• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

System DCC - praca grupowa

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#1
Pozwoliłem sobie zacytować list Czytelnika EdW z 7-2020
Z czasopismem EdW mam do czynienia od wielu lat. Na przestrzeni tych lat widziałem, jak w czasopiśmie było poruszane wiele ciekawych i interesujących tematów związa-
nych z elektroniką. Niemniej jednak mam wrażenie, że społeczności EdW uciekł jeden niezwykle interesujący aspekt pracy elektronika, inżyniera. Aspekt, o którego istnieniu zdałem sobie sprawę, dopiero podejmując pracę zawodową. Chodzi o pracę grupową i tworzenie projektu w zespole (...) Zgodnie z sugestią Autora chętnie otworzymy w EdW dział dotyczący grupowej realizacji projektów! Udostępnimy i łamy EdW, i stworzymy kanał komunikacji elektronicznej (Elportal, Facebook?). Nasz Naczelny oferuje pomoc i deklaruje, że w miarę skąpych zasobów czasowych też włączy się do tej działań grupowych. Oczywiście przyszłość tej bardzo interesującej inicjatywy leży w Waszych rękach. Bardzo prosimy chętnych:
- po pierwsze napiszcie, nad jakimi projektami Waszym zdaniem można / należałoby pracować w grupie?
- po drugie, zgłaszajcie swoją gotowość do udziału w grupowej realizacji takich czy innych projektów.
E-maile w tej sprawie zatytułujcie: Praca grupowa.
Osoby zainteresowane proszę o e-maile na redakcja@elportal.pl, o tytule "Praca grupowa". Ja już napisałem
Mam pomysł na temat pracy grupowej - cyfrowe sterowanie modelami i makietami kolejowymi. Aktualnie, co widać po e-mailach i na YT
https://www.youtube.com/playlist?list=PLdtkbzWTUVMm9sjCkw_1oUPwPruhK2Vr3, realizuję takie sterowanie. Cały system składa się z:
- Zasilacza (to raczej banał).
- Centralki (uC, RS485, USB - praktyka wykazała izolowane galwanicznie).
- Manipulatorów (RS485, wyświetlacz, klawiatura).
- Interfejsu do komputera emulującego manipulator (najczęściej wchodzi w skład centralki).
- Boostera (opcjonalnie z uC do generowania przerw czasowych dla informacji zwrotnej) często razem z centralką ale lepiej rozdzielić bo można wybrać booster mniejszej lub większej mocy.
- Dekoderów.

Robię dekodery i już na tym etapie wskazana jest praca grupowa, bo zaawansowany dekoder to:
- Małe wymiary więc potrzebna znajomość typów małych elementów jak stabilizatory, wzmacniacze audio aby zaprojektować schemat.
- Małe PCB i konieczność rozproszenia ciepła z elementów.
- PCB trzeba zmontować, małe elementy - duże kłopoty.
- Software, znajomość charakterystyk silników, kompresja dźwięku i jego obróbka (zmiana częstotliwości próbkowania w czasie odtwarzania).
- Muzyk/akustyk, który wydobędzie max możliwości z małego głośnika z sampli m małej częstotliwości próbkowania.

Nie jestem ekspertem od silników, tym bardziej muzykiem (odróżniam gra czy nie). Puki co zrealizowałem dekodery dźwiękowe i trakcyjne. Dźiś
zabieram się za dźwięki elektrowozu trzeba mieć świadomość, że typów lokomotyw są dziesiątki w naszym kraju.
to nie boli. Jeśli komuś nie chce się pisać może skopiować mój list, jak ma potrzebę zmodyfikować go. Im więcej osób napisze tym większe szanse na powstanie systemu na zasadzie opensource. Jednocześnie EdW zapewnia wykonanie PCB i elementy do budowy urządzeń i choćby dlatego warto uczestniczyć w programie pracy grupowej.
Alana, liczę na ciebie i czekam kiedy naczelny EdW napisze do mnie "Znasz alana@xxxx.yy ?".
 
Ostatnio edytowane:

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#2
Hmm - dekodery open source to jedno, system to drugie.
Osobiscie mam watpliwosci co do tego czy to przejdzie, bo jednak rzadza inne rozwiazania - do domu Roco Z21 + smartfon z apką, na imprezie Digitrax i fredy. Co bardziej kumaci klonuja sobie rozwiazania Paco lub majstruja wlasne na arduino.

To co moglo by pojsc to solidny moduł pętli zwrotnej, wejscie na rynek Roco z21 powoduje ze moduly oparte na przekazniku staja sie bezuzyteczne bo z21 z nimi swiruje. Ten moj na tranzystorach podobno dziala, ale wrocil na usterke. No i sa jeszcze inne centralki i boostery.
Jezeli mialaby byc praca grupowa to moze to. Uklad mam, potrzebne by byly testy z roznymi centralkami. Wiem ze z Nanox i starym Roco dziala i ze zapowiada sie dobrze na z21. Inne centralki/boostery - cos napewno sprawdze w gdanskiej Modelmani, ale wiem ze nie wszystko.
I jak sie potestuje to wtedy do EdW jako projekt czytelnikow.
A i widzialam ze pare osob mialo problem z polaryzacja krzyzownic przy napedach zwrotnicowych na serwomechanizmie, a moj modul ma mozliwosc przestawienia w tryb 2 osobne uklady automatycznej polaryzacji krzyzownicy. Hamerykance juz to maja, czas na nas.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#3
To co moglo by pojsc to solidny moduł pętli zwrotnej, wejscie na rynek Roco z21 powoduje ze moduly oparte na przekazniku staja sie bezuzyteczne bo z21 z nimi swiruje.
Zrobiłem na przekaźniku, który zamienia polaryzację ale dodatkowoo ma klucze na tranzystorach MOS. Takie rozwiązanie nie powinno sprawiać problemu. Gdy wykrywam zwarcie, tranzystory przerywają obwód, następnie przekaźnik jest przełączany, po czym MOS ponownie przewodzą. W razie dalszego zwarcia następuje próbkowanie co jakiś czas czy zwarcie ustało. Po każdej próbie przekaźnik zmienia swój stan. Przekaźnik w takim rozwiązaniu jest prawie wieczny bo gdy jest przełączany, przez jego styki nie płynie prąd. W takiej sytuacji liczy się wytrzymałość mechaniczna. Dla RM94 jest to 3*10e7 cykli. Gdyby przełączać co sekundę, producent gwarantuje 10 lat pracy.
Zamiast więc tworzyć nową wersję sprawdził bym jak te konstrukcja radzi sobie z z21. Ewentualna zmiana to uC z AVR na ARM, który ma co najmniej 100 razy szybszy ADC. 2,6Ms/s nie jest rzadkością. Obniżenie rozdzielczości zwiększy częstotliwość próbkowania, a jak mało, to są w STM32 i takie 6Ms/s, łącząc 3 kanały uzyskuje się 18Ms/s. Jak to mało, to LPC 80Ms/s. Biedny AVR-ek, o czymś takim może tylko pomarzyć.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki