• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

System sterowania stacyjnego- uniwersalny

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#1
Witam.
Na makiecie w Bydgoszczy zaraz wielu innych makietach spotkałem się z problemem sterowania stacji kolejowej - semafory, zwrotnice i inne urządzenia.
Postanowiłem stworzyć bardzo uniwersalne sterowanie - modułowe które przy minimalnym okablowaniu posiada bardzo duże możliwości rozbudowy oraz jest absolutnie proste w podłączaniu dla każdego modelarza. Założenia systemu:

- Jeden sterownik centralny oparty na module ESP32 z zainstalowanym switch I2C oraz wzmacniaczami każdej w linii co pozwala na przewody nawet 15m
- Sterownik podłączany przewodami ze złączami RJ12 ( co wszyscy doskonale znamy z okablowania DCC)
- Automatyczne wykrywanie podłączonych modułów do sterowania ( co 1s odświeżanie )
- Systemy przeciążeniowe oraz nadnapięciowe.

- Moduł sterowania semaforami świetlnymi posiada 12 wyjść ( semafory 5 komorowe ) , wyjście RJ12 na semafor
- Modułu płytek do popularnych semaforów dostępnych na rynku ( KLUBA , RYBNIK ) - podłączasz tylko kabelek z modułu semafora
- Numeracja ściśle zachowana w zależności od wybranego za zworkach adresu modułu ) adres 0 - semafory (1-12) adres 1 - semafory (13-24)
- Zasilanie dla semaforów może być za pośrednictwem przewodu z sterownika głównego

- Moduł sterowania sygnalizacja semaforów
- Posiada wyjścia sygnałów S1; S2 ; S3; S4 ; S5 ; S10; S11; S12; S13; Sz oraz dodatkowe niewykorzystane A1-A6
- Posiada wejścia 32 sterowania semaforami w zależności od adresu - adres 0 (semafory (1-32) adres 1 (semafory (33-64)
- Zasilanie dla modułu może być za pośrednictwem przewodu z sterownika głównego
- Wybranie sygnału dla semafora następuje po chwilowym lub stałym podłączeniu z danym wyjściem sygnału (S1 ; S2 ......)
- Wybranie chwilowe np za pomocą switcha powoduje zmianę sygnału oraz automatyczny powrót ( 10s ) do sygnału S1

https://www.icloud.com/sharedalbum/pl-pl/#B0cG4TcsmGRk5sj;9A5E9FAF-440A-4880-861C-65801CC7BF59

IMG_0235.JPG
IMG_0236.JPG
IMG_0237.JPG
IMG_0238.JPG
IMG_0239.JPG
IMG_0240.JPG
IMG_0241.JPG
IMG_0242.JPG

- Planowane sa kolejne modułu PWM dla serv zraz ze sterownikiem
- Sterownik zwrotnic ze informacja zwrotną
 

Załączniki

OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#4
Ja to współpracuje z centralą DCC, na przykład DR5000?
Czy jest to niezależny byt?
W chwili obecnej jest to urzadzenie niezależne bo w XX% modelarzy tworzą własne pulpity sterowania nie zależne od DCC wykorzystują proste przełączniki. Ten system ogranicza do minimum prowadzenie przewodów. Oczywiście moje oprogramowanie w ESP32 jeste bardziej rozbudowane i może wysyłać informacje do sterownika (np Raspberry PI) do wizualizacji ale o tym nie pisałem wszystko oparte o protokół MQTT. Możliwe jest stworzenie modułu DCC do tego sytemu choć na razie nie planowałem.
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#8
Prawie dobrze. Jaką maksymalną długość połączeń przewiduje standard I2C? Nie pamiętam, chyba coś ok. 50 cm... ;) Nie, no wiem, czasem działa i na 20 m.
Prawie dobrze ale ..... PCA9507DP - pisałem o wzmacniaczach lini stosowane w przewodach HDMI gdzie tez jest I2C - Exceeds 18 meters
 
Ostatnio edytowane:

