• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
1 zdjęcie: Szyna, opis FH(?) Pytanie czy jest możliwe, że to szyna Friedenshütte,
Tak, jest to szyna z Huty Pokój.
2. relikt jednej ze zwrotnic (w sumie są 4 podobne relikty).
Warte zachowania ... wszystkie cztery.
Prośba o identyfikację. Napis (?) OLANGE..(?) może O. LANGE (Otto Lange ?) HASPE(?) 1914. Rok nie wzbudza wątpliwości, ale producent, szczerze mówiąc nic nie znalazłem w internecie, także na stronach niemieckojęzycznych. Może ktoś coś wie.
Najprawdopodobniej jest to zwrotnik wyprodukowany w Hasper Hütte mieszczącej się w Haspe w Westfalii.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
W zeszłym roku podróżowaliśmy od Kaliskiej do Zduńskiej Woli w celu uwiecznienia wszystkiego, przed totalną demolką która już się zaczęła, ale ciągle gnębiło mnie to że w Pabianicach nie zrobiłem zdjęcia słupków wskaźnika W4, dziś wracając z działki podjechaliśmy na chwilę z Żabcią do Pabianic, dwie szyny jako słupki, na jednej tyle farby że praktycznie nic nie widać, druga w idealnym stanie.
Myślę że zdążyłem w ostatniej chwili, remont torowiska, wymiana peronów, wszystkiego co stare na nowe niekoniecznie lepsze, pozostanie choć zdjęcie.

DSC_0127-crop.JPG


Kolega Jarząbek już taką opisywał, więc nie ma szału, ale mnie cieszy, miałem stuprocentową pewność że to będą szyny rosyjskie.
 

browar łódź

Aktywny użytkownik
Reakcje
218 10 9
Szyny i pozostałości stacji Piaski Królewskie Sochaczewskiej KD w Puszczy Kampinowskiej
11722539_1646041532275519_5541106890044342824_o.jpg
 

Załączniki

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.305 58 3
Kika zdjęć szyneczek i ... z Błotnicy:)
IMG_20180502_113526.jpg


Szyna z Krzyżem św. Andrzeja przy nieczynnej nastawni Bz1
IMG_20180502_114007.jpg


Zarośnięte tory już na podkładkach sprężynowych
IMG_20180502_114257.jpg
IMG_20180502_114306.jpg


Mam tytanie co te cechy oznaczają
IMG_20180502_114314.jpg
IMG_20180502_114322.jpg
IMG_20180502_114327.jpg
IMG_20180502_114340.jpg
IMG_20180502_114359.jpg


ukres nówka sztuka
IMG_20180502_114417.jpg


Wybita dziura w szynie
IMG_20180502_114421.jpg


Drugi słupek przy Bz1 1934 Królewska.
IMG_20180502_114528.jpg
IMG_20180502_114531.jpg
 
Reakcje
3.349 16 0
Szyny na zdjęciach są niestety 30 lat młodsze. Huta Pokój 1969. Charakterystyczne logo HP w kole, na końcu oznaczenia (cechowania) oraz duże, "samodzielne" 22 po napisie P.K.P. pojawiło się w cechowaniu szyn Huty Pokój w 1964 r. [22 to numer marki fabrycznej wyrobów metalowych dostarczanych PKP, nadany jeszcze w latach 1920-tych, w tym konkretnym przypadku dla wyrobów Friedenshütte (FH)]. W 1963 znak cechowania na szynach miał jeszcze "po staremu" 22 w kole i symbol HP "samodzielny". Dodam tylko, że szyny na zdjęciach są o tyle ciekawe, że był to ostatni rok w którym obowiązywał widoczny na nich sposób cechowania (opisany wyżej). Od 1970 Huta Pokój nanosiła na szyny o wiele prostsze cechowanie, już bez napisu P.K.P., cechu "walcowni" i numeru fabrycznego 22, a cechowanie roku skrócono do dwócyfrowej końcówki. Za to nowościami jakie pojawiły się w roku 1970 były cechowanie po dwucyfrowej końcówce roku, symbolu miesiąca produkcji (pisanego cyfrą rzymską) oraz krótkiej strzałki skierowanej w prawo, na końcu cechowania. Od 1970 wyglądało to mniej więcej tak, np. HP 70 XI S49 --> na końcu krótka strzałka, inaczej nie dało się jej przedstawić :) Huta Pokój pod koniec lat 1970 zaprzestała produkcji szyn. Co oznacza symbol S49 wszyscy chyba wiedzą (typ i profil szyny). Natomiast nie ukrywam, że ciekawi mnie bardzo co znaczyły w cechowaniach Huty Pokój charakterystyczne symbole, które pojawiły się jeszcze przed wojną, a które były nanoszone do 1969. Symbole te przyjmowały postać kresek (od pojedynczej, pionowej kreski po 4 kreski ułożone w kwadrat) i kropek (od pojedynczej kropki przy danej kresce, do 3 kropek przy kresce, ogólnie mogło być ich 12 - po 3 przy 4 kreskach tworzących kwadrat). Kiedyś myślałem (z powodu tego, że było ich ogółem 12), że to cechowanie miesiąca [kreski - poszczególne kwartały, kropki - miesiące], choć z drugiej strony przecież symbol miesiąca można było nanieść w o wiele prostszy sposób - np. w postaci cyfry. Od pewnego czasu myślę, że są to oznaczenia poszczególnych walcowni Huty Pokój i ich linii produkcyjnych (na wzór np. oznaczeń pojawiających się na szynach Huty Katowice (prostokąt - walcownia duża, kwadrat z pojedynczą kreską w środku - walcownia mała, I). Może ktoś wie, co dokładnie oznaczały te symbole złożone z kresek i kropek w cechowaniu szyn Huty Pokój? Dodam, że podobne symbole (prostokąty lub kwadraty i krótkie kreski) posiadały też szyny np. Huty Kościuszko. Może ktoś wie, czy te symbole oznaczają właśnie cechowanie różnych walcowni istniejących w danej hucie, a może poszczególnych linii produkcyjnych w danej walcowni. Szczerze mówiąc trudno znaleźć jakieś informacje na ten temat.
 

