• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Reakcje
3.313 16 0
to chyba pierwsze na tym forum zdjęcie szyny tego producenta, z okresu okupacji niemieckiej w czasie II w. św.
Mi to oczy chyba zarosły (może nie tak ładne jak kolegi Paweł R :LOL:), a i pamięć zawodzi, bo zdjęcie tej konkretnej szyny było już na forum jak to trafnie sprostował kolega Jarząbek a jednak gdzieś w pamięci uleciałooooo...

teraz do tego grona dołączył @Stanisław1972 i jeszcze kilku innych.
Trochę późno dołączyłem do grona "łażących po krzakach", ale po niemal 20 latach interesowania się koleją, trudno po raz tysięczny fotografować EU07, podupadłe budynki dworców :(, oglądać nowe szynobusy czy EZT (jakby pozbawione duszy), czy doszukiwać się w necie kolejnych "nowych" zdjęć parowozów czy SP45....

taki dociekliwy i systematyczny jak Stanisław
Wcale nie tak dociekliwy i systematyczny, skoro wracając w niektóre miejsca, po raz drugi, trzeci, czy nawet czwarty, zawsze coś nowego rzuci się w oczy :LOL: (np. szyny wąskotorowe - słupki wskaźników W-4 w Bukwałdzie i Cerkiewniku). A to czy coś się zauważy czy nie, myślę, że wszystko jest kwestią czasu, czas to słowo kluczowe, jak dysponuje się nim, to powolutku, pomalutku, bez pośpiechu, można kilka godzin posiedzieć przy torach, miło i sympatycznie spędzając wolne chwile, z kanapką i termosem w plecaku (czego wszystkim miłośnikom kolei życzę).... a jak się go nie ma (a akurat wchodzę w okres "notorycznego braku czasu", dosłownie na wszystko !) to i dociekliwość nie pomorze.... eh życie, życie....

Ale wracając do szyn, a właściwie łubka. Czy koledzy może wiedzą co oznacza FL : 16 A w oznaczeniu łubka ze zdjecia poniżej (tego dwukropka nie jestem pewien :niepewny:). Dodam, że łubek ten znajduje się na prostym torze, tuż przed przejazdem drogowym w Rogiedlach. Czy te oznaczenia mogą wskazywać, że pierwotnie był on wyprofilowany do łączenia szyn na jakimś typie rozjazdów czy np. na łukach o danym promieniu ? Choć obecnie położony jest na całkiem prostym odcinku toru, więc te oznaczenia chyba raczej nie mają związku z kształtem łączonych szyn.

Zdjęcia. KRUPP 1941 FL : 16 A Łubek w Rogiedlach, dodam, że identyczne łubki leżą np. na jednym z bocznych torów w Ornecie, a np. w Dobrym Mieście można spotkać łubki identycznie opisany ale z rocznika 1940, wszystkie na prostych odcinkach torowiska. Nie wiem czy minie wzrok nie myli, ale ten łubek jest chyba jednak trochę wygięty w łuk - patrząc np. na jego końce :niepewny:.

Łubek KRUPP 1941 FL 16 A - Rogiedle.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Dzisiejszy krótki i popsuty przez gęstą mgłę wypad do nieistniejącej już wagonowni na Janowie opodal stacji Łódź Widzew, pozostały tam resztki płotu od strony szlaku, gdzie słupki są z szyn kolejowych.
Oprócz dwóch z cechą HB&HV wszystkie nosiły taką cechę różniąca się tylko tym że zmieniała się data produkcji z 1901 na 1902.

DSC_0131-crop.JPG


Na terenie znaleźliśmy plac niewiadomego dziś przeznaczenia ogrodzony płotem gdzie wszystkie słupki były z szyn wąskotorowych.
Dla porównania zdjęcie z telefonem Piotrka, oraz absolutny hit, szyna z główką o szerokości odrobinę większej od dwudziestogroszówki.

