• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Synteza Sudecka. TKt2 PKP Dracula ....

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Zrobiłem kiedyś kilka setów tych węglarek dwuosiowych z takimi właśnie bąblami .... to po mnie tak pojechano, że do dziś mam dylemat czy robić czy nie robić takie "purchle".
Akurat te "purchle/wybrzuszenia' są wykonane na tych wagonach fabrycznie przez producenta Klein Modellbahn. Tym się właśnie ta wiedeńska firma wyróżniała od innych - pewną innowacją i dążeniem do oddania rzeczywistości eksploatacyjnej.
Może nie każdy wzór tych "purchli" jest trafiony . Klein Modellbahn robił różne wzory.
Ale moim zdaniem warto robić też samemu - nawet jak te purchle nie są idealne z prawdziwymi odkształceniami....
Poniżej odkształcenia wykonane przeze mnie na dwóch węglarkach...
Pierwsza Omm55 DB Roco ...


IMG_5491 - Kopia.JPG
IMG_5495 - Kopia.JPG
 
Ostatnio edytowane:

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
Wiem, że Klein je robił, ale tak patrząc realnie, to te purchle wyglądają jakby wagon był po pożarze lub blacha została poddana obróbce termicznej. Trochę to nie realne. Po takim czymś taki wagon nadawałby się tylko do zezłomowania. Ja jestem na etapie poszukiwania innej metody odwzorowania wybrzuszeń w plastykowych pudłach.
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
A tam ! odrazu do kasacji . Telewizor nie popadaj w deprechę z tymi "burchlami" . ;)
Pełno jest mocno wyeksploatowanych wagonów na DB nadal będących w eksploatacji. Foto poniżej.
Ale masz rację że to trudny do wykonania temat : wykonanie odkształceń poszycia węglarek .
Pierwszy problem to grubość ścian w modelach. Może trzeba by wykonywać nowe poszycie z blaszek ? Tylko co z napisami ?
Mnie te ;-) odkrztałcenia poszycia węglarek , - "wyżerki" , "nadżerki" ,- "wysuszone dechy drewnianego poszycia"-
I ten Qoljorrr ! " Spłowiałej, rozgotowanej w kompocie ODSĄCZONEJ ! TRUSKAWKI...
Zawsze przyprawiał o wampirze fixacje ! ;) :D
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
No masz rację, niemiecki tabor jest specyficznie ufajdany. Całkiem inaczej niż nasz, nawet nie wypada przenosić niemieckiej patyny na polskie wagony. Ja mam pomysł na pofałdowaną blachę i wgnioty, tylko obecnie nie mam czasu na to, co do napisów to i to jest do przejścia :)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
No masz rację, niemiecki tabor jest specyficznie ufajdany. Całkiem inaczej niż nasz, nawet nie wypada przenosić niemieckiej patyny na polskie wagony. Ja mam pomysł na pofałdowaną blachę i wgnioty, tylko obecnie nie mam czasu na to, ale to kwestia czasu. co do napisów to i to jest do przejścia :)
Słuszna Twoja uwaga i wniosek : "niemiecki tabor jest specyficznie ufajdany. Całkiem inaczej niż nasz, nawet nie wypada przenosić niemieckiej patyny na polskie wagony "
Jestem identycznego zdania. Postarzanie PKP a postarzanie DB / DBAG to zupełnie dwa inne światy .
No to trzymam kciuki za Twój pomysł . Może nakładana folia plastikowa ? :)
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Prawda jest taka moi kochani, że trzeba dobrać narzędzie do skali. Znaczy młoteczek jest nam potrzebny i tymże młoteczkiem obijać wagony należy.
mlotek1.jpg

Skoro w stare drzwi od stodoły można było wbijać gwoździki w skali
mlotek2.jpg

To i poobijać odpowiednio wagon sie uda.

Narzędzie ku temu z resztą co nie miara!
Projekt bez tytułu(5).png

Znajdziemy więc w skali wszystko czego nam trzeba!

A jak się postaramy to i warsztat repasacji pończoch też stworzymy, w odpowiedniej skali.
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Czas rozstania ... :rolleyes:
Jeden ze sztandarowych składów budowany ( kupowany ) z żelazną konsekwencja przez 21 lat ...w 50% idzie do wymiany technologicznej .
To ciężkie - jak na warunki HO -wahadło 21 dwuosiowych wagonów samowyładowczych DB w okresie przejściowym III/IV epoki : Otmm52/Otmm61/Otmm64/ Piko i Otmm70/ i Ed090 Roco.

Jest lato 1997 spotykam te bogate konstrukcyjnie wagony opracowane przez Roco w Loko Model w Wwie. Kupuję natychmiast 1 sztukę...następnego dnia drugą. Strasznie mi się podobają :eek: są takie "super industrialne" ! Te wagony są do lizania :p

Jest jesień 1998 poranny pociąg z Krakowa do Katowic ... za oknem lekka mgła i ochry , brązy , żółcie i ciemna zieleń ...
Pociąg przez większą część trasy od strony Zagłębia wystukuje kołami na na łączeniach stykowych HIPNOTYZUJACY TRANSTECHNO RYTM ...
Krzeszowice ... za Krzeszowicami bocznice zakładu - taki "mały industrial " . A na bocznicach rude szutrówki dwuosiowe PKP ! Kilkanaście sztuk !
W Trzebini dwie odstawione dwuosiowe najprawdziwsze na Świecie rude Wapniarki PKP !
Na przystanku Sosnowiec Jęzor stoi najprawdziwszy na Świecie wariat
Ma założony na szyję gruby biały sznur i wystawia język pokazując wisielca...ludzie otwierają okna w przedziałach i go pozdrawiają .
Śmieje się i dalej się wygłupia , najwyraźniej jest nawalony ...ale w marynarce , spodniach i niedzielnych butach.
Nie ma powyrywanych dziur w spodniach , w sumie elegancko się prezentuje nawet z tym sznurem ...

Przepiękna Dolina stacji Mysłowice ...tory , zabytkowe zadaszone perony , węglarki Eaos i budynki z czerwonej cegły ...
Pociąg rusza ... KOPALNIA MYSŁOWICE ! ... SORTOWNIA ! ...I CAŁY SZNUR jeszcze rudych i trochę już czerwonych "moich samowyładowczych !
Już z kodem Fcs090 , rude z czerwonym logo DB a czerwone z białym DB ...
Dojeżdżam do Katowic ...na giełdzie trafiają się kolejne 4 samowyładowcze DB w 3 różnych numerach ! Tęgi 30 letni facet chce po 50zł . Ostatecznie biorę wszystkie po 45zł...
Wieczorem w domu na krakowskim Kazimierzu w starej kamienicy ustawiam wydłużony o kolejne 4 samowyładowcze ! skład ...
Dowalam kolejne szufelki kostki I klasy z metalowego wiadra do pieca .
Ruszt osiaga maksymalne natężenie ! Palenisko aż huczy ... za oknem na III piętrze - Kraków spowity gęstniejacą zimną mgłą i sadzią węglową.
Rozchodzi się mieszanina zapachu Suchej Pary i Słodycz palonego znakomitej jakości mysłowickiego Węgla po mieszkaniu ...
Teraz czas na otwarcie Absolutu z sokiem wykręconym z białych grejfrutów ..ówczesna Główna Wampi o handlu , a ja o Mysłowicach , wariacie na sosnowickim Jęzorze ...następny dzień ( pondz ) mamy wolny ...spędzę go w towarzystwie samowyładowczych , trzeba zakleić precyzyjnie otwór ładunkowy folią i zasypać stłuczonym młotkiem na odpowiedni sort w HO - najprawdziwszym myślenickim antracytem ...

