• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szyneczki i ...

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
W moich zbiorach, posiadam taką oto podkładkę.
Niby zwykła podkładka, ależ jak ładnie oczyszczona i zakonserwowana, naturalny kolor metalu, może lekko przyczerniony - naprawdę SUPER! Lubię oglądać takie przedmioty. :)
Kolegę Jarząbka proszę o pomoc w identyfikacji. 5 B.V.G. 85.
A proszę bardzo. Podkladka wyprodukowana w Bochumer Verein für Bergbau und Gußstahlfabrikation - BVG.
Czy jest to pruska podkładka typu 5 z 1885r?.
Z pewnością pochodzi z roku 1885 a 5 ... to nie wiem, czy to typ czy też rozmiar.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
Posiadam 3 takie haki do mocowania szyn. Niby nic specjalnego, ale taka ciekawostka. Szyna była przymocowana bez żadnej podkładki.
Wyciągnąłem je z podkładu w ogrodzeniu. Podkład z gwoździem z 1926r.
20180216_143527.jpg
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
W programie produkcji wyrobów stalowych z czasów komunistycznych, jest wymieniona szyna o wysokości 55 mm, mogę to sprawdzić, ale w poniedziałek.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Niby nic specjalnego, ale taka ciekawostka.
Jeżeli wyciągnąłeś je w pobliżu swojego miejsca zamieszkania to naprawdę ciekawostka, bowiem haki są pochodzenia austriackiego.
Jeszcze szyna wąskotorowa. Wysokość 65mm.
Czy były spotykane jeszcze niższe szyny?
Były. Mam nieduży kawałek takiej o wysokości 55 mm. Służy jako przycisk do papierów. :)
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
A mój drugi kawałeczek ma 59 mm wysokości, przypuszczam, że pochodzi z tej samej szyny, :) na której jest sygnatura М.О.- Металлургическое Общество-1901. Niestety, tylko tyle mogę powiedzieć.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Pochodzi z pobliża kolei jabłonowskiej, ale chyba nie bezpośrednio z niej samej ... chyba, że z jakiegoś b. bocznego toru. Z jabłonowskiej ... czeka. :)
 

przemek77

Znany użytkownik
Reakcje
1.113 7 0
Dzisiejsza aura skłoniła mnie do niewielkiego spacerku w okolicach stacji Parciaki. Korzystając ze stosunkowo nie wielkiej ilości chwastów i innych traw odnalazłem kilka szyn z opisami, może nie ma tu jakiś rarytasów ale pokazać chyba warto:
DSC08993a.jpg
DSC09000a.jpg
DSC09001a.jpg

Zainteresował mnie też płot w okolicy wieży ciśnień:
DSC09017a.jpg

Niestety tu ktoś poszalał z wiertarką.
 

salio

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 1 0
Panowie a może socjalistyczne współzawodnictwo , komu uda się znaleźć najstarszą " szyneczke" w terenie oczywiście bez posiłkowaniem się eksponatami muzealnymi
Na stacji Luzino oczywiście nie zapomniałem o cechach. Co prawda znalazłem tylko jedną szynę z cechą ale w wieku 156 lat
Proszę o pomoc gdzie szyna została wykonana
Zobacz załącznik 539210
W tym miejscu jest wmurowana ta szyna
Zobacz załącznik 539211
na razie to chyba kolegi szweda jest najstarsza.:niepewny:
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
To My z Piotrkiem znaleźliśmy siedem lat młodszą Shefield 1876, zdjęcia w naszej relacji z Wykna, czyli ma 142 lata.
Ale co to współzawodnictwo, to kwestia przypadku.