DSC_0142.JPG


DSC_0152.JPG


Wśród tych kilkudziesięciu szyn tylko na jednej znaleźliśmy coś co być może jest cechą.

DSC_0148-crop.JPG


Opuszczając teren wagonowni w ogrodzeniu basenu p-poż znaleźliśmy jeszcze jedną szynę z cechą której nie potrafimy odczytać.

DSC_0158-crop.JPG


Wracając na stację okrężną drogą z powodu zamknięcia przez kogoś życzliwego furtki, w płocie obok ulicy który fotografowaliśmy i oglądaliśmy w zeszłym roku, gdzie tez słupki są z szyn wąskotorowych, znaleźliśmy jedną z cechą.

DSC_0172-crop.JPG


Gęstniejąca mgła i coraz gorsze warunki atmosferyczne, zmusiły nas do zakończenia wycieczki.
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.268 58 3
W takim razie musisz zrobić trzecie podejście aby rozwiać wątpliwości. Ta styczniowa szyna i ... szczotka druciana.
W/g mnie ostatnią cyfrą jest 2, a na tych dwóch ostatnich jest 9. Ale mogę się mylić, albo korozja zrobiła swoje.
Zobacz załącznik 605955

No i się wyjaśniło tak jak kolega Stanisław1972 pisał w poście 523 po zeskrobaniu farby szyna odmłodniała o 5 lat (więc ma 149 lat)
IMG_20181109_131407.jpg
IMG_20181109_131421.jpg
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
wszystkie nosiły taką cechę
Д.О. - Донецкое Общество
znaleźliśmy jeszcze jedną szynę z cechą której nie potrafimy odczytać.
Kiedyś w króciutkiej notatce dla ŚK podałem, że ten skrót to - В.С.З. -Воткинский Сталной Завод, dziś się mocno zastanawiam czy to było prawidłowe rozpoznanie, dla Warszawy nie pasował mi rok 1870. A może to В.С.З. ... Варшавский Сталной Завод. Otwarta sprawa.
znaleźliśmy jedną z cechą.
... & Co - tylko tyle mogę rozpoznać. Może ktoś, kto ma ... młodsze oczy spróbuje.
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
W swych podróżch po Polsce i wyszukiwaniach obiektów, co by je "zdjąć", w trakcie łażenia po torach spoglądałem zawsze pod giry, by się nie obalić o szyny i inne takie tam, np. śruby.
Te szwędaczki bywały niekiedy po wzmocnieniu niekoniecznie czekoladą, szczególnie gdy odbywały sie z przyjaciółmi od kolei.
Przy takowych okazjach, znaczy się poszukiwaniach, pomimo "obiektywnych trudności" wypatrzyłem nie raz cechy na szynach i je uwieczniłem przez pstryknięcie.
Kilka takich przykładów :

Szyna -- 1880, Dęblin 29.07.2009, fot.T.S...jpg

Szyna -- 1880, Dęblin 29.07.2009, fot.T.S.

Szyna Union 1875, Dęblin 29.07.2009, fot.T.S...jpg

Szyna Union 1875, Dęblin 29.07.2009, fot.T.S.

A tutaj dwie, raz z ze znakiem II, a raz III :

Szyna AH 1876 II, Dęblin 04.06.2010, fot.T.S...jpg

Szyna AH 1876 II, Dęblin 04.06.2010, fot.T.S.

