• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szutrowanie wąskiego toru...

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#1
Obok modułów normalnotorowych chciałbym zacząć równolegle nitkę na wąskim torze. Wszystko fajnie itd. bo robi się to tak samo jak tor normalny z tą jednak różnicą że kolej wąskotorowa często zamiast tłucznia miała podsypkę z piasku lub innych "nietłuczniowatych". Czy budujący moduły wąskotorowe mogliby uchylić rąbka tajemnicy jak szutrują swój tor? Czego używacie?
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#2
W moim przypadku to jest bardzo drobniutki piasek. Np. z plaży nadmorskiej lub marketowy piasek dla ptaków. Odpowiednio wcześniej ten piasek jest przesiany przez jak najdrobniejsze sito. Dalej barwię ten piasek zlewkami farby po czyszczeniu aerografu.Po wyschnięciu i rozkruszeniu powstałych bryłek, na sucho podsypuje tor, usuwam zbędny namiar, wygładzam powierzchnię. Następnie pipetką podlewam piasek bardzo delikatnie spirytusem przemysłowym. chwile czekam aż odparuje, ale nie całkowicie. Dzięki temu zmniejszam granice napięcia powierzchniowego dla bardzo rzadkiego wikolu. Uwaga! wikol musi być bardziej rzadki niż "rzadka śmietana", inaczej po wyschnięciu na piasku powstanie biały kożuch z nierozpuszczonego kleju. No i to tyle mniej więcej. Jeżeli potem chcesz coś poprawić lub wkleić. Znowu skraplasz paroma kroplami spirytusu interesujący cię obszar i czekach dosłownie kilka minut. To mokre miejsce wyskrobujesz. wyrównujesz krawędzie powstałego "krateru" wklejasz nowy obiekt i zasypujesz świeżym piaskiem. I powtarzasz czynności z spirytusem i klejem.
 
Reakcje
1.731 13 0
#6
To proste.. najpierw przyklejam tor do podłoża, następnie usypuję i wygładzam szuter mięciutkim pędzelkiem do odkurzania modeli między podkładami, potem spryskuje całość mgłą wodną, delikatnie, miejsce koło miejsca, wylewam rozcieńczony wikol z wodą między podkłady wewnątrz i zewnątrz, czekam aż wszystko wyschnie ( około 4 godz ) , a na koniec, sadzę zieleń....
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#7
W moim przypadku to jest bardzo drobniutki piasek..
Granulacja materiału modelarskiego użytego do zasypywania toru wąskiego to raczej taki pył powinien być. Tylko jego kolor raczej nie powinien być plażowy, ale odcienie brązu. Szczerze mówiąc w większości przypadków raczej nie szutrowanoo toru wąskiego jak normalnego, ale tory układano na ukształtowanym podtorzu i zasypywano zwykłą ziemią lub materiałem o ziemistej granulacji....
Może na GKW był szutrowy z racji tonażu jaki wówczas za PRL-u tam wożono - nie wiem - (w końcu Górny Śląsk) - ale generalnie z tego co ja wiem na kolejkach szutru kamiennego nie stosowano.

Zdjęcie z Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej (obecnie Nadwiślańskiej). Tor leży w ziemi. Zero kamieni:
(w wielu miejscach, w których nie ma trawy, też nie widziałem kamieni - ale po latach podkłady wyglądają jak by były "wbite" w ziemię o różnym zabarwieniu i różnej konsystencji).

upload_2014-11-24_12-51-46.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#8
Nikt nie zasypywał stałego toru ziemią.
Pospółką, żużlem albo co tam było w miarę pod ręką, ale nie ziemią.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#9
hugwa doprecyzował /i dobrze/ - pospółką, żużlem. Moje stwierdzenie (ziemią) spowodowane było wrażeniem, jakie odniosłem patrząc na tor już dawno temu ułożony i zarośnięty trawą. Tutaj (Rozalin) właśnie coś takiego jak kolega napisał (a'la żużel) znalazłem:

PS. Drezynka kolegi :)
 

Załączniki

  • 249,1 KB Wyświetleń: 164
Ostatnio edytowane:

