• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tablice kierunkowe (polskie i zagraniczne)

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.285 41 5
#1
Cześć pracy :D
Są tu różne tematy, ale nie ma tematu o tablicach kierunkowych.
Proponuję wklejać tu zdjęcia tablic ciekawych, nietypowych lub/i klasycznych relacji.
Proszę też, aby wszelkie dyskusje były ograniczone i trzymały poziom merytoryczny lub żeby ten wątek był wyłącznie informacyjny.
Wstawiamy tylko realne tablice. Można też wrzucać zdjęcia składów jeżdżących na tych relacjach (lub ich zestawienia).
Myślę, że może być to inspirujący wątek.
Niech będzie, że zacznę ;)
 

Załączniki

OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.285 41 5
#2
c.d.
 

Załączniki

Reakcje
3.349 16 0
#6
Nieco odświeżę wątek, ponieważ natknąłem się ostatnio na intrygujące mnie znalezisko, którego ni jak nie potrafię rozgryźć... Stąd prośba do szanownego grona Miłośników Kolei o pomoc. Może Ktoś, coś wie, może napisze coś więcej, na temat owego znaleziska....

Ale od początku. Na linii kolejowej nr 221 Gutkowo - Braniewo, na leśnym odcinku pomiędzy Bukwałdem a Cerkiewnikiem, w kilometrażu 12.2 linii (wg słupków hektometrowych), jakiś czas temu "odnawiany" był pas przeciwpożarowy, położony tuż przy torach... zapewne przejechano traktorem z jakimś sprzętem - pługiem, kultywatorem, broną ?, ot norma, przy wielu leśnych odcinkach torowisk. Nie byłbym sobą, gdybym nie wykorzystał tego, do nieco dłuższego spaceru, w myśl zasady, że zawsze może "wyjść" z ziemi, na wierzch, jakiś artefakt kolejowy. I nie zwiodłem się. Obok pasu przeciwpożarowego leżała tabliczka kierunkowa, zapewne standardowa z czasów, kiedy normą było wieszanie takich tabliczek na wagonach pasażerskich. Z jakiś przyczyn, dawno temu, musiała odpaść z wagonu pociągu relacji Olsztyn - Braniewo lub Braniewo - Olsztyn (bo raczej innej możliwości nie ma). Zaintrygowały mnie natomiast kierunki podane na tabliczce, bo nie są to kierunki, których można byłoby się spodziewać, biorąc pod uwagę to, przy jakiej linii kolejowej tabliczka została znaleziona. Na tabliczce wyraźnie widać kierunki: Barczewo - Olsztyn Gł oraz Olsztyn - Ostróda. Spod złuszczającej się warstwy farby widać także starszy, pierwotny napis, gdzie można rozszyfrować jedynie nazwę Bydgoszcz. Widocznie kiedyś na doraźne potrzeby zamalowano oryginalne kierunki, nanosząc nowe, jednak o nieco tajemniczej relacji, o której wspomniałem wyżej. Przejrzałem SRJP z II połowy lat 40-tych i lat 50-tych, bo podejrzewam, że tabliczka może być z tamtych lat, jednak nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

Nurtują mnie następujące pytania:

1. Czy można na podstawie czcionki, ocenić z jakiego okresu jest to tabliczka?

2. Kiedy z Olsztyna pociągi pasażerskie kursowały tylko do Barczewa i Ostródy? Zapewne mogło to być zaraz po wojnie, kiedy dalsze relacje były nie możliwe z powodu zniszczeń wojennych, ale może to błędne rozumowanie i mogło to być podczas jakiegoś remontu/modernizacji linii.

3. Czy widoczne kierunki oznaczają, że pociąg ten kursował w relacji Barczewo - Ostróda / Ostróda - Barczewo (przez Olsztyn), bo z tego co wiem, takie tabliczki przekręcano do góry nogami (w zależności od kierunku jazdy), jednak tu nie do końca zgadzają się stacje końcowe, być może pociąg miał dłuższy postój w Olsztynie.

4. Czy to możliwe, że tabliczka może pochodzić np. z wagonu do przewozu więźniów - więźniarki - bo z tego co wiem na PKP były takie wagony, jednak czy oznaczano na nich jakiekolwiek kierunki jazdy ??? Rozważam tą nieco abstrakcyjną teorię, bo w Barczewie znajduje się dość znany zakład karny (m.in. 12 listopada 1986 r. zmarł w nim w wieku 90 lat zbrodniarz wojenny Erich Koch), a i w Ostródzie jest areszt śledczy i zakład karny, stąd przyszła mi do głowy taka teoria (być może niedorzeczna :LOL:) dlaczego na tabliczce widnieją stacje końcowe Barczewo i Ostróda...

Zdjęcia:

Tablica kierunkowa (1).jpg


Tablica kierunkowa (2).jpg
 

Podobne wątki