• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor głównie wąskotorowy by Łukasz

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#1
Na początku jako nowy użytkownik tego forum chciałbym się przywitać. Mam na imię Łukasz, mam 29 lat i od niepamiętnych czasów interesuję się modelarstwem kolejowym ( budowałem głównie modele kartonowe w skali H0 ) . Od niedawna nosze się z zamiarem zbudowania czegoś większego stąd zmiana skali na 0, wybór padł na tabor wąskotorowy, bo ma swój urok a miejsca zajmie trochę mniej niż modele normalnotorowe ( a wiadomo co żony zazwyczaj sądzą o naszym hobby ;)). To tyle słowem wstępu a teraz do rzeczy.
Obecnie szykuje projekt wagonu 3aw . Projekt wstępny, ponieważ ciągle zbieram potrzebną dokumentację. I tutaj mam prośbę do szanownych forumowiczów o udostępnienie zdjęć czy rysunków ostoi wraz z wyposażeniem , jeśli ktoś takowe posiada.
Większość części powstanie jak wydruk 3d. Ze względu na pole robocze mojej drukarki 3d część elementów musi być podzielona na mniejsze fragmenty, a dodatkowo model będzie w formie zestawu do samodzielnego montażu. Każdy element posiada pióro i wpust ułatwiające późniejszy montaż i zachowanie odpowiedniej geometrii pudła. Na dzisiaj tyle.
cad_1.jpg

P.S. Ze względu na natłok obowiązków czas mam jedynie w weekendy, dlatego postęp prac może nie będzie oszałamiający, choć mam nadzieję systematyczny. W sobotę planuje wykonać próbne wydruki i pokazać nieco więcej. Chętnie przyjmę wszelkie porady oraz słowa krytyki.
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#3
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu ;) Miał być druk 3d jako podstawa ale niestety jakość wydruku na domowej drukarce jest raczej słaba, dodatkowo projekt 3aw zszedł chwilowo na boczny tor. Obecnie pracuję nad czymś taki :)
20170101_093117.jpg 20170101_093354.jpg
Bryła wstępnie sklejona jednak jeszcze bez obróbki krawędzi. Materiał to polistyren 1 mm cięty na desktopowym ploterze.
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#6
Budowa od podstaw opierając się na zdjęciach oraz dtr-ce. Model powstaje jako zestaw do samodzielnego montażu dla kolegi, co lubi takie maleństwa. Sam bardziej woli budować niż projektować , a że męczył mnie dosyć długo to w ramach odpoczynku od innych projektów zająłem się ASF-em.
20170117_202002.jpg 20170120_173035.jpg 20170120_175120.jpg 20170119_161637.jpg
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#7
Z racji tego ,że drukarka 3D gości u mnie dość długo postanowiłem wykorzystać ją do czegoś bardziej przydatnego. Jak wiadomo budowa powtarzalnych elementów np. w modelach kartonowych jest dość pracochłonna i monotonna. Dlatego postanowiłem poeksperymentować z technologią druku 3d na początek do zbudowania akcesoryjnych kół do kartonowego spalinowozu serii SM42 ( angraf 1:25 i przeskalowany do 1:45 ). A teraz do rzeczy. Fotki przedstawiają projekt oraz wydrukowany model, ostatnie zdjęcie przedstawia surowy wydruk w skali 1:25. rys 1a.jpg rys 2a.jpg 20170328_221759_Burst01.jpg 20170311_211111.jpg

Koła w zerówce wychodzą bardzo dobrze, wymagają jedynie minimalnego nakładu pracy wykończeniowej.
Projektując dany element należy uwzględnić przede wszystkim skurcz materiału po wydruku, a sam proces materializacji projektu jest dla ludzi cierpliwych. Przykładowo powyższe koło to 75 minut pracy drukarki. Czasem warto podzielić obiekt na kilka mniejszych, aby zapewnić lepszą jakość wydruku np. dla kół ET22 gdzie elementy sprzęgła drukowałem osobno a następnie łączyłem w całość na wcisk.



rys_4.jpg
Myślę, że wydruk 3d to ciekawa alternatywa dla pozostałych technik modelarskich. Wiadomo, że czasem lepiej coś odlać z żywicy czy wytrawić, ale uwierzcie, że osobiście nie widzę niczego lepszego do budowy prototypów. Robisz projekt, kalibrujesz maszynę i drukujesz. A koszt też nie jest bez znaczenia, bo mając własny sprzęt koszt wydruku to kilkadziesiąt groszy dla powyższych modeli, a nawet zakup własnej drukarki nie wymaga posiadania astronomicznych kwot.
 

