• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szynobus BR 810 054-7, SKPL "Tomek" (Roco 70384)

Gekom

Aktywny użytkownik
Reakcje
502 11 3
#1
Witam,
Mam Tomka ale kulawego od ROCO, i samo Roco to chyba tez kulejaca firma jezeli wypuszcza buble na rynek ,a juz najbardziej wkurza jak jest to model Polskiego Taboru. Model ladny owszem i kolorowy jak tecza ale potrzebowal wlasciciela interwencji. Jeden z wozkow mial trudnosci w swobodnym jego ruchu. Zatem przy zakupie jezeli robimy to osobiscie polecam dokladne zbadanie mozliwosci luznego ruchu wozkow jezdnych. Problem tkwi w wadliwej plastikowej czesci do ktorej przymocowane sa zbieraki pradu z kol jezdnych. Wypraska plastikowej czesci ma wade i po zamocowaniu do metalowej ramy naciska na wozek jezdny z gory uniemozliwiajac jego swobodne dzialanie. Mala niedokladnoscia jest tez taka, tak jak to jest w moim modelu, brak jednej mocujacej srubki na przeciwnym koncu modelu mocujacej plytke ze zbierakami pradu z kol jezdnych.
Poz Jerzy
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#2
Mój egzemplarz "Tomka" (wersja z dźwiękiem) dotarł do mnie w dniu wczorajszym. Jestem miło zaskoczony... Piękny model. W moim odczuciu godny polecenia. Poza tym jego imię zobowiązywało mnie do zakupu... ;)
Ja też jestem od wczoraj szczęśliwym posiadaczem tego cuda. Mam pytanie do Kolegi @Spacerowicz (i innych Kolegów, którzy mają ten model), czy u Was też tylko jeden zestaw kołowy jest skrętny na boki o kilka stopni? U mnie jeden jest sztywny, a drugi jest skrętny. Chciałem się dowiedzieć, czy tak ma być, czy to jakaś wada w moim modelu?

PS. W międzyczasie na jednym z filmów na YT, w wersji CD, gdzie jest jeszcze doczepa, jest identycznie jak u mnie, więc wydaje się, że to tak ma być. Doczepa natomiast oba zestawy kołowe ma skrętne.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#5
potrzebowal wlasciciela interwencji
Ciekawi mnie, jakiej interwencji Kolega dokonał?

Od wczoraj jestem również posiadaczem Tomka z dźwiękiem (Roco 70385) i model jest bardzo ładnie wykonany. Faktycznie jeden z zestawów się swobodnie obraca o kilka stopni, a drugi natomiast jest sztywny. Zdziwiło mnie to, bo konstrukcyjnie od spodu wyglądają identycznie na piewszy rzut oka. Natomiast zasięgnąłem języka i okazuje się, że tak ma być.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#6
Nie mam tego modelu, bo to nie moja epoka, ale domyślam się, że oś sztywna jest napędzana, a druga oś, skrętna, jest toczna. Doczepa ma obie osie bez napędu, dlatego obie się skręcają.

PS. Jest specjalny wątek o tym modelu, więc może lepiej nie dyskutować o szczegółach tu, a już na pewno nie w obu na raz i powtarzać wpisy,.
 

slimak

Użytkownik
Reakcje
16 0 0
#8
Oba wózki powinny być skrętne. Błąd w montażu lub wykonaniu przez Roco powoduje, że jeden jest dociskany przez plastikowy element podtrzymujący KKS i odbieraki prądu.
 

slimak

Użytkownik
Reakcje
16 0 0
#10
Mój Tomek, nie tylko ma zablokowany jeden z wózków ale i niesprawne oświetlenie jednej z kabin maszynisty. Jakby było mało niedoróbek Roco to podczas przejazdu przez rozjazdy, model traci zasilanie i zawiesza się dekoder. Jedyny sposób, aby zmusić Tomka do dalszej współpracy to wyłączenie zasilania centralki. Nic innego nie pomaga.
 

slimak

Użytkownik
Reakcje
16 0 0
#12
Plastikowy element wewnątrz modelu mocujący kinematykę i odbieraki prądu z kół. Lekkie poluzowanie trzymających go śrubek podouje, że wózek staje się ruchomy. Wypadałoby zeszlifować fragment wózka ocierający o plastik, ale mój Tomek ma jeszcze inne wady i najprawdopodobniej powędruje do reklamacji.
 

