• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#21
Z obcych stron też można ?
Ależ oczywiście. :)
Z
Temat super(y)dzięki Jarząbku.
I ja dziękuję. :)
[DOUBLEPOST=1503954631,1503953306][/DOUBLEPOST]
Kamieniec Ząbkowicki, tor nr 14. Zdjęcia z 25 sierpnia 2016.
Znane niemieckie zakłady metalurgiczne - Hoesch, Krupp i Roechling.
Powidz, zdjęcia z 8 marca 2014
Zdjęcia Nr 5 i 6 - Нижнетагильский металлургический завод Демидова - Niżny Tagił.
Zdjęcie Nr 7 - Новороссийское Общество каменноугольного, железного и рельсового производства- Юзовский завод - Juzow, oczywiście obecnie bardziej znany jako Donieck, chociaż w tzw międzyczasie nazwano to miasto ... Stalino :( i bynajmniej nie z powodu ... wytapianej tam stali. ;)
 

bankier9a

Aktywny użytkownik
Reakcje
246 9 4
#23
Korzystając z monografii znajdującej się na stronie Huty Bankowej:

http://www.hutabankowa.pl/pl/o-firmie/historia

faktycznie - szyna z Wisły Głębce może pochodzić z Dąbrowy Górniczej (strona 14 z rycinami). Jednak ten zakład nie miał nigdy Oddziału w Sosnowcu (przynajmniej ja o takim nie słyszałem, więc litera "S" musi oznaczać coś innego.
 

Załączniki

OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#24
Fotki głównie zrobione z myślą o @Paweł R .
Trochę późno , ale dziękuję bardzo.
[DOUBLEPOST=1504023873,1504022579][/DOUBLEPOST]Mały rekonesans w Rogowie i okolicach. 8.07.2017

Rogów Towarowy Wąskotorowy.
Krupp 1899.

DSC_0338.JPG


Bochum 1897

DSC_0340-crop.JPG


Zasiek węglowy, teraz jako słupek dla nieistniejącej bramy.

DSC_0344.JPG


Kozioł oporowy na normalnym torze, na dawnym odgałęzienie do elewatora.
Wydaje mi się że widzę rosyjskie litery, ale już tak mi się kiedyś wydawało.

DSC_0348.JPG


Głuchów, szyna jako słupek w ogrodzeniu budynku stacyjnego.
Teschen 83.

DSC_0354.JPG


Boguszyce, szyny na moście przed przystankiem, zbudowanym w 1935 roku.
Dość współczesna z 1954 roku.

DSC_0367.JPG


MH 1914

DSC_0368.JPG


Dość niewyraźne zdjęcie,(przepraszam, wrzucę je jeszcze raz po intensywniejszej obróbce) ale chyba znów rosyjskie litery, 1881.

DSC_0404-crop.JPG


I most w Pągowie nad CMK-ą
Krupp 1899.

DSC_0409.JPG


Kladno ? (możliwe) 1890 TST

DSC_0414-crop.JPG


AH 1894 B.st

DSC_0416.JPG
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#25
Jarząbku, a jak rozszyfrować Union D na poprzedniej stronie ?
Dortmunder Union.
[DOUBLEPOST=1504032642][/DOUBLEPOST]
Jednak ten zakład nie miał nigdy Oddziału w Sosnowcu (przynajmniej ja o takim nie słyszałem, więc litera "S" musi oznaczać coś innego.
A jednak ... W Sosnowcu istniała walcownia Hrabiego Renarda, która po wzlotach i upadkach od roku 1935 była dzierżawiona właśnie przez ... Hutę Bankową. Późniejsza Huta Cedlera.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#26
Kladno ? (możliwe) 1890 TST
Możliwe, możliwe - pełny skrót ... zresztą widoczny na Twoim zdjęciu - to PEIG Kladno - czyli Prager Eisenindustrie Gesellschaft - Kladno.

Zdjęcie nr 3 - Zakłady Putiłowskie, (pełną nazwę podawałem wczoraj),
Zdjęcie nr 4 - Donieck (pełną nazwę podawałem wczoraj),
Zdjęcie nr 6 - Huta Pokój,
Zdjęcie nr 7 - Maxhütte, Sulzbach-Rosenberg,
Zdjęcie nr 11- Aachener hütte.
 

bankier9a

Aktywny użytkownik
Reakcje
246 9 4
#27
Dziękuję za informację (doceniam) - ten stan rzeczy potwierdza także http://wikizaglebie.pl :) A tak gwoli ścisłości czy Koledzy spotkali się z wirtualną przestrzenią (strona www) w której można spojrzeć na znaki wykorzystywane onegdaj i dziś w procesie "cechowania" szyn?
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#28
Dziękuję za informację (doceniam) - ten stan rzeczy potwierdza także http://wikizaglebie.pl :) A tak gwoli ścisłości czy Koledzy spotkali się z wirtualną przestrzenią (strona www) w której można spojrzeć na znaki wykorzystywane onegdaj i dziś w procesie "cechowania" szyn?
Koledzy wolą przestrzeń realną, rzekłbym namacalną, przynajmniej ja.
 

przemek77

Znany użytkownik
Reakcje
1.117 7 0
#35
Dziś mam takie. Słupek ogrodzeniowy w płocie.... u mojego teścia ogólnie okolica obfituje w tego typu rozwiązania jeśli chodzi o grodzenie
posesji
IMG_20170901_164554(2).jpg


Wąskotorówek tu w swoim czasie było sporo. Kolejka leśna, kolejka w tartaku....
Zdjęcie zrobione we wsi Parciaki - Stacja
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#36
Zauważyłem na jednym ze zdjęć umieszczonych dziś na Forum przez Kolegę Pt47-106 w wątku dotyczącym kozłów oporowych bardzo ciekawą sygnaturę szyny użytej do budowy kozła.
Otóż jest to szyna wyprodukowana przez Hörder Bergwerks und Hütten Vereins w Dortmundzie. Sygnatura szyny HB & HV 1911.
Fragment zdjęcia wykonanego przez Kol. Pt47-106. :)

HB&HV-1911.jpg
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#38
Bardzo dziękuję. :)
Sypnąłeś kilkoma nowościami. :) Większość tych wytwórni już była, dlatego ograniczę się do opisania tych nowych:

Zdjęcie Nr 3 - HV - 1919 - Phoenix AG für Bergbau und Hüttenbetrieb, Abteilung Hörder Verein, Hörde, dawniej Hörder Bergwerks und Hütten Vereins w Dortmundzie, czyli wczorajsza sygnatura - HB & HV,

Zdjęcie Nr 10 - Gebr. Stumm 1908 - Neunkircher Eisenwerk AG / Gebrüder Stumm, Neunkirchen - SAAR,

Zdjęcie Nr 11 - BV & Co - Bolckow Vaugham & Co, Middlesbrough.