• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Tak z tego roku z marca, Huta Katowice S49 to szyna "średnia"(już się tak nie mówi) metr takiej waży 49 kg.
Przejrzyj sobie w wolnych chwilach, cały watek, znajdziesz bezcenne komentarze Kolegi Jarząbka i przyswoisz cechy i producentów, potem tylko w teren i szukać, szukać, robić zdjęcia i cieszyć się.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Tak przypuszczałem, że chciałeś mnie czymś zagiąć a w tym przypadku zawinąć. Przywiozłeś tą szynę z ... daleka.
A jest to - TST D- Thyssen Schienen Technik - Duisburg. Ta litera D, przypomina mi dawne logo DWK.
Moja dobra rada - szukaj szyn ... starszych od siebie, a jeszcze lepiej starszych ode ... mnie, jakieś ciekawsze są, przynajmniej moim skromnym zdaniem.
 
Reakcje
3.313 16 0
TSTG czyli Thyssen Schienen Technik GmbH). TSTG, pisane jest jak TSTD bo „G” w "logu" firmy jest odwrócone. W poście #592 można obejrzeć film o walcowaniu "ostatniej niemieckiej szyny" właśnie w TSTG.

Wyjazd na święta się opłaca
Szyna ciekawa również pod tym względem, że pochodzi z 1979 roku, a szyny Huty Katowice z lat 70-tych nie są tak częstym znaleziskiem. Hutę uruchomiono w 1976 r. w Dąbrowie Górniczej, prawdopodobnie od 1977 rozpoczęto walcować w niej szyny, jednak osobiście jeszcze nie znalazłem szyn (także zdjęć w sieci, ale może słabo szukałem) opatrzonych symbolem [K] i rokiem produkcji 77 (1977). Najwcześniejszy rocznik, jaki udało mi się zlokalizować to właśnie 1979. A może jest gdzieś w sieci zdjęcie szyny Huty Katowice z 1977 ?
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Dziś korzystając z ładnej pogody pojechaliśmy z moją ukochaną i jej mamą, zwaną dla ułatwienia "teściową" na wycieczkę do Maurzyc, gdzie jest skansen wsi łowickiej, nawiasem mówiąc nie powalił mnie, widziałem ciekawsze, ale nie o to chodzi obok skansenu na rzece Słudwi jest zabytkowy most pierwszy spawany w Europie, tu kilka słów o nim i jego twórcy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_spawany_w_Maurzycach

Na dwóch kształtownikach są cechy, i choć to mało kolejowy temat, są to wyroby Huty Pokój

DSC_0851-crop.JPG


Teraz będzie już kolejowo.

Jackowice, jedyna cecha jaką znalazłem, była na koźle oporowym, było jeszcze kilka szyn w płocie ale bez cech, stacja już w beżach kostki i błękitach wiat.

DSC_0855-crop.JPG


Następnym i ostatnim przystankiem były Domaniewice, gdzie po obu stronach stacji wszystkie ogrodzenia mają słupki z szyn.

DSC_0865.JPG


Dominują szyny ze znanej rosyjskiej wytwórni, natomiast zagadką pozostaje dla mnie dla jakiej kolei zostały wyprodukowane.

DSC_0861-crop.JPG


DSC_0862-crop.JPG


DSC_0864-crop-crop.JPG


Wszystkie są z 1893 roku z maja.

Jedyna inna jaką znalazłem na terenie stacji, obok budynku.

DSC_0870-crop.JPG


I jeszcze rosyjskie i polskie jako osłony słupów oświetleniowych na placu ładunkowym.

DSC_0871-crop.JPG


DSC_0875-crop.JPG


DSC_0872-crop.JPG


DSC_0873-crop.JPG


DSC_0874-crop.JPG


Krótki wypad w zasadzie niekolejowy, a znalazło się coś nie coś.
Mina "teściowej" bezcenna, jeszcze mnie w akcji nie widziała.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Dominują szyny ze znanej rosyjskiej wytwórni, natomiast zagadką pozostaje dla mnie dla jakiej kolei zostały wyprodukowane.
Dla mnie też - chyba kiedyś przypuszczałem, że skrót - К.Ж.Д. - to Казенная Железная Дорога, czyli kolej państwowa, ale skoro te wszystkie szyneczki (jakby nie było świąteczne ;)) znalazłeś w Domaniewicach to najprawdopodobniej skrót К.Ж.Д. oznacza Калишская Железная Дорога,
( Варшавско Калишская Железная Дорога).
A szyneczki naprawdę bardzo ładne, naprawdę świąteczne ... :)
Po chwileczce:
Zresztą coś takiego znalazłeś kiedyś na Kaliskiej, co by mogło potwierdzać. Musisz śmignąć na Przedmieście czyli Zielkowice, Bednary, Głowno, Męcką Wolę, Błaszki itd. aby szukać potwierdzenia. ;)
 
Ostatnio edytowane:
A

AJ

Gość
Tak się zastanawiam czy nie byłoby to tak - Казначейские железные дороги. Z tego co pamiętam, to koleje państwowe były w Rosji określane jako "skarbowe".
 
Reakcje
3.313 16 0
kiedyś przypuszczałem, że skrót - К.Ж.Д. - to Казенная Железная Дорога, czyli kolej państwowa
Tak się zastanawiam czy nie byłoby to tak - Казначейские железные дороги. Z tego co pamiętam, to koleje państwowe były w Rosji określane jako "skarbowe".
Myślę, że przypuszczenia Kolegów są ze wszech miar słuszne. Szyny z cechowaniem К.Ж.Д. spotykane są właściwie w całej Rosji, od części europejskiej przez Ural i Syberię, aż po Daleki Wschód. Np na stronie:
https://www.avito.ru/polevskoy/kollektsionirovanie/rels_zhd_1906_goda_demidova_starinnaya_1714946180
prezentowana jest szyna К.Ж.Д. leżąca kiedyś w granicach miasta Polewskoj w obwodzie Swierdłowskim na Uralu...
a na Forum na stronie o Transsyberyjskiej Magistrali Kolejowej:
https://transsib-ru.livejournal.com/38870.html
prezentowane są zdjęcia kilku szyn m.in. tak cechowanych, z następującym wyjaśnieniem:
"Маркировка "К.Ж.Д.", которая встречается практически на всех дореволюционных рельсах, точного объяснения пока не нашла - даже после консультаций с сотрудниками железнодорожных музеев. Но мы пришли к выводу, что с наибольшей вероятностью это значит "казенные железные дороги"
("Oznaczenie ”К.Ж.Д.", które pojawia się na prawie wszystkich przedrewolucyjnych szynach, nie znalazło jeszcze dokładnego wyjaśnienia - nawet po konsultacjach z pracownikami muzeów kolejowych. Ale doszliśmy do wniosku, że najprawdopodobniej oznacza „koleje państwowe”).

Czyli К.Ж.Д. to zapewne skrót od słów Kазенные Железные Дороги, choć nawet koledzy rosjanie nie są tego w 100% pewni. Należy też dodać, że skrótem К.Ж.Д. określano także uruchomioną w latach 1874-1875 Krymską Drogę Żelazną:
https://ru.wikipedia.org/wiki/Крымская_железная_дорога
ale myślę, że trudno sobie wyobrazić aby szyny z tej konkretnej drogi żelaznej znalazły się na tak odległych terytoriach, od Polski po daleką Syberię.