• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sytemy sterowania do starych loków

Reakcje
0 0 0
#1
Cześć
Mam sporą kolekcję starych loków produkcji NRD oraz Marklina. Niestety a moze stety były wyprodukowane w latach 80. Po wielu latach nadszedł czas aby spiąć do wszystko do kupy. Dlatego potrzebuje Waszej rady jakie systemy sterowania mozna zastosować (wiem ze Piko oferuje co nieco ale konkurencja ma duzo lepsze) i czy można przerobić stare loki na sterowanie cyfrowe............
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#3
Mnie się udało wsadzić martinezowy M133 do czterdziestoletniego "juniorka" BR80-018 i .... jeździ. Ale do płynności ruchu jaką zapewnia współczesny silnik to mu daleeeeeko...
Pięć wycinków komutatora to jednak dużo lepiej niż trzy. Że o kole zamachowym nie wspomnę.
Radziłbym albo pozostać przy tradycyjnym analogowym sterowaniu albo przeróbkę na cyfrę zacząć od wymiany silnika, mając na uwadze to że nowy, dobrej firmy, będzie droższy od lokomotywy :cry:
Mogę Ci na maila wysłać skany z równie wiekowych materiałów na temat elektryki na makiecie, ale to temat na pw.
 

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#4
Jeśli chodzi o połączenie Marklina i NRD czyli prąd stały-Piko i Marklin-zmienny to raczej nie ma sensu bo lepiej już sprzedać stare i kupić nowe bo sam silnik i dekoder to koszt wysoki(jeżeli chcemy kupić dobry silnik to ok. 60-100euro :???: ) Moim zdaniem powinieneś wybrać system czy Marklin czy Piko (no chyba że to Marklin HAMO no to wtedy nie ma problemu) Ja jestem zdania, że lepszy jest Marklin, ale raczej na Polskim rynku Marklina jest trudniej dostać i on jest w zasadzie jedną z niewielu firm mających zasilanie trójszynowe. Ja polecałbym ci sprzedać stare loki(Marklina może bym nawet coś kupił jeżeli byś się zdecydował) i kupić nowe już w jednym systemie zasilania np. Trixa, Roco.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#6
poszło... wszystko niestety tylko o systemie prądu stałego dwuszynowym.
Podstaw elektryki i elektroniki musisz się nauczyć sam. Uczenie takich podstaw korespondencyjnie jest niewykonalne - próbowałem...
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#7
Stare Pikolce maja tak kiepskie silniki ze nawet wymiana na nowe 3 polowe daje tak potworna róznice ze nie sposób jej nie zauważyc

Jednak nie wszytkie loki da rade przerobic powiedz konkretnei jakie masz modele daj jakies fotki a napewno cos ci pomożemy
 
OP
OP
M

Michał Szczech

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Z podaniem typów bedzie problem
Zostały same loki bez kart katalogowych i bez pudełek
Ale zrobię zdjęcia i pokarze na forum
Ale z tego co zdazyłem im sie przyjżeć jedne są jedno silnikowe z napędem ślimakowym na oba wózki a reszta a na osobny silnik na kazdy wózek.
Znalazłem tez jedno cudo produkcji Jugosłowiańskiej:)
 
OP
OP
M

Michał Szczech

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
OK zgodnie z obietnica przesyłam zdjęcia starych loków.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc czy któreś z nich da sie przerobić :smile:
 
OP
OP
M

Michał Szczech

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
No i oto są stare loko z PIKO:)
No i poproszę o radę......:)
Pozdrawiam
 

Załączniki

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#16
sluchaj widze ze twoj model ma dwa silniki niestety taka sytuacja jest najgorsza z mozliwych zrob wyrazne fotki bo ja nie wiem czy to jeden model czy moze dwa rozne
jezli masz problemy ze zmniejszaniem sciagnij ACDSee nie ma juz prostrzego a jak nie uda ci sie to wladuj na jakis serwer i daj llinki tak nic nie widac
 
OP
OP
M

Michał Szczech

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Dziś wieczorkiem zrobię porządne zdjęcia pikolców, jurto z rana wrzucę na forum.
Ale tak nawiasem mówiąc przeglądałem Twój temat na forum dotyczący makiety którą tworzysz. Przyszedł mi do głowy chytry plan ale to najwyżej po waszych komentarzach na temat starych loków ;)
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#19
z tego co widze to w akzdej z tyhc lokomotyw jest sporo miejsca i zapewne dekoder sie tam zmieci bez porblemu

w lokomotywach z centralnie umieszczonym silnikiem moglbys pomyslec o montazu takiej jednostki z kolem zamachowymn
http://allegro.pl/item360623068_silnik_ ... 6003_.html troche przerróbek i sadze ze bedzie jezdzilo lepiej
powiedz jakie dekodery masz chcesz zalozyc co chcesz konkretnie osiagnac
 
OP
OP
M

Michał Szczech

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
No właśnie w tym sęk ze po przeczytaniu sporej ilości tematów na forum zastanawiam się czy przerabiać stare loki czy też dać sobie spokój.
Wpadłem ostatnio na pomysł aby na makiecie zrobić dwa systemy.
Ponieważ mam sporo torów do piko oraz wagonów z PIKO HOBBY.
Makietę planuje zrobić na strychu mniej więcej o wymiarach 4mx4m z dostępem od środka również. Myślę ze będzie sporo miejsca aby ułożyć tory od dwóch różnych systemów sterowania i nie łącząc nie w żadnym miejscu.
Co Ty o tym sądzisz?
Nie wiem czy jest sens aby wydawać kasę na stare loki a efekt może być niesatysfakcjonujący
 

Podobne wątki