• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
@Adam66 - ciekawe zastosowanie ale czy to są na 100% szyny - zastanawia mnie ten kształt zaokrąglenia na końcówce - czy takie coś na szynach występuje ? Na zwykłej z metra ciętej na pewno nie ...

s.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Przypadkiem znalezione zdjęcie z 2006 roku z wyprawy z moim synem, bocznicą ze stacji Jeleń do kopalni piasku, nie doszliśmy niestety do końca, a dziś mieliśmy tam jechać z Piotrkiem, ale się pochorował.

DSCF1596.JPG
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
W celach edukacyjnych, wszystkie szyny z cechami z Huty Królewskiej, Kościuszko, Königshütte czy Piłsudski pochodzą z jednej i tej samej walcowni szyn, to jest z Walcowni w Hucie Królewskiej (Walcownia Duża).

Krótki rys historyczny:
1802 - Rozpoczęcie produkcji w "Königshütte" czyli Hucie Królewskiej;
1843 - Rusza produkcja szyn kolejowych;
1868 - Kolonia Huta Królewska dostaje prawa miejskie oraz powstaje dworzec kolejowy Königshütte Mitte, czyli dzisiejszy Chorzów Miasto;
1895 − na terenie huty powstaje fabryka wagonów, które to zakłady stanowią zalążek przyszłych Zakładów Konstrukcji Stalowych "Konstal" czyli dzisiejszy Alstom;
1935 − następuje zmiana nazwy z Huta Królewska na Huta "Piłsudski";
1939−45 w czasie okupacji hitlerowskiej huta pod przywróconą nazwą "Königshütte" pracowała na potrzeby okupanta. Po wojnie hutę nazwano imieniem Tadeusza Kościuszki;
2000 − wydzielono z Huty Kościuszko spółkę z o.o. Huta Królewska w skład której weszły walcownia zgniatacz oraz walcownia duża;
2007 − Huta "Kościuszko" S.A. zbyła posiadane 48% udziałów Huty Królewskiej Sp. z o.o. firmie ArcelorMittal Poland, która stała się odtąd wyłącznym właścicielem Huty Królewskiej;

Od 2000 roku w mamy w Chorzowie dwa przedsiębiorstwa Huta Kościuszko oraz Huta Królewska. Należy jednak pamiętać że spadkobiorcą ponad 200 letniej tradycji hutniczej jest Huta Królewska.

Na podstawie Wikipedii oraz własnych doświadczeń :)
 
Ostatnio edytowane:

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Należy dodać, że Huta Królewska oraz Huta Laura wchodziły w skład koncernu górniczo-hutniczego z siedzibą w Katowicach pod nazwą - Górnośląskie Zjednoczone Huty Królewska i Laura Spółka Akcyjna Górniczo-Hutnicza
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Dziś wyruszyłem do Rogowa po to żeby Was zalać zdjęciami cech szyn, myślę że odnalazłem około jednej trzeciej, ale to twierdzenie bardzo optymistyczne.
Wiem także że trzeba zabierać ze sobą szczotkę stalową i jakąś szmatkę, ale to na przyszłość.
Część z cech prezentowanych była na elementach rozjazdów.

DSC_0479.JPG


DSC_0480.JPG


DSC_0481.JPG



Krupp 1899 tych jest na stacji Rogów Wąskotorowy Towarowy, zatrzęsienie, całe wielometrowe odcinki.


DSC_0482.JPG


Tu już ktoś pięknie wyeksponował cechę.

DSC_0483.JPG


DSC_0484.JPG


A ta była w płocie.

DSC_0493.JPG


DSC_0501.JPG


DSC_0502.JPG


DSC_0503.JPG


DSC_0504.JPG


DSC_0505.JPG


Dalszy ciąg nastąpi.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Tu już ktoś pięknie wyeksponował cechę.
SGF - Sächsische Gußstahlwerke Döhlen AG, Freital
A to szkoda, gdyż najciekawsza część sygnatury najprawdopodobniej jest ... zakopana w ziemi jako drugi słupek. :(
Jest to szyna wyprodukowana w walcowni księcia Biełosielskogo - Катавские заводы князя Белосельского.
Zdjęcie Nr 12 - z drugiej partii - GHH - Gutehoffnungshütte, Oberhausen
Nie mogę rozpoznać szyny ze zdjęcia Nr 13 - П.Р. -143 :(

A pozostałe chyba już były prezentowane . :)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Możliwe i to wada wątku w którym coś się dzieje a zdjęcia wrzucają roztargnieni osobnicy jak ja.
To jeszcze na koniec kilka powtórek.;)

DSC_0536.JPG


DSC_0537.JPG


DSC_0538.JPG


DSC_0539.JPG


DSC_0540.JPG


DSC_0541.JPG


DSC_0549.JPG


DSC_0550.JPG


DSC_0551.JPG


DSC_0552.JPG


DSC_0553.JPG


I to wszystko.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Możliwe i to wada wątku w którym coś się dzieje a zdjęcia wrzucają roztargnieni osobnicy jak ja.
To nie wada ani wątku ani Twoja. To mnie się nie chce rozszyfrowywać ... już rozpoznanych. ;)
To jeszcze na koniec kilka powtórek.;)
Tych chyba jeszcze nie było. ;)
Zdjęcie Nr 1- РБМО-Русско-Бельгийское металлургическое общество,
Zdjęcie Nr 2 - HB&HV-1911-Hörder Bergwerks und Hütten Vereins-Dortmund,
Zdjęcie Nr 6 - GB AG AH - Gelsenkirchener Bergwerks-AG, Abteilung Adolf-Emil Hütte,
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Możliwe i to wada wątku w którym coś się dzieje a zdjęcia wrzucają roztargnieni osobnicy jak ja.
Wręcz przeciwnie - zaleta. Poprzednio uraczyłeś nas zdjęciami z Piaseczna, wtedy i wczoraj nie umiałem rozpoznać szyn z sygnaturami - ОБ. Р. ПР.-143.
Dziś już wiem, że są to szyny wyprodukowane przez - Общество "Русский Провиданс"-Мариуполь.
Pozwoliłem sobie na takie małe połączenie dwóch Twoich zdjęć:

ОБ. Р. ПР.-143-1903-Общество Русский Провиданс-Мариуполь.jpg
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Łubek z Królewskiej (Kościuszko).

Ostatnia szyna to Huta Trzyniec w Czechach.
TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.
 
Z

Zv

Gość
Łubek z Królewskiej (Kościuszko).

Ostatnia szyna to Huta Trzyniec w Czechach.
TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.
Ostatnie to Huta Trzynietz w Potektoracie Czech i Moraw bo to od 1939r Rzesza Niemiecka robiła tam szyny a szyna jak widać z 1940r. Co ciekawe od 1938 do września 1939 Huta była Polska. Mieszkam blisko byłem tam nie raz. Genialnie industrialne miejsce. Na terenie Huty jest zajefajna strzelnica dawna wojskowa.