Szaruga 2018 ( Luty ) Brawa zapowiada sety po 3 wagony Otmm70 DB w III epoce i Ed090 DB w IV ... to wyrok ! na te ociekające wręcz sentymentem rokowskie samowyładowcze !
Lato 2018 wagony Brawy docierają do mnie
Dziś popołudnie ...skreślenie z inwentarza 13 samowyładowczych Roco , zdjęcie krótkich sprzęgów...wypakowanie 12 samowyładowczych Braw'y
i wstawienie do składu ...
Ale jakoś smutno ... normalnie wstyd napisać ! sentymentalnie ... przecież niby to tylko wymiana technologiczna ... może jakby był tu piec ?
i zamglony Kazimierz ? ... Pan Doktor Psychiatra mówił ze to się naukowo nazywa : ANTROPOMORFIZACJA PRZEDMIOTÓW ... :rolleyes:

Na foto poniżej pierwsza część Ceremoni Pożegnalnej ... na podłodze żółto-pomarańczowe SET'y BRAWY i Księga Inwentarzowa ...

IMG_7904.JPG
IMG_7905.JPG
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
1.117 50 6
Matko !!!!! Leżę se w szpitalu. Nudy, nudy i jeszcze raz nudy a ty akurat odkurzyles SYNTEZE. To sobie raz jeszcze przeczytałem całą. Czy będzie ciąg dalszy? Pacjenci sali nr 6 czekają na dobranockę. A może wraz z nadchodzącym gagarem/Breżniewem Piko pomyslalbys o jakiejś nocnej historii ożywionego z martwych egzemplarza BLADEMICO. Pewnie nie ja jeden przygarnął bym jednego.

Już widzę tytuł wątku ANTYTEZA POSTSUDECKA: ST44 BLADEMICO. DRACULA. Do czynu Hrabio !!!!!!
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Po co wymiana, nie można było dodać do ilostanu?
Hrabiemu już się nie mieściły na meblościance ;) ...
Te 12 sztuk Brawy kupione w M-Shop-Lippe i tak pochłoneły ponad 2kg zł.
Teraz trzeba odzyskać choć część wydanych środków ( 30% ? ) poprzez sprzedaż starych rokowskich .
Taka Panie bezwzględna bieda-ekonomia :confused: Panie Misiek i Panie Remaj .
I ...

Znam ten ból i jakiś smutek... ja np. ostatnio wymieniłem Ludmiłkę Piko na ESU. Niby to przedmioty, ale jakoś człowiek się przywiązuje...
No mówię przecież co psychiatra powiedział na ostatniej wizycie ... ANTROPOMORFIZACJA ! Czyli przypisywanie cech ludzkich ... przedmiotom . :p
Ale środków farmakologicznych na to nie ma ... no chyba ze Przymus Bieda-Ekonomiczny ... :podstepny:
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Czas rozstania ... :rolleyes:

Jest jesień 1998 poranny pociąg z Krakowa do Katowic ... za oknem lekka mgła i ochry , brązy , żółcie i ciemna zieleń …

Krzeszowice
Trzebini

Przepiękna Dolina stacji Mysłowice ...tory , zabytkowe zadaszone perony , węglarki Eaos i budynki z czerwonej cegły ...
Pociąg rusza ... KOPALNIA MYSŁOWICE ! ... SORTOWNIA ! ...I CAŁY SZNUR jeszcze rudych i trochę już czerwonych "moich samowyładowczych !
Już z kodem Fcs090 , rude z czerwonym logo DB a czerwone z białym DB ...

Szaruga 2018 ( Luty ) Brawa zapowiada sety po 3 wagony Otmm70 DB w III epoce i Ed090 DB w IV ... to wyrok ! na te ociekające wręcz sentymentem rokowskie samowyładowcze !
Rok 1998 Krzeszowice, Trzebinia, Mysłowice - ach powspominać. Obecnie kopalnia Mysłowice zamknięta i powoli wyburzana :( :( :( . Kto kiedyś przejeżdżał tamtędy, nie zapomni tego klimatu - z prawej i lewej budynki kopalniane.
Roco na Brawę - cóż przeskok technologiczny. A tu jeszcze Exact-Train i Otmm52 / Fd084.