browar łódź

Aktywny użytkownik
Reakcje
218 10 9
W zeszłym roku podróżowaliśmy od Kaliskiej do Zduńskiej Woli w celu uwiecznienia wszystkiego, przed totalną demolką która już się zaczęła, ale ciągle gnębiło mnie to że w Pabianicach nie zrobiłem zdjęcia słupków wskaźnika W4, dziś wracając z działki podjechaliśmy na chwilę z Żabcią do Pabianic, dwie szyny jako słupki, na jednej tyle farby że praktycznie nic nie widać, druga w idealnym stanie.
Myślę że zdążyłem w ostatniej chwili, remont torowiska, wymiana peronów, wszystkiego co stare na nowe niekoniecznie lepsze, pozostanie choć zdjęcie.

Zobacz załącznik 574992

Kolega Jarząbek już taką opisywał, więc nie ma szału, ale mnie cieszy, miałem stuprocentową pewność że to będą szyny rosyjskie.
A czy była na forum ,bądź będzie relacja z tej wyprawy ?
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
Szyny na zdjęciach są niestety 30 lat młodsze. Huta Pokój 1969. Charakterystyczne logo HP w kole, na końcu oznaczenia (cechowania) oraz duże, "samodzielne" 22 po napisie P.K.P. pojawiło się w cechowaniu szyn Huty Pokój w 1964 r. [22 to numer marki fabrycznej wyrobów metalowych dostarczanych PKP, nadany jeszcze w latach 1920-tych, w tym konkretnym przypadku dla wyrobów Friedenshütte (FH)]. W 1963 znak cechowania na szynach miał jeszcze "po staremu" 22 w kole i symbol HP "samodzielny". Dodam tylko, że szyny na zdjęciach są o tyle ciekawe, że był to ostatni rok w którym obowiązywał widoczny na nich sposób cechowania (opisany wyżej). Od 1970 Huta Pokój nanosiła na szyny o wiele prostsze cechowanie, już bez napisu P.K.P., cechu "walcowni" i numeru fabrycznego 22, a cechowanie roku skrócono do dwócyfrowej końcówki. Za to nowościami jakie pojawiły się w roku 1970 były cechowanie po dwucyfrowej końcówce roku, symbolu miesiąca produkcji (pisanego cyfrą rzymską) oraz krótkiej strzałki skierowanej w prawo, na końcu cechowania. Od 1970 wyglądało to mniej więcej tak, np. HP 70 XI S49 --> na końcu krótka strzałka, inaczej nie dało się jej przedstawić :) Huta Pokój pod koniec lat 1970 zaprzestała produkcji szyn. Co oznacza symbol S49 wszyscy chyba wiedzą (typ i profil szyny). Natomiast nie ukrywam, że ciekawi mnie bardzo co znaczyły w cechowaniach Huty Pokój charakterystyczne symbole, które pojawiły się jeszcze przed wojną, a które były nanoszone do 1969. Symbole te przyjmowały postać kresek (od pojedynczej, pionowej kreski po 4 kreski ułożone w kwadrat) i kropek (od pojedynczej kropki przy danej kresce, do 3 kropek przy kresce, ogólnie mogło być ich 12 - po 3 przy 4 kreskach tworzących kwadrat). Kiedyś myślałem (z powodu tego, że było ich ogółem 12), że to cechowanie miesiąca [kreski - poszczególne kwartały, kropki - miesiące], choć z drugiej strony przecież symbol miesiąca można było nanieść w o wiele prostszy sposób - np. w postaci cyfry. Od pewnego czasu myślę, że są to oznaczenia poszczególnych walcowni Huty Pokój i ich linii produkcyjnych (na wzór np. oznaczeń pojawiających się na szynach Huty Katowice (prostokąt - walcownia duża, kwadrat z pojedynczą kreską w środku - walcownia mała, I). Może ktoś wie, co dokładnie oznaczały te symbole złożone z kresek i kropek w cechowaniu szyn Huty Pokój? Dodam, że podobne symbole (prostokąty lub kwadraty i krótkie kreski) posiadały też szyny np. Huty Kościuszko. Może ktoś wie, czy te symbole oznaczają właśnie cechowanie różnych walcowni istniejących w danej hucie, a może poszczególnych linii produkcyjnych w danej walcowni. Szczerze mówiąc trudno znaleźć jakieś informacje na ten temat.
Obecnie kreski, które pojawiają się w cechowaniu odnoszą się do sposobu obróbki i bodajże rodzaju stali. Może wówczas oznaczano to inaczej?
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
image.jpeg

