• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Korzystając z pięknej kwietniowej pogody, odbyłem spacer zwiadowczo-fotograficzny po młodszej części łódzkiej infrastruktury kolejowej - stacji Łódź Żabieniec, a konkretnie po jej części towarowej. Marszruta obejmowała "prawobrzeżną" część stacji (patrząc w kierunku północnym), od nastawni ŁŻ do ŁŻ1:
LodzZabieniec.jpg


Rozkwit obiektu przypada na lata 1960-70 ubiegłego wieku, tak więc oczekiwałem "artefaktów" ze wspomnianego czasookresu i... nie zawiodłem się. Ze względu na rekreacyjny charakter "wyprawy" nie było oczywiście rasowej penetracji - co wpadło w oko to zarejestrowałem:

LD 15.04.18 2939-k.jpg


LD 15.04.18 2944-k.jpg


LD 15.04.18 2951-k.jpg


LD 15.04.18 2958-k.jpg


LD 15.04.18 2961-k.jpg


I całkiem świeże kuriozum:

LD 15.04.18 2975-k.jpg


LD 15.04.18 2977-k.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
Posiadam kolekcję gwoździ z podkładów. Czy ktoś jest mi wstanie pomóc i powiedzieć, co oznacza ta tajemnicza Z? Gwóźdź taki okrągły lub kwadratowy oraz blaszkę spotykałem z datą wojenną 42 i 43. To symbol nasycalni? Kolega @Jarząbek może pomoże?
20180425_221216.jpg
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Dziś trochę nietypowo bo bez cech, z pozoru normalne resztki rozjazdu, a może nawet cały, ale dlaczego w miejscu gdzie nie było nigdy rozjazdu, obok nasypu, około kilometra w stronę Kolumny od stacji Dobroń.

DSC_0268.JPG


I nic szczególnego w nim nie byłoby , ponieważ nawet cech nie było na szynach, ale były napisy na dwóch kawałkach szyn i te sprawiają że całe znalezisko jest co najmniej zagadkowe.

DSC_0266.JPG


DSC_0267.JPG
 
Reakcje
3.313 16 0
Witam serdecznie. Niezwykle ciekawy temat. Niby zardzewiała stal, a ekscytująca. Tworząca "namacalną" historię. Można zadumać się nad tym jakie pociągi jeździły po torach zbudowanych z prezentowanych szyn i świadkami jakiej historii były, te "zapomniane" kawałki stali. W związku z tym mam dwa pytania dotyczące infrastruktury torowej znajdującej się na stacji Dobre Miasto (32km. na północ od Olsztyna). Sama stacja jest niezwykle ciekawa, nie tylko pod względem historycznym. Jak na stację przelotową, posiada rozbudowany układ torów, z dwoma bocznicami, a ponieważ zbliża się "wielkimi krokami" przebudowa stacji, od 2 miesięcy, w wolnych chwilach, bawię się w "eksplorację stacji" i tworzę na własny użytek dokumentację fotograficzną (na obecną chwilę jest to ponad 600 zdjęć), obrazującą obecny wygląd budynków, urządzeń i torów. Wygląd, który wkrótce przejdzie do historii, ponieważ PKP PLK ogłosiły w lutym tego roku przetarg na rewitalizację linii nr 221 Gutkowo - Braniewo. Nastąpi kompleksowa wymiana prawie 90 km torów i rozjazdów. Podpisanie umów planowane jest w III kwartale 2018, a zakończenie prac pod koniec 2020. W planach jest m.in. budowa nowych przystanków, czy wymiana i remont urządzeń SRK, w tym na stacji Dobre Miasto (podobno sterowanie będzie automatyczne). Pierwsze z moich pytań dotyczy jednej z szyn położonej na torze nr 1, pomiędzy peronami nr 1 i 2, a drugie dotyczy reliktów zwrotnic, położonych przy rozjeździe krzyżowym podwójnym nr 23. W obu pytaniach prosiłbym o identyfikację producenta.
1 zdjęcie: Szyna, opis FH(?) S4(?) 1931 P.K.P. Rok pisany ciekawym krojem cyfr. Pytanie czy jest możliwe, że to szyna Friedenshütte, czyli Huty Pokój. Moje wątpliwości wzbudza krój liter FH. Huta położona w obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej od 1922 należała do Polski (po Powstaniach Śląskich i podziale Górnego Sląska) i 8 lutego 1930 zmieniła nazwę na Huta „Pokój”. W związku z tym, czy w 1931 mogła jeszcze sygnować swoje produkty skrótem FH? (na zdjęciu wyostrzony obraz sygnatury i roku)
2. relikt jednej ze zwrotnic (w sumie są 4 podobne relikty). Prośba o identyfikację. Napis (?) OLANGE..(?) może O. LANGE (Otto Lange ?) HASPE(?) 1914. Rok nie wzbudza wątpliwości, ale producent, szczerze mówiąc nic nie znalazłem w internecie, także na stronach niemieckojęzycznych. Może ktoś coś wie.
 

Załączniki

OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Od zawsze jak pamięcią sięgam, przy każdej wizycie w Rogowie przechodziłem obok wskaźnika umieszczonego na końcu toru, na szynie kolejowej, dziś ją sprawdziłem.

DSC_0756.JPG


I znów niedbalstwo, barierka odgradzająca parking od dalszej części stacji, nic na niej nie było, ale z drugiej strony i owszem.

DSC_0757.JPG


I dwie normalnotorowe, pospolite do bólu, w torze do rampy załadowczej na transportery.

DSC_0761.JPG


DSC_0762.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Mój przyjaciel, zacny Piotr Ch, znany podróżnik i oberżyświat, losu zrządzeniem zawędrowawszy do beskidzkiej miejscowości, tej samej w której mieszka sławetny modelarz i nasz ukochany moderator, znalazł w jej centrum dom, no nic w tym dziwnego, gdyby nie materiał jakiego użyto do jego powstania.

Istebniański widok w zeszłym tygodniu.

DSC_0505.JPG


I dwie szyny z wytwórni Teschen być może z roku 1888

DSC_0500.JPG


DSC_0503.JPG


Chwała mu za roztropność i przytomność umysłu.
Po stokroć.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Stacja Pólko na linii 363 Rokietnica - Międzychód. Lampy na placu ładunkowym zostały zabezpieczone przy pomocy szyn.

IMG_5738.JPG


Szyny pochodzą z Bochum i datowane są na 1895 oraz 1896

IMG_5739.JPG


IMG_5740.JPG


IMG_5745.JPG
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
172 1 0
Wizyta w Gołuchowie 15 kwiecień b.r. - niby nic związanego z koleją, park, stary zamek, żubry, daniele i dziki, a tu w ogrodzeniu doświadczalnej hodowli Żubra oraz pozostałych okazów szyny wąskotorowe S10.
IMG_6419.JPG IMG_6420.JPG
Na zdjęciach chciałem umieścić owy zwierzyniec, ale główni aktorzy są znudzeni ciągłym nagabywaniem przez ludzi i kryją się w głębi zagród.