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#9
Moim zdaniem prosisz się o problemy. I2C nie do takich odległości i warunków został wymyślony. Taka zabawa, to z różnicowym RS485 albo ew. CAN, a nie z niskonapięciową linią typu OD (czyli z łagodnym zboczem narastającym), wrażliwą na zakłócenia. Co w specyfikacji tego wzmacniacza piszą o liczbie urządzeń na tej 18-metrowej linii I2C? Co drugi rzutnik z przedłużaczem HDMI jest rozpoznawany przez komputer poprawnie. Co drugi nie jest... ;) Jak to było? "Trzy koła dobre!"
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#10
Prawie dobrze ale ..... PCA9507DP
Moim zdaniem prosisz się o problemy. I2C nie do takich odległości i warunków został wymyślony. Taka zabawa, to z różnicowym RS485 albo ew. CAN, a nie z niskonapięciową linią typu OD (czyli z łagodnym zboczem narastającym), wrażliwą na zakłócenia. Co w specyfikacji tego wzmacniacza piszą o liczbie urządzeń na tej 18-metrowej linii I2C? Co drugi rzutnik z przedłużaczem HDMI jest rozpoznawany przez komputer poprawnie. Co drugi nie jest... ;) Jak to było? "Trzy koła dobre!"
Na lini nie ma wcale dużo odbiorników bo jest switch ( PCA9547) 8 portowy dla I2C (wszystkie wyjścia ze switcha mają wzmacniacz i2C i każdy moduł ma zaledwie jeden odbiornik w postaci wzmacniacza które zastosowałem po obu stronach modułów. Wiec linia I2C działa tylko (point to point) 18 metrów to oczywiście w specyfikacji ale w praktyce odległości i tak będą krótsze. Oczywiście jakakolwiek transmisja różnicowa będzie mniej narażona na zakłócenia ale dla prostoty układu zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Brak stosowania dodatkowych odbiorników różnicowych ( przetwarzania danych w procesorach i wsuwania ich w jakieś rejestry - cena + dodatkowe oprogramowanie układowe) Tutaj program jest tylko w module głównym , jeżeli cokolwiek się uszkodzi wymieniasz układ i działa bez programowania.
 
Ostatnio edytowane:

zuk

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
159 8 1
#11
wygląda bardzo ładnie i profesjonalnie (y)
czy ktoś już tego używa?
 
OP
OP
cizar

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#12
wygląda bardzo ładnie i profesjonalnie (y)
czy ktoś już tego używa?
Zaraz po polutowaniu na początku stycznia płytek które miały trafić do kolegi z zaprzyjaźnionego klubu - dorwał mnie COVID było ciężko ale myślę że dostanie do testów a że posiada kanał na YT pewnie zaprezentuje - H0 Moje Małe Modelarstwo by LUKASZdiy
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#13
Przewiduję, że system skończy jak "Wajchownia". Powód banalny - zgodny sam ze sobą. Można robić swoje standardy ale powinny mieć zgodność z czymś popularnym, w tym wypadku, DCC w przeciwnym wqypadku projekt jest tylko ciekawostką i prędzej czy później upadnie.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#15
Kolego mylisz się i aby nie męczyć kolejnego tematu, omijaj go szerokim łukiem.
Autor "Wajchowni" też myślał, że stworzył rewolucyjny system ale się przeliczył. Nie wierzysz? Nawet strony "Wajchowni" już nie ma jedyna na Allegro można znaleźć archiwalne oferty.

Jak się próbuje wdrożyć nowy standard, trzeba mieć 'dużą siłę przebicia" czyli bardzo, ale to bardzo dużo pieniędzy albo zadbać o to, aby system był kompatybilny z tym co jest na rynku. Dopiero gdy zdobędzie się dużą liczbę klientów można zacząć odchodzić od zgodności z np DCC. W przeciwnym wypadku taki system to po prostu ciekawostka, jak dekodery po Wi-Fi. Ile tego sprzedano? Jak zrealizować zatrzymanie przed semaforem?

Jeśli "uniwersalny system sterowania stacyjnego" jest hitem to ile dziesiątek tych systemów sprzedano? Pewnie zero. To obniżymy poprzeczkę, ile sztuk? Dwie? Trzy?
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#16
Kolego, każdy Twój projekt upada, lub robisz go dla siebie.
Spytaj o bostery od Szymona.
Pozdrawiam.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#17
Kolego, każdy Twój projekt upada, lub robisz go dla siebie.
Życie mnie nauczyło, że jedne z najlepszych projektów są te, robione dla siebie. Wtedy to, czesto się ich używa, wychwytuje błędy, wprowadza poprawki. Komercja, opiera się na założeniach, w których w 99% przypadków jest niska cena, wygoda użytkowania, funkcjonalność itp są na drugim planie.

Oczywiście, projekty "dla siebie", najczęściej nie mają zgodności z normami, nie są przystosowane do seryjnej produkcji, nie przechodzą badań w skrajnych warunkach itp. Ja akurat testuję co się da i ile się da. Po to ostatnio kupiłem zestaw startowy z z21 co pozwoliło zweryfikować, że dekoder pracuje dobrze z tą centralką/boosterem w przeciwieństwie do tego co twierdził jeden z klientów. W jego przypadku okazało się, że nie przeczytał instrukcji, gdy już przeczytał, to źle zamontował elementy UPS (dokładnie nie wszystkie zamontował) w lokomotywie.

Nie zamierzałem i nie zamierzam zajmować się produkcją!

To nie "moja bajka". To co sprzedaję to serie próbne. Nie zamierzam sprzedawać w detalu!
Nie widzę problemu sprzedaży hurtowej czy w pomocy realizacji produkcji, uruchomieniu, testowaniu serii produkcyjnych ale detal, to nie mój cel. Jestem projektantem a nie handlowcem.

Pytam o boostery od Szymona.
 

Podobne wątki