Szyna AH 1876 III, Dęblin 29.07.2009, fot.T.S...jpg

Szyna AH 1876 III, Dęblin 29.07.2009, fot.T.S.

c.d.n.
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.268 58 3
Szyny z Darłowa
Cecha z kozła oporowego o który pytał kolega Paweł R
Szyna na rampie jest zamurowana i cech nie widać
w domu zauważyłem że jedno zdjęcie z kozła oporowego nie ma:mad:., ponieważ z drugiej strony były dwie cechy jedna przy drugiej:(
IMG_20181109_091156.jpg


Wszystkie cechy które znalazłem
IMG_20181109_091452.jpg
IMG_20181109_091513.jpg
IMG_20181109_091556.jpg
IMG_20181109_091611.jpg


HB to jest Huta Bankowa?
IMG_20181109_091653.jpg
IMG_20181109_091700.jpg
IMG_20181109_091744.jpg


Na trawniku na przeciw magazynu znalazłem szyny z wąskotorówki wszystkie miały jedno oznaczenie ST . I . B . 1905
IMG_20181109_092205.jpg
IMG_20181109_092233.jpg
IMG_20181109_092239.jpg
IMG_20181109_092259.jpg


Na koniec cecha szyny która jest na torowisku
IMG_20181109_092642.jpg
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na szynę, której fotografię zamieściłem wczoraj ?
To ta tylko z rokiem 1880 . . . jakaś słabiutka ta jej główka, znaczy się miękka - sobie popłynęła ;)

W byłej Lokomotywowni Warszawa Ochota, komuś ta jednowyrazowa nazwa przeszkadzała i zapewne z polecenia unijnego mamy teraz zamiast Lokomotywownia - Sekcja Napraw i Utrzymania Taboru . . .
To tak jak za minionych czasów chciano miast jednego wyrazu "krawat" wprowadzić - "zwis męski elegancki"
Fajne, nie ?
Tylko proszę bez zbędnych domysłów ;)
Podobnie na kolei, zamiast krótko: "tor niewłaściwy",
mamy teraz : "tor lewy o kierunku przeciwnym do zasadniczego"
No bo wszystkie tory są właściwe, ale mi ten "lewy" jakoś tak wybrakowanie i podejrzanie brzmi . . . :niepewny:
Echhhh . . . chyba pesel zaczyna dawać o sobie :(

Sorry, za te małe off top.

Wracając do Sekcji Ochota, sama szopa wybudowana została dla potrzeb obsługi trakcyjnej nowo zelektryfikowanej linii Warszawa-Katowice w roku 1963. Na jednym z torów postojowych natrafiłem na szyny starej daty, a do tego produkcji rosyjskiej !
Obecnie, po odbudowie tego toru, już ich tam nie ma.

Szyna ros 1, MD Ochota, fot.T.S...jpg

Szyna ros. 1, MD Ochota, fot.T.S.

Szyna ros 2, MD Ochota, fot.T.S...jpg

Szyna ros. 2, MD Ochota, fot.T.S.

Szyna ros 3, MD Ochota, fot.T.S...jpg

Szyna ros. 3, MD Ochota, fot.T.S.

Szyna ros 4, MD Ochota, fot.T.S...jpg

Szyna ros. 4, MD Ochota, fot.T.S.

Cecha tej pierwszej chyba do naniesienia w Jarkowej tabelce,
a cecha tej trzeciej już jest, ale bez ros. P.

c.d.n.
 
Ostatnio edytowane:

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Dziś troszeczkę połaziłem. Takiego zastosowania szyn jeszcze nie widziałem, ale ... jeszcze nie wiemy co możemy spotkać.

Legionowo,12.11.18-JS.jpg


Jest to stanowisko do przeglądu samochodów. Konstrukcja wykonana z szyn kolejowych, wypełniona betonem. A szyny, jak to szyny ... nic szczególnego. Ktoś by rzekł, albo zaśpiewał - "Ale to już było ..."

Z tej ciemnej strony ...

О.П.З.-1890-III-Legionowo-12.11.18 r.-JS.jpg


I z tej jasnej:

ЮРДМО-1898 VI-Legionowo-12.11.18 r.-JS.jpg


Rozwinięcia powyższych sygnatur wcześniej kilkakrotnie podawałem, można odszukać czytając dokładnie poprzednie wpisy.
 
Ostatnio edytowane: