• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabliczki parowozowe

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
A sama tabliczka, to raczej kopia.
Masz rację. Tabliczka na parowozie pojawiła się stosunkowo niedawno.
Dodam jeszcze, że założono ją w innym miejscu. Zapewne było to spowodowane tym, że akurat tu pojawiły się tablice z napisem Deutsche Reichsbahn i z numerem parowozu, a firmowe zostały zdjęte . Natomiast na par. nr 13 tablica była w kształcie elipsy.
Jung-NWE.jpg
 
Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Po przeczytaniu i obejrzeniu tego ciekawego wątku przypomniałem sobie o kilku zdjęciach z muzeum kolejowego Bahnwelt Darmstadt-Kranichstein. Te tabliczki były na taborze prezentowanym w w/w muzeum, ja byłem tam latem 2009 roku. Pewnie nie są to rarytasy nie znam się na tym po prostu lubię zrobić zdjęcia historii zapisanej w tych detalach taboru. Do czasu kiedy zainteresowaliście mnie swoimi tabliczkami sądziłem, że robienie im zdjęć jest dziwne........co sugerowały wyraźnie spojrzenia innych uczestników wycieczki :)

Administrację przepraszam początkowo wkleiłem się w tabliczki wagonowe.

Obraz 103.jpg
Obraz 108.jpg
Obraz 111.jpg
Obraz 113.jpg
Obraz 116.jpg
Obraz 123.jpg
Obraz 124.jpg
Obraz 128.jpg
Obraz 132.jpg
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Często mam wrażenie będąc w grupie zwiedzającej jakieś muzeum, zamek itp. , że są tam aby odbębnić kolejny punkt programu. A jak ktoś czymś się bardziej wnikliwie zajmie uznają, że tylko opóźnia marszrutę :)
Co do szyn także kiedyś szukałem sobie co ciekawszych w okolicach dworca kaliskiego........zakończyło się to legitymowaniem przez "przypadkowy" patrol Policji i sugestią delikatną aby "sobie iść gdzieś indziej" (pokazałem kilka zdjęć modeli w aparacie i wyjaśniłem, że coś tam robię z tym związanym) :) ale odkryłem przypadkowo w czasie legitymowania i czekania na sprawdzanie mnie, kran wychodzący między torami z ziemi chyba do podłączenia ogrzewania wagonów osobowych..........nie ma tego złego.
Przepraszam za taki wtręt w sumie nie w temacie tabliczek.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Bo normalne jest oglądanie jak się goście w klatce napierdzielają, stanika Herbuś czy innej flamy, picie Tatry lub Harnasia i oglądanie TVPis, poza tym wszystko jest nienormalne i przez pospólstwo traktowane jako nieszkodliwy, ale zawsze *******ec, a jak gość jeszcze ma okulary to jak u Polpota, inteligent czyli szkodnik społeczny, gnida na ciele klasy pracującej, jak ma aparat i robi inne zdjęcia niż samojebki, to szpion, ot czasy nowożytne.
To jest dopiero OT.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Pewnie nie są to rarytasy ...
Są dość popularne, ale naprawdę warte pokazania. Kilka słów wyjaśnienia.
Nie wszystkie tabliczki pochodzą z parowozów, są z i lok. spalinowych.
Parowozowe są z całą pewnością - zdjęcie pierwsze - Luftpumpe Bauart Tolkien - tabliczka ze sprężarki parowozowej.
Henschel -28542 - tabliczki z parowozu 23 024.
Krupp - 2792 - tabliczka na tendrze par. 44 404, ale pochodzi z parowozu 44 1370. Najprawdopodobniej został zamieniony tender.
LHB-3128 - tabliczka z parowozu kolei Lübeck Buchener Eisenbahn - LBE 97, późniejszy 56 3007.
Bardzo ładna jest tabliczka MAK - Maschinenbau Aktiengesselschaft Kiel, widać ładnie wkomponowane dawne logo (stylizowana litera D) odnoszące się do poprzedniej nazwy firmy Deutsche Werke Kiel Aktiengesselschaft. Tabliczka pochodzi z lokomotywy spalinowej.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Tak ja już pokazuję z jakiej lokomotywy jest tabliczka MAK. Jednak z racji jej wieku pomyślałem, że nie będzie to wielkim błędem jak ją pokażę.
Dodam tylko, że im więcej czytam kolegów w tematach parowozowych tym bardziej jestem pełen podziwu dla wiedzy. Ja się zaczytuję w tym co wiecie o parowozach, wspaniale, że to przekazujecie. Ja jeszcze pamiętam i jeździłem pociągami z parowozami w ruchu planowym ale to co wiecie wykracza po za moją wyobraźnię. Z mojej strony podziękowania za to, że dajecie wiedzę.
I lokomotywa z tabliczką MAK.
Jedna z tabliczek ta "świecąca" od słońca "Henschel" była na pługu odśnieżnym pod oknem po prawej stronie kabiny (zdjęcie nr.3 od góry) .



Obraz 107.jpg
Obraz 106.jpg
Obraz 109.jpg
Obraz 110.jpg
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
3.313 16 0
Osobiście nie posiadam, nawet zdjęcia. Mogę dodać, że w takich muzealnych lokalizacjach jak Chabówka, Kościerzyna, Warszawa Gł. czy Ełk Wąsk. - wśród eksponowanych tam tabliczek producentów taboru brak niestety szczecińskiego Vulcana (chyba, że mi gdzieś umknęła)... tym niemniej zdjęcia jak wyglądają takie tabliczki są dostępne w sieci. Linki i fotografie poniżej:

Tabliczka z 1914 r. wystawiona jakiś czas temu na eBay-u:
https://www.ebay.pl/itm/Fabrikschil...681010?hash=item4474487232:g:UX8AAOSwgvhgBct7

Tabliczka Vulcan-Werke z 1914.jpg


Tabliczka z 1921 r. będąca w Muzeum Victoria w Australii, z kolekcji Geralda i Lorny Dee (swoją drogą niezwykłą kolekcję państwa Dee można obejrzeć pod kolejnym linkiem)
https://collections.museumsvictoria.com.au/items/413812
https://collections.museumsvictoria.com.au/search?collection=Gerald+&+Lorna+Dee+Collection

Tabliczka Vulcan-Werke  z 1921 (Museums Victoria, Australia).jpg


Tabliczka z 1924 r. będąca w DB Muzeum w Norymberdze.
http://www.pomeranica.pl/wiki/Plik:Vulcan_lokomotywa2.jpg

Tabliczka Vulcan-Werke  z 1924 (DB Museum, Norymberga).jpg
 

SzymonPiotr31327

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam,
Pytania do znawców/posiadaczy tabliczek:
Jakie były przeciętne wymiary tabliczek z orłem i jaka wysokość tych z oznaczeniami parowozu?
Czy występowały różne rozmiary, jeśli tak to na jakich parowozach były one inne niż standardowe?
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Myślę ,że tablice z godłem państwowym były w jakimś stopniu znormalizowane ( tablica z godłem bez korony).
Dla przykładu taka tabliczka z orłem na parowozie Ol49 miała wymiar 260 x 180 mm.
Tablice z oznaczeniem serii to już było różnie , ale wysokość chyba taka sama dla wszystkich serii.
I tu znowu wymiar dla parowozu Ol49 ta miała wymiary 158 x 324 mm
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Ja mam tabliczki "Ok1" i "51". Obie mają wysokość ok. 155 mm. Tą różnicą wysokości (kolega Zbigniew wspominał o wysokości 158 mm tabliczki z Ol49) nie ma co się przejmować, może ona wynikać z niedokładności wykonania lub pomiaru. Można przyjąć, że wysokość tabliczek z napisami (seria i numer) była taka sama, ok. 15,5-16 cm, tabliczki z orłem były oczywiście wyższe. Długość wynikała z długości napisu. Tabliczka "Ok1" ma ok. 325 mm, numer 51 ma 250 mm. Była na to norma, ale nie mam do niej dostępu.
 

Podobne wątki