• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#41
Wiem, wiem - tylko mi to słowo trudno przechodzi ... zarówno przez gardło jak i klawisze. :(
Niektóre średnio czytelne, ale może Jarząbek siłą swoją magiczną coś odcyfruje.
Może coś się uda? Na początek dwie, których jeszcze nie było:

Szyna z węgierskiej walcowni - Diósgyőr-1915-Miskolc
Diósgyőr-1915-Miskolc.jpg



szyna z francuskiej walcowni - Wendel & Co - Hayingen.

Wendel & Co-Hayingen.jpg


Pozostałym zdjęciom przyjrzę się.:)
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#42
No to jeszcze dwie ciekawe z księżycowej kolekcji (à propos - za kilka godzin PEŁNIA)

Szyna z walcowni Kruppa z roku 1876 dla kolei Brzesko - Grajewskiej.
Krupp-1876-BGŻD.jpg


I szyna GHH - 1915 czyli Gutehoffnungshütte, Oberhausen


GHH-1915-Gutehoffnungshütte, Oberhausen-.jpg

 
K

KNG

Gość
#43
Wiem, wiem - tylko mi to słowo trudno przechodzi ... zarówno przez gardło jak i klawisze.
Rozumiem.
Trochę podsumowując powyższe stoisko mięsne.
Szynki niemieckie czy też pruskie, bawarskie etc., rosyjskie czy też austriackie i okoliczne (węgierskie, bośniackie) nie dziwią.
Amerykańskie w sumie też nie powinny dziwić zważywszy na długoletnią rosyjsko-amerykańską współpracę kolejową.
Francuska szynka jest dość oryginalna, ale w międzywojniu kontakty kolejowe (i nie tylko) z Francją mieliśmy dość ścisłe.
Brakuje belgijskich szynek typu Goliat. Nie wiem ile ich sprowadzono. Być może na tyle mało, że żaden kawałek i napisem się nie uchował.
Może coś angielskiego powinno się znaleźć, ale nie wiem ile angielskich szynek sprowadzono na tereny polskie.
Może coś jeszcze, ale nie mam żadnych innych koncepcji.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#44
Brakuje belgijskich szynek typu Goliat. Nie wiem ile ich sprowadzono. Być może na tyle mało, że żaden kawałek i napisem się nie uchował.
Takiej jeszcze nie spotkałem. Na pocieszenie rosyjsko-belgijska ... też z Twojej kolekcji.

РБМО-Русско-Бельгийское металлургическое общество

РБМО-Русско-Бельгийское металлургическое общество.jpg



ЮДМО- Южно-Русское Днепровское металлургическое общество-1904


ЮДМО- Южно-Русское Днепровское металлургическое общество-1904.jpg






Może coś angielskiego powinno się znaleźć, ale nie wiem ile angielskich szynek sprowadzono na tereny polskie.
Już była. Przejrzyj stronę. I zapewne jeszcze będą ...
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#45
Szyny trzeba czymś połączyć - łubek z Huty Kościuszko użyty do wzmocnienia kozła oporowego w Spale - 18 sierpień 2007 r.
Huta Kościuszko-Spała-18Aug07.JPG


Zwrotnik także ze Spały - wyprodukowany w Warszawskiej Fabryce K. Rudzkiego. Pan K.Rudzki miał także drugą fabrykę w Mińsku Mazowieckim - dzisiejsza Fabryka Urządzeń Dźwigowych. A jak miał na imię Pan Rudzki? :)

Zwrotnik-K.Rudzki-Spała-18Aug07.JPG
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#48
Kilka dni temu jeden z Kolegów zapytał mnie czy tematem produkcji szyn zajmuję się zawodowo czy tylko hobbystycznie. Oczywiście hobbystycznie. Ale jednocześnie zacząłem się zastanawiać ... od kiedy? I znalazłem takie zdjęcie starej szyny, zamontowanej jako obramowanie rampy, na której kiedyś stał magazyn ekspedycji kolejowej w Otwocku.
Wtedy oczywiście magazynu już nie było a dziś ... nie ma też nawet śladu po rampie. Szyna z roku 1898 a wyprodukowana przez Rosyjsko-Belgijską Spółkę Metalurgiczną.

РБМО-Otwock-17Aug02.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#49
Tym razem szyneczki nówka sztuka ... Stacja Palędzie (Poznań- Zbąszynek) - zatrzymał się pociąg transportujący na Zachód taki towar:

IMG_3139.JPG


IMG_3141.JPG


Znakowanie na szczytach szyn:

IMG_3143.JPG


A cechu z boku jedynie numeryczne i dość delikatnie wybite:

IMG_3144.JPG
 
K

KNG

Gość
#50
Oprócz szynek nawierzchnia składała się z całego szeregu różnej galanterii nawierzchniowej.
Jednymi z nich są podkładki. O to kilka z nich, które znalazłem u mnie na wsi koło torów.
podkladki.jpg

Od lewej:

1. podkładka austriackiego typu Xa
Szczegóły poniżej:
01-Xa.jpg


2. podkładka rosyjskiego typu 42 pochodząca z odnogi kaliskiej.
Szczegóły poniżej:
02-42.jpg


3. również rosyjska podkładka typu 28
Szczegóły poniżej:
03-28.jpg


4. co to za podkładka to za tasmańskiego diabła nie wiem.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#53
Przejście kolejowe wzdłuż ulicy Krauthofera w Poznaniu, nieopodal stacji Poznań Górczyn, na linii numer 801:
DSC_5410.JPG

Poprzeczna szyna na pierwszym planie - KONIGSHUTTE 1940:
DSC_5411.JPG

Obok, poprzeczna szyna z lewej - BOCHUM 1909
DSC_5413.JPG


Co ciekawe, na dwóch pionowych szynach znalazłem napisy mówiące, że są to szyny UIC 60 z maja 1994.
 

Kanclerz

Znany użytkownik
Reakcje
363 2 0
#55
Taką oto szynę można (było-?) zobaczyć na platformie, służącej na terenie lokomotywowni Poznań Franowo, do wewnątrzzakładowego transportu zestawów kołowych. Fotka z 2011 roku.
Bardzo ciekawy wagon - zwłaszcza podciąg zwrócił moją uwagę. Wózek prod. czechosłowackiej 26-2.8 ale o wagonie nic...
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#56

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#58
Bardzo dobrze, tytuł przecież brzmi "Szyneczki i..." Wjeżdżając na tor położony na stalowych podkładach usłyszymy charakterystyczny odgłos jadącego pociągu ...
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#60
I bardzo dobrze, pokazuj więcej. :) Najczęściej spotykane podkłady wyprodukowane zostały przez następujące firmy: Bochum, Hoesch, Krupp, Osnabrück, Union i pokazany przez Ciebie - Thyssen.