• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabliczki parowozowe

OP
OP
Generał

Generał

Znany użytkownik
Reakcje
746 5 0
#5
Jak już doszliśmy do tablic Cegielskiego to mam pytanie .
Czy fabryka Cegielskiego przed 1939 rokiem wypuszczała parowozy z tablicami aluminiowymi czy tylko z mosiężnymi ?
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#8
1 - Ty45-304,
2 - Ty51 - 77 -PMPPW
3 - Ty51 - 193.
4 - Pu29-3 ... nie sądzę aby wyposażyli ten parowóz w tabliczkę z aluminium. Kupiłeś? ;)
 

krzysieksn61

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 6 3
#10
Panie Krzysztofie ten Ty2-1265 to z MD Olsztyn, prawda ? Czy to była tablica umieszczona na dymnicy ?
[DOUBLEPOST=1510224378,1510224052][/DOUBLEPOST] To dopiero ciekawostka z tą SM41-175, przecież z tego co mi jest wiadomo to jest to eksponat w Karsznicach....
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#11
Z tego co do tej pory widziałem to aluminiowe pojawiły się dopiero po II wojnie i to nie od razu.
osobiście również to spostrzeżenie potwierdzam

Nie kupiłem ,bo pachniało falsyfikatem.
Odnośnie tabliczki firmowej z Pu29-3 (PKP-A),
osobiście, - znowu :oops:, nie jestem tego taki pewien, czy ta konkretnie tabliczka jest kopią i czy na pewno aluminiową ...

Wygląda mi na oryginał, a jeśli jest ta tabliczka pochromowana, to ...
- to mamy niestety bardzo smutny pierwszy przykład wyprzedawania kolekcji, o którym się z tego forum dowiaduję a nie z właściwego źródła :(
[DOUBLEPOST=1510242151][/DOUBLEPOST]na której aukcji i kiedy była ta tabliczka HCP 200/31 oferowana ?
 
OP
OP
Generał

Generał

Znany użytkownik
Reakcje
746 5 0
#13

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#17
Akurat tego zdjęcia nie mogę sprawdzić, gdyż w 2014 padł mi komputer i wszystkie dane były odzyskiwane. Ale spójrz na przykładzie dzisiejszego zdjęcia Opola, które zamieścił Kolega Szwed.

Opole.jpg


Powtórzę - na moim komputerze poprzednim zdjęcie zostało zapisane - 2012-04-03 o godz. 21.36 (na poprzednim komputerze) a przeniesione na aktualny 2014-11-30 godz. 13.13.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#18
I jeszcze coś mi nie gra. Spójrzcie na fragmenty zdjęć Pu29-1 (PKP-B) z okresu normalnej eksploatacji. Jedno zdjęcie jest z Poznania a drugie z Warszawy Wsch.
Na obu zdjęciach widać, że parowóz nie miał tablic zarówno po stronie maszynisty jak i pomocnika. Na zdjęciach gdy stoi jako wrak w Toruniu też tablic nie widać.
Tablice pojawiają się dopiero w momencie gdy parowóz trafia do Muzeum w Warszawie. Pozwala to przypuszczać, że na kołpakach znalazły się kopie odlane w ZNTK Bydgoszcz w czasie przygotowywania parowozu do ekspozycji. Może właśnie ta z aukcji jest wcześniejszą próbną kopią odlaną z aluminium? Ciekawaaaa sprawaaaa. :)
[DOUBLEPOST=1510263941][/DOUBLEPOST]
Pu29.jpg

[DOUBLEPOST=1510264865,1510263906][/DOUBLEPOST]Oczywiście oryginalne tablice z Pu29-1 (ex Pu29-3) mogły się zachować na kołpaku, który został umieszczony na innym parowozie. Natomiast ta z aukcji z pewnych względów nie wygląda mi na odlaną z oryginału.
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#19
Natomiast ta z aukcji z pewnych względów nie wygląda mi na odlaną z oryginału.
Jak napisałem wcześniej - ta z aukcji jest zapewne oryginałem, tyle że pochromowanym -co precyzuje mi z czyjej kolekcji pochodzi.
Wiem również, gdzie znajduje się druga oryginalna i na którym parowozie znajdował się kołpak, z którego obie zdjęto.

Na muzealnym obecnie Pu29 umieszczono oczywiście kombinowane kopie.
Wątpię, aby były one wykonane na podstawie tej z aukcji.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#20
A czy ja gdzieś napisałem, że na muzealnej wykonano kopie na podstawie tablicy tej z aukcji - nie. Napisałem, że kopie zostały sporządzone w ZNTK Bydgoszcz w czasie gdy parowóz przygotowywano do ekspozycji w Warszawie, czyli około 40 lat temu.
I powtórzę się - jedynym oryginałem tej aukcji jest ... sprzedający. A z materiału, którego została wykonana ... trochę wcześniej ... pito piwo.
 

Podobne wątki