z listwami trawionymi, trzeba było dorobić czopy zderzaków, na to poszły nakładki ryflowane, wstawione zderzaki KLUBY, całość spatynowana i zabezpieczona lakierem. Ogólnie bardzo fajny zestaw. Masa dodatków i co ciekawe kolejny raz widzę jak jesteśmy traktowani jako kraj. Inny plastyk nie taki jak do naszych ST44. To tyle ... w tym temacie.



549a.jpg
528a.jpg
550a.jpg
536a.jpg
P1018542.JPG
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 18
Tabor 24
Tabor 5
Tabor 107
Tabor 4

Podobne wątki