• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.477 56 5
Odradzałbym półki ,raczej jakieś stojaki na podłodze ,może wózki na kołkach . Jak taka "szynka konserwowa" spadnie z półki to może krzywdę zrobić. Bardzo ładnie to wyszło ,można też pomyśleć nad ciekawym oświetleniem ,może na kolorowych diodach led.
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
... Po demontażu stare szyny UIC 60 zostały tylko przycięte. Ciekawe dlaczego? ....
Pamiętasz jakiej długości mogły być te szyny i co ile metrów wykonano takie cięcia?
Wykonano je najprawdopodobniej w celu oszczędności czasu i gazów technicznych. W taki sposób przygotowuje się szyny do transportu. Szynę się nacina, a następnie uderza. Ta pęka i masz dwa (krótsze) odcinki.
 
Reakcje
3.313 16 0
a druga w zasadzie nie wiadomo skąd, bo nazwa była w ziemi naszej ojczystej, ale za to z października 69 roku.
Według mnie w ziemi pozostało tylko A :) czyli szyna z Azowstalu

Ciekawe znalezisko i zdjęcia autorstwa Peter47
... myślę, że odpowiedź czym są owe znaki znajdzie Kolega we wpisie #470 oraz na samej górze wpisu #305 które to oba wpisy zostały zamieszczone przez Kolegę Marka. Jest to znakowanie wklęsłe informujące o rzeczach, które są "czarną magią" dla osoby nie wtajemniczonej :LOL: Dodam, że powinno ono znajdować się na drugim "boku" szyny, względem cechowania wypukłego, czyli tego, które lubimy najbardziej, ale zdarzają się też ciekawe wyjątki od normy:

Poniżej kilka przykładów szyn z cechowaniem wklęsłym, "wadliwie" zamieszczonym na cechowaniu wypukłym:

Szyna P.K.P. (1) - HB - S - I - 1933 wraz z cechowaniem wklęsłym.jpg


Szyna P.K.P. (22) S49 HP # 1962. wraz z cechowaniem wklęsłym.jpg


Szyna P.K.P. (22) S49 HP # 1963. wraz z cechowaniem wklęsłym.jpg


Szyna P.K.P. 22 # 1964 S49 (HP) wraz z cechowaniem wklęsłym.jpg


Teraz pozostało je tylko wyeksponować w naszym klubie. I tu utknąłem, bo nie mam koncepcji jak to zrobić.
Super sprawa ! :love: Coś mi się zdaje, że w niedługim czasie, odwiedzę Kolegów z aparatem w ręku ;) Jak miałbym coś udoskonalić w tej ekspozycji, to może wyeksponowanie samej cechy - inną, kontrastową barwą (białą, czarną), choć zdaję sobie sprawę, że na to potrzeba czasu, którego wszystkim nam brakuje.

Jednak pierwsze co bym zrobił to przede wszystkim określenie typu szyny, bo w przypadku szyn polskich jest to dość oczywiste (cecha typu nanoszona była / jest na szynę: np. S-26, L., S., C., S42, S49, S60, UIC60) jednak w przypadku szyn niemieckich, monarchii austro-węgierskiej czy rosyjskich wymagałoby to dokonania pomiarów i identyfikacji typu. Myślę, że jest to wykonalne bo wymiary, przynajmniej tych najważniejszych na ziemiach II RP jak i ziemiach, które znalazły się w granicach Polski po II w. św., co najmniej 20 - 30 typów szyn z końca XIX w. i lat do II w. św. są znane i możliwe do rozpoznania. Dodam, z moich obserwacji i pomiarów, że np. identycznie cechowane szyny niemieckie mogą należeć do dwóch, a nawet większej ilości typów. W takiej ekspozycji, przydała by się także informacja (np na tabliczce przy szynie) z jakiej linii / stacji pochodzi wyeksponowany fragment szyny, a w przyszłości kiedy został pozyskany (data).

Jeszcze raz gratuluję pomysłu i jego realizacji. Za kilka lat zbiory mogą osiągnąć imponującą ilość cech i typów szyn i przekształcić się w niepowtarzalne i unikatowe na skalę kraju (świata !) Muzeum Szyn Kolejowych, choć myślę, że docelowo mogło by to być Muzeum Nawierzchni Kolejowej z łubkami, mocowaniami i całą resztą... eh puściły mi wodze fantazji :LOL:... ale przecież pierwszy krok został poczyniony !!!

Poniżej ciekawy artykuł, jak to w przedwojennej Polsce opracowano i wprowadzono typ szyny kolejowej określany jako S. który stał się standardem w latach 1930-tych. Przed wojną mówiono na takie szyny "esy" (np. ułożono "esy"). Artykuł autorstwa prof. dr Karola Wątorka pochodzi z "Czasopisma Technicznego" nr 1/1928.