Załączniki

OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#9
Ponieważ powstał na podstawie kół umieszczonych w modelu Angrafu i jest jego odzwierciedleniem w sposób całkowicie podstawowy nie uwzględniając rzeczywistej konstrukcji sprzęgła typu alshtom i innych aspektów konstrukcyjnych.
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#10
Ponieważ powstał na podstawie kół umieszczonych w modelu Angrafu i jest jego odzwierciedleniem w sposób całkowicie podstawowy nie uwzględniając rzeczywistej konstrukcji sprzęgła typu alshtom i innych aspektów konstrukcyjnych.
A to wielka szkoda, ponieważ przy tej skali można uzyskać naprawdę wiele więcej.
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#11
Kolego @zdeniu oczywiście,że można i jak będę budował, którykolwiek elektrowóz z Angrafu ( ET22, EU07, EP09) z moich "szufladowych" zbiorów to z całą pewnością tak uproszczonej wersji nie zastosuję. To co tutaj zaprezentowałem stanowi jedynie tzw. rozpoznanie tematu i wypracowanie sobie odpowiednich technik wykonywania danych elementów. Dodatkowo każdy zamawiający u mnie wydruki samodzielnie określa poziom realizmu i stopień skomplikowania, więc proszę nie traktować tego co tu prezentuje jako ostateczną ostateczność. Należy pamiętać , że druk 3d to nie odlewanie z żywic i źle przygotowana forma niweczy całą serie. Tutaj mogę dowolnie mogę modyfikować projekt a jego modułowa konstrukcja znacznie to ułatwia. Co najważniejsze to dziękuję za zainteresowanie, ponieważ oznacza to, że czytacie moje posty ;)
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#12
Wszystko jasne, nie mniej przy tak dużej skali żadnych uproszczeń nie powinno być dla zasady, w końcu budując każdemu zależy na jak najwierniejszym odzwierciedleniu.
Co innego jeżeli skala nie pozwalałaby uzyskać szczegółów.
Ale rozumiem że to tylko poglądowy temat (y)
 

Arturoko

Nowy użytkownik
Reakcje
10 0 0
#13
Zdeniu, nie zgodzę się, że każdemu zależy na jak najwierniejszym odzwierciedleniu oryginału. Nie popadajmy w skrajności. Oczywiście są ludzie, którzy będą dążyli do perfekcyjnego wykonania i zagrzebią się w jeden model na wiele lat - chwała im za to, bo zawsze miło potem oglądać takie perełki. Ja jednak, nawet w skali 1:25 wolę pójść w stronę pewnych uproszczeń, zwłaszcza gdy nie będzie tego praktycznie widać. Wolę uzbierać większą kolekcję modeli, która będzie cieszyć oko, niż poświęcić życie dla kilku. Widziałem do tej pory jeden kartonowy model, w którym zrobione jest sprzęgło ALSHTOM. Relacja z budowy stanęła kilka lat temu i nie wiem czy został w ogóle ukończony. (tu wspomniana relacja) Nie wiem czy jeszcze ktoś się na to porwał, chociaż podejrzewam kilka osób.
Chcę również zaznaczyć, że w mojej opinii chodzi tylko o modelarstwo kartonowe.
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#14
Arturoko, z całym szacunkiem ale w skali tak dużej prawie wszystko można odwzorować a przy technikach jakie dziś ułatwiają wcale nie trwa robota latami. Nie powiesz mi że wydrukowanie odwzorowanego koła ze szczegółami będzie trwało nie wiadomo ile. Swoją drogą nie znam osób zajmujących się modelarstwem którym nie zależałoby na jak najwierniejszym odwzorowaniu. Z reguły każdy wychodzi z założenia aby zrobić jeden model ale porządny a nie kilka zabawek. Tu właśnie pojawia się granica między modelarstwem a lepieniem.
 

Arturoko

Nowy użytkownik
Reakcje
10 0 0
#15
Skala 1/87 też pozwala na wiele, co można zobaczyć w modelach małoseryjnych. Dlaczego więc odlewy typu PIKO wiele osób nazywa modelami i wcale nie robi z nimi za dużo, by idealnie odwzorować? Czy to są idealne modele? Mierzą mnie te ich zabawkowe sprzęgi, ale to już inny temat...
Nie rozumiem czemu tak usilnie piszesz, że każdy wychodzi z takiego założenia. Myślałem, że w hobby chodzi o miłe spędzenie czasu, rozwijanie się, a nie usilne dążenie do doskonałości - by mieć kilka idealnych modeli. Nie każda śrubka musi być odwzorowana, by model był dawał przyjemność.
Chodziło mi o wykonanie ALSHTOM z kartonu i innych potrzebnych materiałów, a nie o odlanie go. Czy coś wydrukowanego nadal jest modelem? Czemu nie iść na całość i nie wydrukować sobie całego modelu? Czy to nadal modelarstwo? Gdy maszyna wykonuje to co w modelarstwie jest najtrudniejsze - fizyczne ograniczenia (wzrok, cierpliwość, precyzja, itp.)?

Wracam do lepienia moich ulepów i nie będę już zaśmiecał koledze wątku :)
 
Ostatnio edytowane:

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#16
Arturoko, chyba trochę się pogubiłeś, rozmowa tyczy się dziecinnie prostych kół a Ty sobie dorobiłeś jakąś ideologie.
Poza tym nie myl manufaktury z serią. Można kupić wiele dodatków z manufaktury do seryjnych "modeli" i to wie każdy.
Uznałem że oferując coś takiego jest to właśnie z manufaktury, skoro nie to nie widzę sensu drukowania takich kół skoro takie same sklei się z kartonu.
Przyjemnego lepienia (y)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki