• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.649 33 4
@torowy Dziękuję za odpowiedź, nie czytałem całego wątku bo same cechy to nie moja bajka, niemniej za radą @Paweł R zwracam uwagę na takie detale w okolicy naszego dworca w Olsztynie. Wyszukiwarka nie znalazła mi tego (błędne wpisanie gdyż nie znałem prawidłowej nazwy). Niemniej ciekawa dosyć sprawa, gdyż na rampie gdzie ten kozioł stoi są już bardziej współczesne szyny. A 1911 to najstarsza jaka udało mi się wypatrzeć dotychczas.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"

@Szwed1978 Raczej jednak to pierwsze podane przez @torowy. Świadczy o tym kształt pierwszej litery, a podwójne "L" wyszło dlatego, że "E" jest niezbyt czytelne. W każdym razie W miałoby inny kształt niż pierwsza litera.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Wigierska Kolej Wąskotorowa, można powiedzieć że sa używane szyny trzech producentów, oczywiście to założenie może byc błędne, poniewaz nie sposób sprawdzić wszystkich szyn, nie mniej jednak ja znalazłem tylko te trzy.

Najrzadziej spotykana Krupp.
Na stacji Krusznik.

DSC_1375-crop.JPG


DSC_1378-crop.JPG


DSC_1393-crop.JPG


Na stacji Płociczno-Tartak

DSC_1402-crop.JPG


Młodsza od poprzednich jako słupek bramy.

DSC_1416-crop.JPG


Druga pod względem częstotliwości występowania z zakładów Putiłowskich.
Krusznik.

DSC_1387-crop.JPG


DSC_1388-crop.JPG


DSC_1389-crop.JPG


Płociczno-Tartak jako słupki w bramie.

DSC_1414-crop.JPG


DSC_1415-crop.JPG


Na obu stacjach i na szlaku występują te dobrze znane z dawniejszych wpisów.

DSC_1376-crop.JPG


DSC_1670-crop.JPG


DSC_1689-crop.JPG


Dwie cechy ze słupków konstrukcyjnych wiaty na stacji Płociczno, znalezione przez miłość mojego życia.

DSC_0027-crop.JPG


DSC_0028-crop.JPG


Nie sposób obejrzeć wszystkich szyn, trzeba by mieć sokoli wzrok, zdrowy kręgosłup i mnóstwo czasu, może kilku pomocników.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Kamienna Nowa urokliwa stacja, idealna na makietę, schody prowadzące do budynku od strony podjazdu, wzmocnione odwróconymi szynami i zastrzałami także z szyn.

DSC_0146.JPG


Na jednym ze wzmocnień stopni cecha.

DSC_0143-crop.JPG


I na zastrzałach lub słupkach ochronnych, zależy jak interpretować ich istnienie w tym miejscu, także cechy, dobrze znana i druga trochę intrygująca.

DSC_0136-crop.JPG


DSC_0144-crop.JPG


Dwie cechy uwidocznione metodą "mokrego liścia" autorstwa mojego przyjaciela Piotra Ch.(y)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Odchodzą w niepamięć czasy używania staroużytecznych szyn do budowania ogrodzeń, dzisiejsze z prefabrykowanych segmentów estetyczne ale bez życia i nutki emocji w poszukiwaniu cech, są jednak miejsca dla takich normalnych inaczej jak ja i kilku kolegów.
Takie miejsca ja nazywam jedno imiennymi, czemu zaraz się okaże.
Grajewo, dziesiątki metrów płotu ze słupkami z szyn, zdecydowana większość łatwo dostępna i tylko jeden producent i jeden rocznik, a sprawdziłem wszystkie.

Widok w stronę budynku dworca.

DSC_0682.JPG


Widok w stronę przejazdu.


DSC_0684.JPG


I cztery przykłady tej samej, jedynej cechy.

Krupp 1913


DSC_0675.JPG


DSC_0677.JPG


DSC_0681.JPG


DSC_0683.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
I na dobranoc aby się lepiej spało marząc o niesamowitych znaleziskach.
Sypitki.
Można szukać samotnie, można z pomocnicą.