Posterunek odgałęźny Franklinów koło Ostrowa Wlkp. W lewo odchodzi tor na Kalisz dla towarowych, na wprost do stacji Ostrów Wlkp. Taki kawałek szyny jako barierka na przejeździe strzeżonym niedaleko owego p.o.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Może ktoś wie, czy te symbole oznaczają właśnie cechowanie różnych walcowni istniejących w danej hucie, a może poszczególnych linii produkcyjnych w danej walcowni
Obecnie kreski, które pojawiają się w cechowaniu odnoszą się do sposobu obróbki i bodajże rodzaju stali. Może wówczas oznaczano to inaczej?
Dokładnie znakowanie wypukłe odnosi się do gatunku stali:
Zrzut ekranu 2018-05-22 o 22.44.16.png


Dodatkowo na szynie w postaci znakowania wypukłego umieszcza się jeszcze informacje, takie jak:

Zrzut ekranu 2018-05-22 o 22.52.36.png
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
3.349 16 0
Koledzy mają rację, ale przedstawione normy oznaczania szyn, tyczą się okresu od ok. połowy lat 1970-tych, gdzie gatunek stali oznaczany jest liniowo, w znakowaniu wypukłym, tak jak jest to zobrazowane na zamieszczonym przez kolegę Kempol załączniku. W okresie wcześniejszym obowiązywały na PKP zupełnie inne normy, bo w cechowaniu szyn uwzględnione były m.in. nazwa przewoźnika (P.K.P.) i numer marki fabrycznej producenta (22 dla Huty Pokój). Rok pisany był pełnym 4-cyfrowym symbolem. Oznaczenia, których dokładnego znaczenia niestety nie znam, a które zobrazowałem na zamieszczonej poniżej grafice, zapewne oznaczają walcownie danej huty i być może linie produkcyjne danej walcowni. Raczej na pewno nie odnoszą się do gatunku stali, ponieważ w szynach cechowanych tym samym rokiem, i profilem, często ułożonych w jednym ciągu toru występują różne oznaczenia symbolu o którym piszę. Raczej trudno sobie wyobrazić, że szyny te były robione z 12 gatunków stali. Zapewne cechowania te dotyczyły walcowni danej huty (mogło być ich kilka w jednej hucie, różnie oznaczonych) i jej linią produkcyjnym. Takie podobne symbole występują także na szynach Huty Kościuszko do końca lat 1960-tych (tylko zamiast kropek znanych z HP, są krótkie kreski) czy na szynach Huty Częstochowa, gdzie są różne ilości tylko kropek. Na przedwojennych szynach Huty Królewskiej można dostrzec też podobne cechowania, składające się z różnej ilości kropek, bądź kresek. Tak więc dokładne rozszyfrowanie co oznaczają poszczególne symbole, być może, możliwe by było przez byłych pracowników wydziału walcowni, danej huty, pracujących tam w latach co najmniej 1950 i 1960-tych. Przekopałem trochę internet w poszukiwaniu odpowiedzi, niestety nic nie znalazłem. A może ktoś ma jakieś historyczne normy branżowe z wymienionych okresów, gdzie jest opisany sposób cechowania szyn kolejowych?. Na koniec dodam, że przedstawione na zdjęciach szyny położone są na torach stacji Dobre Miasto. Ich cechowanie Huta Pokój (HP, 22) 1937, 1947, 1956, 1966, dobrałem tak, aby reprezentowały różne okresy działalności Huty Pokój oraz posiadały 4 rodzaje symboli, o których pisałem wyżej (pojedyncza kreska, dwie kreski w kształcie Γ, trzy kreski w kształcie Π i 4 kreski tworzące kwadrat). Po środku zamieszona jest grafika obrazująca warianty opisywanych symboli z różną ilością kropek.

Stcja Dobre Miasto, szyny HP 1937, 1947, 1956, 1966.jpg