• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SZLAK DWUTOROWY pod DCC

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#1
Rozmawiałem dzisiaj rano z Mariuszem vel Martelem na temat instalacji podmakietowej na segmentach 2 torowych. Zwrócił mi uwagę na to aby jednak tory były od siebie odizolowane celem uniknięcia przeciążenia na boosterach. Na pierwszy rzut oka ten problem wydał mi sie głupawy i niedorzeczny, ale jednak po małym tłumaczeniu wszytsko mi wyjaśnił. Proponuje aby może inni budowniczy szlaku 2 torowego przyjęli ten sam system który zaowocuje nam zmniejszeniem problemami elektrycznymi na spotkaniach.

więcej tutaj http://www.forum.martel.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0
 

xdamian

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
no to dałem d... , oba tory zasiliłem z jednego przewodu. Ot do czego prowadzi sugerowanie się tylko DCC,bo o analogu już zapomniałem.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#3
Ja mam tak samo ale tylko na 4 segmentach wiec luzik ;) Za to na stacji niebędę sie tym kompletnie martwił :grin:
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#4
pado napisał(a):
Na pierwszy rzut oka ten problem wydał mi sie głupawy i niedorzeczny, ale jednak po małym tłumaczeniu wszytsko mi wyjaśnił.
Czyli co konkretnie Szymku :?: Ja propozycji normy dla dwutorówki troszkę nie rozumiem.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#5
Pawle chodzi o to aby boostery na stacjach byly odciążone maksymalnie jak sie da. Czyli chodzi o to, aby stacja na 2 torówce obsługiwała swym boosterem tylko pociągi wyjeżdzające aż do kolejnej stacji. Pociągi przyjeżdzające do danej stacji będą obsługiwane przez boostery sąsiednich stacyjek. W ten sposób przeważnie na boosterku mogą być np 3 loki. 2 wyjeżdzające i np jeden manewrujący. Gdybyś miał wsyztskie tory połączone do boostera mozę być tak że Booster moze zasilać 5 loków z czego 4 to pociągi i niewykluczone że np dwa z nich to pasażerskie z pełnym oświetleniem i wtedy mogą być jaja.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
#7
spex napisał(a):
A są jakieś mocniejsze Boostery które mogą obsłużyć 5-10loków?
Już 5-cio amperowe przy przypadkowym zwarciu potrafią przyspawać loka do szyn albo spalić przewody zasilające.
 

FilipSosna

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
:idea: A nie byłoby przypadkiem lepiej, jak by zasilać szlak z jednych boosterów, a stacje z innych?

Ja, u siebie, chcę docelowo zrobić 3 boostery na stacji - pierwszy 2 tory przebiegowe, drugi 2 tory boczne wraz z szopą itp. i trzeci jako wyjście na szlak. Tylko będę musiał małą elektrownie wozić do tego ;)
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#9
Dzięki Szymku za wytłumaczenie :!:

TrinonH0 napisał(a):
:idea: A nie byłoby przypadkiem lepiej, jak by zasilać szlak z jednych boosterów, a stacje z innych?
można tylko czy wszyscy chcą wydawać pieniądze na boostery :?: ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#10
TrinonH0 napisał(a):
:idea: A nie byłoby przypadkiem lepiej, jak by zasilać szlak z jednych boosterów, a stacje z innych?

Ja, u siebie, chcę docelowo zrobić 3 boostery na stacji - pierwszy 2 tory przebiegowe, drugi 2 tory boczne wraz z szopą itp. i trzeci jako wyjście na szlak. Tylko będę musiał małą elektrownie wozić do tego ;)
A my mówimy o DCC czy o analogu :?:

Pawle nie ma problemu. Do usług jak zawsze ;)
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
#12
TrinonH0 napisał(a):
Ja, u siebie, chcę docelowo zrobić 3 boostery na stacji
My całą szufladę (7 torów po 4mb) i przyległy szlak jednotorowy zasialaliśmy z jednego i było cacy. NA szufladzie stało czasami po 4-5 loków i jakis skłąd z włączonym oświetleniem. Nie ma co demonizować problemu.
 

FilipSosna

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Nie demonizuję. Poprostu jak będę miał kilka boosterów do zasilania całej makiety to jak wyjedzie się ze stacją na jakąś imprezę, mogę zawsze wziąść jakieś dodatkowe. Jestem przygotowany na zasilanie z jednego, dwóch jak i trzech boosterów. Takie... noo... zabezpieczenie ;)
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#14
TrinonH0 napisał(a):
Nie demonizuję. Poprostu jak będę miał kilka boosterów do zasilania całej makiety to jak wyjedzie się ze stacją na jakąś imprezę, mogę zawsze wziąść jakieś dodatkowe. Jestem przygotowany na zasilanie z jednego, dwóch jak i trzech boosterów. Takie... noo... zabezpieczenie
jeden Booster od Martinezo i zasilacz 7A wystarczy ;)
 

Podobne wątki