DSC_0559.JPG


Hoesch 1928

DSC_0541.JPG


Azov 1975

DSC_0557.JPG


Krupp 1913 i tych było najwięcej.

DSC_0560.JPG


Oraz jedna Krupp 1924

DSC_0555.JPG


Dobrej nocy.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Zapomniany wątek, trzeba go trochę reaktywować.

Augustowskie trofea, dwie cechy na szynach z rampy.

А.О.Б.Р.З. - Акционерное общество Брянского рельсопрокатного, железоделательного механического завода, Briańsk .

DSC_1360-crop.JPG


О.П.З.-Объединенных Путиловских заводов.

DSC_1362-crop.JPG


Huta Kościuszko 1952 rok w torze bocznym.

DSC_1366-crop.JPG


I wydaje mi się że to ta cecha, ale słabo widać to tylko przypuszczenia, słupek od nieruchomej zapory.

ЮДМО- Южно-Русское Днепровское металлургическое общество

DSC_1371-crop.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Dla wytchnienia jedna szyna z centrum Suwałk, służąca jako słupek ochronny w bramie, kto wiekowy ten wie o czym mowa, niestety bez cechy.

DSC_0172.JPG


I Ełk jako namacalny dowód że nie ma się co sugerować cechami szyn przy ustalania faktów historycznych, bo takiej zbieraniny to dawno nie spotkałem, tylko część oczywiście żeby Was nie zanudzić.

Ciągle nie zidentyfikowana cecha PV, coraz częściej ją spotykam, a może to nie PV tylko R5.

DSC_0482-crop.JPG


Tę z pewnością jak i pozostałe znacie doskonale.

DSC_0620-crop.JPG


Krupp 1915

DSC_0626-crop.JPG


Węgierska też.

DSC_0630-crop.JPG


Neunkircher Eisenwerk AG / Gebrüder Stumm, Neunkirchen

DSC_0632-crop.JPG


Gutehoffnungshütte, Oberhausen

DSC_0633-crop.JPG


Hoesch 1934

DSC_0634-crop.JPG


Union 1893

DSC_0635-crop.JPG


I pokazywana dziś już z zakładów Putiłowskich

DSC_0646-crop.JPG


Były polskie i angielskie, oraz kilka innych mniej lub bardziej ciekawych, dnia by nie starzyło żeby wszystkie przejrzeć, ale może ktoś z okolic pochyli się nad tematem, ze szczotką w ręku.

Najstarsza szyna jaką znaleziona na tej stacji, była z 1868 roku z wytwórni Eberhard Hoesch & Söhne, widziałem jej zdjęcie , miał mi Pan "muzealnik" przysłać to zdjęcie ze zgodą na publikację, nie przysłał:(, ale ją widziałem.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Tym razem nie będzie cech (prawie). Zdjęcia z wiaduktu kolejowego w Łagowie Lubuskim:

Szyna zdegradowana... (w roli odbojnicy)

szyna3.jpg


szyna5.jpg


Szyny zintegrowane ... (w roli wzmocnienia konstrukcji):

szyna4.jpg


Cecha na łubku (a jednak):

szyna1.jpg
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Między Rawą Mazowiecką a Boguszycami znalazłem na polu połowę bramy, cóż zdarza się, ale ta jedna połówka miała słupek z szyny, też nic dziwnego, natomiast cała reszta jest dziwna jeśli nie tajemnicza, otóż szyna jest z Huty Kościuszko z roku 1958, takie już były, ale dla kogo i co oznaczają dwa skróty literowe i czterocyfrowa liczba, na razie nikt nie wie.

DSC_0276-crop.JPG


Odrzut lub pozostałości eksportu.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
ASCE - American Society of Civil Engineering --> Amerykańskie stowarzyszenie inżynierii cywilnej. Szyna eksportowa, obie Ameryki.
Drugi skrót BNDE? i cyferki szukam.
 
Ostatnio edytowane: