• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabliczki parowozowe

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
To były przedstawicielstwa firmy O&K, Berlin.
Przedstawicielstwa handlowe firmy O&K były rozsiane niemal po całym świecie. Kolega Prezes wymienił te z naszych terenów a ja spróbuję dodać te bardziej odległe, niekiedy egzotyczne (pisownia oryginalna):
- Amsterdam,
- Bruxelles,
- Budapest,
- Kobehavn,
- Lyon-Paris-Nancy,
- Milano,
- Sao Paulo,
- Soerabaya,
-Tokio-Osaka-Kobe.
Ale to i tak zapewne nie wszystko.

Ponadto firma miała swoje fabryki w różnych miejscowościach i oczywiście w różnym okresie czasu. Wymienię te, najczęstsze:
Berlińskie i około berlińskie zakłady: Berlin - Babelsberg, Drewitz, Nowawes, Spandau, Potsdam, a także dalsze:
- Bochum, Lübeck, Dortsfeld, München ... i zapewne jeszcze coś pominąłem.

-
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Przedstawicielstwa handlowe firmy O&K były rozsiane niemal po całym świecie. Kolega Prezes wymienił te z naszych terenów a ja spróbuję dodać te bardziej odległe, niekiedy egzotyczne
jak już tak, to uzupełnię;
firma O&K z siedzibą w Berlinie, posiadała w 49-ciu państwach - 76 swoich oddziałów oraz 118 przedstawicielstwa ...
Na naszych terenach oddziały, chyli po prostu filie produkcyjne znajdowały się w:
Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu.
Natomiast przedstawicielstwa były w:
Łodzi, Sosnowcu i Szczecinie.
Oczywiście podaję obecne nazwy w/w miejscowości.
 
Ostatnio edytowane:

thorgi

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
Pośród kilku orłów parowozowych, które posiadam znajduję się ten nietypowy egzemplarz. Tabliczka jak widać bardzo różni się od typowych orłów umieszczanych na parowozach PKP. Szukałem analogii na zdjęciach w wielu albumach i publikacjach. Podobnego, namalowanego orzełka znalazłem na ramie wagonu-platformie z książki 'Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej' Bogdana Pokropieńskiego. Nie widziałem natomiast nigdy zdjęcia parowozu z takim orłem. Posiada ktoś może zdjęcia parowozu z taką tabliczką ?
Pozdrawiam Mariusz
orzell00001.jpg
orzeł_z_ramy.jpg
 
OP
OP
Generał

Generał

Znany użytkownik
Reakcje
746 5 0
Parowozy serii Ok1 jeździły z takimi tabliczkami. Zdjęcie całej Ok1 z taką tablicą jest książce LDP autorstwa Pana o pseudonimie Askanas. Tutaj zamieszczam tylko wycinek.
fotoAA004.jpg

[DOUBLEPOST=1512221208,1512220625][/DOUBLEPOST]Jak jesteśmy już przy orłach to czy macie Koledzy zdjęcie wagonu prawdopodobnie pocztowego z takim orłem ?
orzel.jpg
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Moim zdaniem jest to tylko przypuszczenie autora artykułu, który ukazał się kilka lat temu w miesięczniku "Odkrywca". Ktoś słyszał, że dzwoni ...
Tego typu orły były umieszczane, na tylko na kilku parowozach oraz na wagonach, ale zupełnie innego typu. Jakiego ... zgadnijcie?

A orły ze zdjęcia poprzedniego były także na Ty2 i to na południu Polski, czyli można przypuszczać, że nie seria decydowała o umieszczeniu takiego czy innego godła a raczej ... ZNTK.
 

thorgi

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
Orły w koronie bez napisu 'PKP' oprócz parowozów wąskotorowych, umieszczano również na pociągach pancernych II RP.
Poniżej fragment zdjęcia, bodajże z tego forum ....
orzel.jpg
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Takie tabliczki (bez dolnej części z napisem PKP) umieszczano właśnie zarówno na parowozach jak i wagonach pociągów pancernych. Nic mi nie wiadomo o takim znakowaniu taboru wąskotorowego, a wręcz przeciwnie - na nowych parowozach wąskotorowych PKP umieszczano normalne godło.
 

Podobne wątki