Mandylion

Użytkownik
Reakcje
9 1 0
#14
Jakby było mało niedoróbek Roco to podczas przejazdu przez rozjazdy, model traci zasilanie i zawiesza się dekoder. Jedyny sposób, aby zmusić Tomka do dalszej współpracy to wyłączenie zasilania centralki. Nic innego nie pomaga.
U mnie było tak samo w 2 modelach, które posiadam. Przyczyną jest zbyt duża ilość smaru na zębatkach i oleju na osiach, która wyrzucana jest na koła w miejscu styku z blaszkami odbierającymi prąd jak i słaby kontakt blaszek z kołami. Trzeba odkręcić osłony kół, usunąć nadmiar smaru, wyczyścić koła, dogiąć blaszki odbierające prąd i model chodzi wzorowo.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#15
Oba wózki powinny być skrętne. Błąd w montażu lub wykonaniu przez Roco powoduje, że jeden jest dociskany przez plastikowy element podtrzymujący KKS i odbieraki prądu.
Jest Kolega pewien błędu Roco? Jeżeli tak, to jednak ta wada jest i u mnie! Mój model był ponoć testowany w sklepie przed wysyłką i obsługa go puściła. A Lippe raczej obraca dziesiątkami tych modeli również na rynek czeski, więc zakładam, że się znają. Modele CD tez mają tę wadę, jak widać na jednym z filmików na YT, ale śmigają bez problemu na łuku o dość małym promieniu. Zanim rozpocznę dochodzenie na moim modelu, czy ta korekta jest w ogóle konieczna? Domyślam się, że drugi skrętny wózek pomaga tylko na bardzo ciasnych łukach? Są przecież wagony o podobnym rozstawie osi, które nie mają w ogóle skrętnych zestawów i jak one chodzą po łukach? Gdyby były problemy, to miałyby też osie skrętne.

PS. Można prosić o przeniesienie wpisów #440 do #450 do tego WĄTKU?
 
Ostatnio edytowane:

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#16
Mój Tomek, nie tylko ma zablokowany jeden z wózków ale i niesprawne oświetlenie jednej z kabin maszynisty. Jakby było mało niedoróbek Roco to podczas przejazdu przez rozjazdy, model traci zasilanie i zawiesza się dekoder. Jedyny sposób, aby zmusić Tomka do dalszej współpracy to wyłączenie zasilania centralki. Nic innego nie pomaga.
No to grubo. Ja jeszcze nie testowałem na torze (gdyż jest w budowie). Jest Kolega absolutnie pewien, że to błąd Roco? Mój model był ponoć testowany w sklepie przed wysyłką i obsługa go puściła. A Lippe raczej obraca dziesiątkami tych modeli również na rynek czeski, więc zakładam, że się znają. Modele CD też tak mają na marginesie. A czy w ogóle jest konieczne, aby drugi zestaw był skrętny? Wagony dwusiowe np. posiadają sztywne osie i chodzą po łukach.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#18
Wagony dwusiowe np. posiadają sztywne osie i chodzą po łukach.
Prawdziwe wagony chodzą po znacznie większych łukach. Minimalny promień łuku na prawdziwej kolei to 100-150 m, co w H0 odpowiadałoby wielkości ponad 1 m. A modele wagonów 2-osiowych o większym rozstawie osi też często mają ruchome osie.
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.225 25 2
#19
Tak czysto po inżyniersku to wózek z jedną osią, napędzany i na przodzie loka lepiej że jest sztywny. Obrotowy myszkowałby to na lewo to na prawo co powodowałoby problemy na rozjazdach itd. Kinematyki takiego wózka nie można porównywać z kinematyką wózka dwuosiowego przymocowanego centralnie do lokomotywy i którego pozycję stabilizuje druga oś w wózku. A poza tym jeżeli wszystkie Tomki mają ten wózek sztywny - mój również - i jak ktoś wyżej napisał jest to konstrukcyjnie zaplanowane przez Roco to nie jest to usterka.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 3
Tabor 0
Tabor 30
Tabor 3

Podobne wątki