• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szutrowanie Szutrowanie - pierwsze podejście

OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#6
Klej mógł być jeszcze wilgotny, teraz tego nie widzę, wszystko było zrobione od początku do końca w około 20 godzin. (Wikolowanie, malowanie, szutrowanie i patynowanie suchymi pastelami).
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#7
karol_mar napisał(a):
Klej mógł być jeszcze wilgotny, teraz tego nie widzę, wszystko było zrobione od początku do końca w około 20 godzin. (Wikolowanie, malowanie, szutrowanie i patynowanie suchymi pastelami).
Dlaczego wszyscy przyczepili się tego wikolowania... nie lepiej kleić na klej lateksowy który pozwala najpierw uformować szuter a dopiero potem go kleić? Ten klej nie pozostawia żadnych śladów i pozwala uzyskać fantastyczny efekt. Poniżej link do strony opisującej jego działanie (co prawda po niemiecku ale od czego Google Translator?)

http://www.asoa.de/zubehor.htm

Klej jest bardzo wydajny a cena nie jest strasznie wygórowana.

Polecam!
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#8
Corwin, miałem pod ręką tylko 12-to letnią butelkę wikolu, a na pomysł pobawienia się tym szutrem wpadłem wczoraj wieczorem. Mam zamiar spróbować też innych technik, na razie muszę zebrać materiały.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#9
No właśnie to obfite oblewanie wikolem powoduje, że między 7 a 8 podkładem od góry widać menisk wikolu :)
Nawiasem mówiąc, czy klej lateksowy i wikol to nie to samo?

Druga sprawa - na warsztatach w Poznaniu ktoś wspominał o nowatorskiej metodzie -
wymieszać żwir z klejem do tapet (taki proszek), uformować na sucho i tryskawką spryskać wodą.
Różni się od tego standardowego formowania na sucho i pryskania woda, że nie trzeba potem zalewać rozrzedzonym mleczkiem wikolowym.
Próbował ktoś tego, jak to się sprawdza? (czy się nie kruszy?)
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#11
Procedura wyglądała tak:
- na sklejkę nakleiłem tekturę jako podkład
- na tekturę tor i wikolowanie
- po przeschnięciu wikolu najpierw aerografem pomalowałem podkłady i szyny czarnym matowym mocno rozcieńczonym Humbrolem
- następnie szyny i okolice szyn rdzawym Humbrolem (113+70+ odrobina czarnego)
- dalej szuter zalewany wodą wikolową
- na koniec okolice szyn sucha pastela w kolorze o dziwnej nazwie "CAPUT MORTUUM JASNA"
a środek i końcówki podkładów pastela "CZERŃ KOSTNA" :)

Jeszcze fotka w trochę innej scenerii :p
 

Załączniki

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#12
Karol-mar...wagonik swietny !! Malowanie opanowane ?? :LOL:
Co do szutru... podsylam fotke... Twoj szuterek jest jakby zbyt bogaty w otoczaki....to jest tluczen i powinien miec bardziej ostre krawedzie :D
 

Załączniki

OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#13
Szuter kiedyś kupiony na Allegro, muszę i tak zaopatrzyć się w Polaka.
Malowanie mniej więcej opanowałem, niestety patynowanie tego wagonu to nie moja robota tylko Leszka Lewińskiego podczas warsztatów w Poznaniu.
 

UNIVERS

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
karol_mar napisał(a):
Mając chwilę czasu w weekend przeprowadziłem małą próbę szutrowania. Co o tym myślicie ?
Moim zdaniem jest miodzio - jak na pierwszy raz, to naprawdę git! :D
A co do komentarzy, dobrze, że są, że każdy widzi, że coś trzeba poprawić, ale... koledzy, pochwalcie choć trochę i nie szukajcie dziury w całym.
Naprawdę dobrze to wygląda. Patyna też spoko!
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.346 10 0
#15
Ciekma ja próbowałem z klejem do tapet i wyszło nawet dobrze chociaż mój szuter był trochę za gruby ale wyszło oki. Tylko trzeba dać bardzo małą ilość tego kleju
wieczorem wrzucę fotkę
 

Podobne wątki