• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

szczypta historii

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#1
Znalazłem na półce książkę Janusza Wojciechowskiego "Nowoczesne zabawki" wydanie z 1974 roku. Co młodszym forumowiczom podpowiem ze książka ta doczekała się co najmniej sześciu wydań i od lat 50-tych XX w przez ponad 30 lat była "biblią" elektroników amatorów. Wprawdzie nie wszystkie układy chciały od razu ruszyć, ale ile prac końcowych w różnych szkołach powstało na jej podstawie tego chyba nikt nie policzy.
Jest w niej i rozdział o modelach kolejowych. O DCC wtedy nawet nikt nie śnił, dopiero zaczynały powstawać pierwsze mikroprocesory a minikomputery miały rozmiar sporego biurka. Wprawdzie schematy należy przerobić na współczesne elementy ale wiele pomysłów "analogowych" wciąż jest aktualnych.
Na forum skanów nie wrzucę bo to około 7M i do tego prawa autorskie, ale gdyby ktoś chciał sobie poczytać to chętnie podeślę na maila.
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
Znam to opracowanie a książka no cóż było w niej więcej błędów niż działających układów.
 
OP
OP
cyruss

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#3
Może nie tyle błędów co mocno niestandardowych rozwiązań układowych działąjących w jednym egzemplarzu - tym wykonanym przez autora. Praktycznie żaden układ nie ruszał od razu, bez dobrania choćby jednego elementu.
Mimo wszystko mile wspominam godziny spędzone na eksperymentach, choćby z transformatorem Tesli napędzanym z lampowego generatora zasilanego napięciem 1000 V.

Właśnie skanuję artykuły z Młodego Technika z 1978 r. Epoka podobna ale są tam ciekawe i do dziś przydatne układy srk na przekaźnikach bistabilnych. gdyby kto chciał poczytać -> proszę pisać na pw.
 
OP
OP
cyruss

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#4
Młode Techniki poskanowane, ci co prosili o Nowocz. Zabawki już i to dostali. Jest tu parę ciekawych układów, wprawdzie projektowanych na Pikowskie przekaźniki bistabilne, ale na miniaturkach tez powinno chodzić. M. in. sbl, odcinki izolowane, ssp. Jakby co - proszę pisać, wyślę.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
Te Młode Techniki są z 75 roku. Coś mi się zdaje, że je kiedyś czytałem... To było mniej więcej w czasach, gdy miałem pierwszą kolejkę... I planowałem super układy przekażników do jej sterowania... Ah, łezka się w oku kręci...
 
OP
OP
cyruss

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#6
Prawdziwa kolej do dziś jeździ na przekaźnikach. Takich co mają po 2-4 kg żywej wagi / szt.
Autor z MT chyba pracował przy takich układach, wskazuje na to styl rysowania schematów. Ciekawe czy jeszcze żyje? Wszak to ponad 30 lat...