• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Gdy w użyciu kokosanka nie potrzebna ... kołysanka. ;)
A z drugiej strony jak można tak spaprać porządny trunek jakim jest spirytus, jeżeli już musimy go rozcieńczyć użyjmy do tego ... spirytusu. :)
 
Reakcje
3.313 16 0
A z drugiej strony jak można tak spaprać porządny trunek jakim jest spirytus,
:LOL: temu to "eksperymenta" mojej ukochanej żoneczki... mi tam taka "profanacja" nie w głowie :LOL: ale wiórki całkiem smaczne były ;) a że rozmowa nieco odbiega od tematu głównego, zaraz pewnie Pan Andrzej da nam małe upomnienie "a gdzie w tym wszystkim "szyneczki i..." do kokosanki jasnej!" :LOL:

Myślę również, że zamiast jakiś specjalnych "tytułów", wystarczy, że dla upamiętnienia nalewki mojej żonki, dobrym pomysłem będzie zmiana avatara na... kokosa :LOL::LOL::LOL::LOL:
 
Ostatnio edytowane:

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
Niech będzie stołeczek, chociaż bardziej pasuje mi tu stopka. A stopka - wiadomo, zwłaszcza jeśli jest stopką zmrożonego wyborowego wyrobu... Takie weekendowe rozważania.
Tak w ogóle, zastanawia mnie tylko jeden fakt: dlaczego cecha jest do góry nogami?

Aha aha, co jest na rysunku 75?
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Aha aha, co jest na rysunku 75?
Jest to stalowy klin, stosowany zamiast klina drewnianego, tzw pomysłu Davida. Stosowany rzadko.
Niech będzie stołeczek, chociaż bardziej pasuje mi tu stopka. A stopka - wiadomo ..., zwłaszcza jeśli ...
... o jedną ... za dużo to i tak w konsekwencji znajdujesz się ... pod stołeczkiem. ;)
Ponieważ to cenne znalezisko zapewne pochodzi z Rogowa i tym samym z kolei Warszawsko-Wiedeńskiej to jeszcze taki rysuneczek:
DŻWW-1845 (1).jpg
 
Reakcje
3.313 16 0
Muzeum Magazyn No.1, Rogów.
A mam pytanie do Kolegi, czy ten magazyn w którym znajdują się takie "cuda" jest ogólnie dostępny dla zwiedzających ?

To nie podkładka, tylko ... stołeczek.:)
A ja znam ten wynalazek pod nazwą.... siodełko :LOL: ...jak zwał tak zwał, bez wątpienia to "kawał historii" nawierzchni kolejowych. Poniżej kilka stron z artykułu autorstwa prof. inż. dr. Aleksandra Wasiutyńskiego "Notatki z historji budowy wierzchniej dróg żelaznych" (tytuł oryginalny), zamieszczonym w "Inżynierze Kolejowym" nr 8-9/1926 gdzie można przeczytać co nieco o "siodełku"/"stołeczku"... no i "klinach" ;)

1.jpg


2.jpg


3.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
dlaczego cecha jest do góry nogami?
Wydaje mi się, że tu akurat mamy do czynienia z szyną symetryczną (względem osi poziomej). Po zużyciu główki szynę odwracano do góry nogami i czynna stawała się druga główka. Ten system nie bardzo sprawdził się w praktyce, ale takie szyny też stosowano. Na rysunkach w zamieszczonych wyżej skanach akurat takiej szyny nie widzę, ale może też były używane na DŻWW?
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
A mam pytanie do Kolegi, czy ten magazyn w którym znajdują się takie "cuda" jest ogólnie dostępny dla zwiedzających ?
Magazyn jest otwarty w terminach kursowania pociągów.
Wydaje mi się, że tu akurat mamy do czynienia z szyną symetryczną (względem osi poziomej). Po zużyciu główki szynę odwracano do góry nogami i czynna stawała się druga główka. Ten system nie bardzo sprawdził się w praktyce, ale takie szyny też stosowano. Na rysunkach w zamieszczonych wyżej skanach akurat takiej szyny nie widzę, ale może też były używane na DŻWW?
Wbrew pozorom szyna nie jest symetryczna, dolna główka jest zdecydowanie mniejsza
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Dolna główka jest mniejsza, bo jest już zdarta i dlatego szynę odwrócono - tak w założeniu działały szyny symetryczne, co napisałem wyżej:
Po zużyciu główki szynę odwracano do góry nogami
Ale to tylko moje przypuszczenia, nie mogę być pewien na 100%, że tak właśnie jest i że to jest własnie taka symetryczna szyna.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Kiedyś wspominany przeze mnie w innym temacie Pan Józef Luciński odkrył taką właśnie szynę podczas remontu pomieszczeń gospodarczych przy swoim domu. W trakcie rozmowy telefonicznej twierdził, że czeka na mnie, ale gdy za jakiś pojechałem do Niego ... już Go niestety nie było. :(
Gdy tak sobie wspominam i Jego i ten Ośrodek, który prowadził pamiętam, że przed wagonami, od strony podjazdu były dwa stojaki, na których ułożono ok. 20 rozmaitych szyn. Później ...Pan Józef nie był już kierownikiem ośrodka, który został przeniesiony do budynku stojącego vis a vis wagonów. Wagony zniknęły, szyny zapewne też .... :(
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Dolna główka jest mniejsza, bo jest już zdarta i dlatego szynę odwrócono - tak w założeniu działały szyny symetryczne, co napisałem wyżej:
Sięgnąłem do klasyki "Drogi żelazne" autorstwa Prof. Aleksandra Wasiutyńskiego. który o szynach symetrycznych pisze tak:
" Pierwsze szyny typu Stephenson'a miały obie główki o jednakowych wymiarach, co zrobione było w przypuszczeniu, że po starciu się jednej z główek będzie można szynę odwrócić drugą nieużytą główką do góry. Przypuszczenie to nie dało się urzeczywistnić, gdyż dolna główka zużywała się również w miejscach umocowania szyny w siodełkach, umocowanie zaś w nich główki górnej wskutek starcia jej było niedogodne."
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Właśnie dlatego napisałem, że to rozwiązanie nie sprawdziło się w praktyce. Nie mam wiedzy, czy w rzeczywistości stosowano to rozwiązanie, a tym bardziej, czy miało to miejsce na DŻWW, stąd zastrzeżenie, że to tylko moje przypuszczenia. Ale zgadzam się, że jest to mało prawdopodobne.