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#10
Sądzę że Daniel wcale daleko od prawdy nie odszedł .
Natomiast w przypadku toru wąskiego raczej chodzi bardziej o jego zasypanie materiałem sypkim niż typowe dla dużej kolej szutrownie .
A tu dla zobrazowania użytkowanego szlaku turystycznego z 600mm , zresztą mojej ulubionej kolejki że o muzeum nie wspomnę .;)
p1360856.jpg p1360862.jpg p1360865.jpg p1360877.jpg p1360877.jpg p1360890.jpg p1360907.jpg p1360926.jpg p1370011.jpg p1370045.jpg p1370058.jpg
 

Załączniki

Reakcje
1.731 13 0
#11
Pokazałem jak zaszutrowałem i zazieleniłem wąski tor na dioramce...Czy na to jest jakaś norma? A czy jest jakaś norma na to, czym zasypany bądż zaszutrowany jest tor wąski w rzeczywistości? Czy jest też jakaś norma na to w jakim stopniu jest zarośnięty taki tor?....
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#12
Pokazałem jak zaszutrowałem i zazieleniłem wąski tor na dioramce...
Pokazałeś. Zrobiony jest bardzo ładnie, ale pisałem i mówiłem Ci co jest w nim nie bardzo i mogłoby być bardziej prawdziwe.
Czy na to jest jakaś norma?
Są rozliczne, ale dioramy robi sie jak sie chce.
A czy jest jakaś norma na to, czym zasypany bądż zaszutrowany jest tor wąski w rzeczywistości?
Dz.U. 1998 nr 151 poz. 987, rozdz. 3, §66.1
Czy jest też jakaś norma na to w jakim stopniu jest zarośnięty taki tor?....
Oczywiście. Są dokumenty mówiące o tym jak NIE POWINIEN być zarośnięty taki tor. D1 na przykład.

Zjedz czasem Snickersa, bo zaczynasz gwiazdorzyć niczym L^2 dziesięć lat temu. I tak jak on zaczynasz mieć oddanych klakierów którzy muszą ujadać na każdego kto ma czelność przyczepić się do Mistrza. I pokazuje taki jeden z drugim tor nie używany i nie konserwowany jak należy od dwudziestu lat który ludność używa jako ścieżki do monopolowego zadowolony jak dynia w helloween.
Jest to na swój sposób urocze, oczywiście.
 
Reakcje
1.731 13 0
#13
Hubert, ja tylko pytam i szczerze, ponieważ nie wszystko wiem (n)...Nie me mam absolutnie ku temu powodów, by gwiazdorzyć jak napisałeś...Cały czas się uczę i zadałem pytanie jak najbardziej oczywiste...Chyba żle odebrałeś moje intencje w pytaniach...
[DOUBLEPOST=1416898859,1416898486][/DOUBLEPOST]W każdym razie dzięki za info ,że rzeczywiście są określone normy - to odpowiedz na wcześniej zadane pytania..Dzięki temu można dane normy w przyszłości starać się zastosować przy budowie na modułach czy dioramach..
 
Ostatnio edytowane:

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#16
A tu z 750 może komuś się przyda aby wykonać prawidłowo torowisko kolejki używane .
Pierwsze zdjęcia z 600mm to oczywiście Żnińska Kolej Powiatowa .
A tutaj mamy 750 z Żuławskiej Kolej Dojazdowej .
Zresztą sam zastanawiam się co najlepiej może udawać podsypką ,ale chyba jednak skłonił bym się do stwierdzenia że ona sama ,ale nieco bardziej zdegradowana do pyłu .
Z całą pewnością nie był by to piasek gdyż jest zbyt jednorodny ,raczej pył drogowy plus trochę przesianej ziemi i ewentualnie pieprz czarny który dobrze imituje wszelkiej maści kamyczki .;)
Te materiały stosuje przy budowie dioram , oczywiście nie są to jedyne materiały ,grunt to nie czepiać się jednego budulca bo to bardzo ogranicza osiągnięcie różnych tekstur ,bo ziemia nie jest jednakowa wszędzie .
DSCF0226.JPG DSCF0227.JPG DSCF0229.JPG DSCF0230.JPG DSCF0260.JPG DSCF0241.JPG
 

Kaczor

Użytkownik
Reakcje
26 0 0
#18
Dzisiaj w większości tory kolejek są zarośnięte i zaniedbane bo nie ma ludzi i/lub pieniędzy. Na swojej makiecie chcę zrobić tor w szczytowym okresie używania (Nasielska KD) Jak widać na zdjęciu był ładnie utrzymany ;)
skrzyzowanie1981.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 3

Podobne wątki