• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szutrowanie torowiska i jego późniejszy demontaż

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#1
Witam
Takie pytanko dotyczące szutrowania. Mianowicie jest jakiś klej do szutru taki aby w przyszłości gdybym chciał zdemontować torowisko to byłby jakoś łatwo rozpuszczalny aby oczyścić np. rozjazdy?
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#3
Witam
Takie pytanko dotyczące szutrowania. Mianowicie jest jakiś klej do szutru taki aby w przyszłości gdybym chciał zdemontować torowisko to byłby jakoś łatwo rozpuszczalny aby oczyścić np. rozjazdy?
Czasem budujący makiety stosują do szutru klej polimerowy , oczywiście odpowiednio rozcieńczony denaturatem.
Tak sklejony szuter można również denaturatem ponownie rozpuścić i teoretycznie odzyskać tory. Jak wychodzi rozpuszczanie nie wiem bo nie próbowałem , natomiast samo klejenie szutru kiedyś przerabiałem , więcej na ten temat znajdziesz na forum Martela.
 
Reakcje
419 3 0
#4
Dopiero co skończyłem demontaż torów z poprzednich makiet. Tory były szutrowane na specjalny klej Faller-a. Tory Pilz-a nie do odzyskania, natomiast Roco Line bez problemu - czyste bez pozostałości po kleju.
 
OP
OP
L

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#5
to ja sam odpowiem na swoje pytanie. Magicznym rozwiązaniem jest zwykły klej szkolny przeźroczysty z reala za 99 groszy :) rozcieńczam go wodą aby ładnie wsiąkał w szuter. Po wyschnięciu trzyma cholernie mocno trzeba się postarać aby wydrapać jakieś ziarenko. Demontaż bajecznie prosty .... trzeba spryskać wodą :)
 
OP
OP
L

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#9
To z jakim zamiarem otworzyłeś nowy temat i zadałeś pytanie, skoro znasz odpowiedź ???? Chciałeś się pochwalić czy pożalić, bo nie bardzo rozumiem...
Spójrz na datę napisania posta i mojej odpowiedzi. Napisałem to po to b może komuś się przyda. A ciebie co palce świerzbiły i musiałeś sobie posta nabić? Żal mi ciebie .....
 

Andrzej Witowski

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#10
Rzeczywiście, na datę nie zwróciłem uwagi.29 października 2012 - ale co to ma wspólnego? Nie zwróciłem również uwagi na datę kiedy Szanowny Kolega odpowiedział na Swoje pytanie, to jest wczoraj. Moja nieuwaga. Bardzo słuszna uwaga kolegi. Przez tydzień nie było żadnego sensownego pomysłu jak to torowisko zdemontować bez uszkadzania poszczególnych elementów. Jeżeli Szanownego Kolegę czymś uraziłem, chciałbym najmocniej przeprosić za mój "niezamierzony" aczkolwiek może źle zrozumiany post. Zmusił mnie niestety kolega do "nabicia" następnego posta :( Przykro że Szanownemu koledze mnie żal... nic nie mogę na to poradzić niestety. Życzę powodzenia w przyszłych pracach i serdecznie pozdrawiam.
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#14
ja na przykład szutruję torowisko, aby potem bajecznie je umyć w wodzie jak kolega levis. Wtedy mam w wannie dużo torów, a potem szuterek emituje niby piasek w morzu jak się kąpię wieczorem :cool:
 

Andrzej Witowski

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
ja na przykład szutruję torowisko, aby potem bajecznie je umyć w wodzie jak kolega levis. Wtedy mam w wannie dużo torów, a potem szuterek emituje niby piasek w morzu jak się kąpię wieczorem :cool:
Ale sobie Michał posty NABIJASZ . No wiesz co ?? Jak tak można ??? Widać że bardzo Cię palce świerzbiły i musiałeś sobie nabić ???? :ROFL::D:ROFL: No , to mamy po poście nabite :D
Łeeee, to Ty masz morze w domu, tylko weź pod uwagę jak ten klej będzie się zachowywał w tej wannie, tan z reala bo wiesz... różnie bywa ... :ROFL::ROFL::ROFL: Sklei co nie trzeba i lipa będzie :D:D:D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#17
Nie widzicie, że kolega Adam kpi sobie z Waszej nieznajomości definicji terminu "torowisko"? Torowisko to górna część podtorza, pod podsypką (szutrem, jak to chcecie nazywać), której nie widać, bo jest właśnie zasypana tłuczniem. Nie mogę tego teraz znaleźć, ale była o tym na forum wielokrotnie mowa.
 

Podobne wątki