Czasopismo Techniczne 1928 Nr 1 - Str. 4.jpg


Czasopismo Techniczne 1928 Nr 1 - Str. 5.jpg


Czasopismo Techniczne 1928 Nr 1 - Str. 6.jpg


Czasopismo Techniczne 1928 Nr 1 - Str. 7.jpg
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Huta Królewska, Kościuszko, Piłsudski, Königshütte oraz Zjednoczone Huty Królewska i Laura, tak się może ta huta nazywać. Było już o tym.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Właśnie, że istnieje. Huta Królewska istniej i produkuje bez przerwy od 1802 roku, jedynie zmienia się nazwa lub/i właściciel.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Dokładnie, tak jak piszesz. Jest to AMP oddział Huta Królewska i poza szynami dla górnictwa produkuje jeszcze, miedzy innym, szyny kolejowe, szyny dźwignicowe, obudowy górnicze oraz cały asortyment akcesoriów kolejowych (łubki, łapki i podkładki). Wszystkie swoje produkty Huta Królewska znakuje znakiem HK.
 
Reakcje
3.313 16 0
a konkretnie taką cechę zobaczyłem na zdjęciu na FB: HK 19 XI S49
Super !!! To najmłodsza szyna jaką dane mi było zobaczyć ! Cechowanie szyny jest bardzo charakterystyczne i nie powinno wzbudzać żadnych podejrzeń (np. że to produkt z 1919 r.) choćby ze względu na widoczną cechę typu szyny: S49 (w Polsce typ ten wprowadzono do produkcji w 1947), oraz na symbole widoczne na końcu cechowania, które pojawiły się dopiero w 1979 r. (dwie kreseczki, jedna nad drugą, w tym górna krótsza) i 1984 (prostokąt), co wskazuje, że szyna jest oznaczona wg. normy z 1984 r.

--- HK 19 XI S49 [  ] =.jpg


Czy ja dobrze rozumiem, że Huta Królewska aktualnie, w 2019 roku, produkuje szyny dla kolei i cechuje je HK i szyna ze zdjęcia pochodzi z tej Huty i z 2019 roku? Z tego, co wiem, to jest ArcelorMittal Poland Oddział Huta Królewska i produkuje szyny dla górnictwa.
Oj nie docenia Kolega naszej Huty Królewskiej, oj nie docenia :). Biorąc pod uwagę sytuację w Europie, Polskie huty: Królewska i Katowice, to jedne z ostatnich hut, które produkują szyny kolejowe (np. w Niemczech już się ich nie produkuje). Zwłaszcza nie wiem skąd informacje, że produkuje ona TYLKO szyny dla górnictwa (?). Poniżej kilka stron z aktualnej oferty (z 2019 r.) ArcelorMittal oddział Huta Królewska, w tym szyny kolejowe, szyny wąskotorowe i pośrednie (w tym dla górnictwa), szyny tramwajowe, kształtowniki do produkcji rozjazdów, w tym iglic oraz łubki. Oferta jest oczywiście o wiele bogatsza bo huta produkuje także, o czym wspomniał wyżej Marek, szyny dźwigowe, podsuwnicowe czy różne inne akcesoria kolejowe typu podkładki żebrowe, łapki itp.

Huta Królewska - szyny kolejowe 2019.jpg


Huta Królewska - szyny wąskotorowe i pośrednie 2019.jpg


Huta Królewska - szyny tramwajowe 2019.jpg


Huta Królewska - kształtowniki do rozjazdów 2019.jpg


Huta Królewska - łubki cz.1 2019.jpg


Huta Królewska - łubki cz.2 2019.jpg


Huta Królewska - łubki cz.3 2019.jpg
 

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku zbudowano łącznicę Sitkówka-Nowiny - Szczukowice, która umożliwiała zjazd z linii 8 na 61, z pominięciem kieleckich stacji. Przez ponad 40 lat, które minęły od czasów budowy łącznicy wiele się tutaj zmieniło, ale szyny wywalcowana w latach 70. w Hucie Pokój, w Nowym Bytomiu dzielnicy Rudy Śląskiej, mają się dalej świetnie na linii 568.

W pobliżu mostu nad Bobrzą można zobaczyć najstarszą szynę, jaką udało mi się zobaczyć na linii 568. Szyna podtrzymuje drewniane belki, które wzmacniają skarpę w pobliżu mostu nad Bobrzą. Na szynie widać fragment cechy, ale nie udało mi się jej rozszyfrować?
Wygląda na Ж. (Железная), ale co jest z przodu i tyłu tej bukwy?

568_34_x.jpg


568_35.jpg
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
W pobliżu mostu nad Bobrzą można zobaczyć najstarszą szynę, jaką udało mi się zobaczyć na linii 568.
Na szynie widać fragment cechy, ale nie udało mi się jej rozszyfrować?
Może masz jakiś sposób na ocenę wieku szyny, nie widząc cechy, interesuje mnie to z racji mojej pasji, może mógłbym tez taką wiedze posiąść.
Profil szyny nie jest jakiś szczególnie rzadki i niespotykany, może gdybyśmy znali wymiary, a i te pozwoliły by nam, może określić jej rodzaj.