• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Synteza Sudecka. TKt2 PKP Dracula ....

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Kuzynie, cóż poradzić? Dzisiaj to nawet mgły na Kazimierzu nie było.
Witam Kuzyna ! Poczekajmy ...może w raz z rozkręcaniem się listopada przyjdą i mgły :obcy:

Poniżej wycofane Otmm70 DB już w nowym kostiumie ...
Do przewozu importowanego antracytu z PRL do NRF . Wagon z namalowanym oznaczeniem składu i dodatkowym numerem ...


IMG_7934.JPG
IMG_7938.JPG
IMG_7943.JPG
IMG_7932.JPG
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Witam Kuzyna ! Poczekajmy ...może w raz z rozkręcaniem się listopada przyjdą i mgły
Sąsiedzi dokładają do pieca Kuzynie drogi, więc może i na Gazowej i w okolicach siwiej się robi. Choć Halny ostatnio przedmuchał solidnie, a na 1 listopada było zdecydowanie ciepło i przyjemnie.

Samowyładowcze nigdy nie należały do moich faworytów jak chodzi o wygląd, acz taki bez klap na dole (powiedzieć można, że odsłaniający desus niczem kobieta manszetę) mają nieco uroku. A z węglem będzie trzeba na makiecie scenkę poczynić w przyszłości. Nie mniej pierwej cegły.
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Sąsiedzi dokładają do pieca Kuzynie drogi, więc może i na Gazowej i w okolicach siwiej się robi (...) Samowyładowcze nigdy nie należały do moich faworytów jak chodzi o wygląd, acz taki bez klap na dole (powiedzieć można, że odsłaniający desus niczem kobieta manszetę) mają nieco uroku.(...).
Ha ! Ulica Gazowa ... miód ulica ! ;) nad Wisłą na Kaźmirzu ... Jezusicku ileż to razy człek tam przechodził z dymkiem :ninja: , z parasolem ....
Echhhhh ... :cry:
Mieszkasz na Gazowej ?
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Ha ! Ulica Gazowa ... miód ulica ! ;) nad Wisłą na Kaźmirzu ... Jezusicku ileż to razy człek tam przechodził z dymkiem :ninja: , z parasolem ....
Echhhhh ... :cry:
Mieszkasz na Gazowej ?
Kuzynie drogi, mieszkam w części zupełnie innej, na północnych rubieżach grodu, w smętnych resztkach oryginalnego układu urbanistycznego wsi Prądnik. Na Gazowej mieszkał zaś człowiek ciekawy, Lusina niejaki. Na sylwestra strzelał swego czasu z wiwatówki nabitej gwoździami, w kierunku blaszaków w zajezdni MPK (bo wtedy jeszcze zajezdnią, a nie muzeum była). Historii z resztą z nim więcej było. Okolica bardzo ciekawa, szkoda tylko, że dziś już mocno pozbawiona swojego industrialnego charakteru. Mnie zaś od lat już kusi Radziwiłłowska i chcę stworzyć kiedyś kawałek szlaku inspirowanego oficynami i podworcami tej ulicy widzianymi z pociągu jakącego w kierunku Płaszowa... miód klimat jak wszytko osadzić w III epoce. Liszaje na tynkach, brud, bida no i scenka z węglem. No muszę zrobić, rady nie ma!
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
... nadchodzą Klagenfurty PKP ....
....tymczasem maneworwi , GiGi i prof.Maseczka nie tracą czasu - dziś sobota pracująca - zakończyli przegląd wahadeł węglowych
DB ...
...część z antracytem , część z koksem reszta próżne...
...zestawili i sprawdzili na gruncie stan inwentarzowy ... 7 węglarek skreślili ze względu na podwójne numery ...

...zostało sztuk... ?
Wieczorkiem .... Bordeaux ...zlane z francuskich cystern - winiarek LS Modeles... wiadomo że wszystkie wagony przechodzące tranzytem przez Wilczycę Ks. są "werfikowane" ;) .... tylko sza ! cichosza ! :obcy:

IMG_8047.JPG
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
Przepraszam, że się wtrącę, ale Thores, pisze się przez S na końcu. Po spolszczeniu tej nazwy, pisało sie ją bez H.
No i nie bardzo pasuje oznaczenie wagonu DB ze skrótem KWK, no chyba, że tak było historycznie, po przejściu ziem wyzyskanych do Polski. Jeśli wagon byłby pozostałością po Niemcach, to musiałby być oznaczony DR. Natomiast plastyka waloryzacji jest wspaniała.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Natomiast plastyka waloryzacji jest wspaniała.
I ta opinia jest dla mnie najważniejsza :)

Co do "K.W.K. Thorez" ...
Ideą jest ręczne namalowane oznaczenie przez zestawiaczy wagonów do wahadła odbierającego węgiel antracytowy, sortowany do worków do palenia w kominkach przez niemieckie panie domu . Z wałbrzyskiego zagłębia pod koniec lat 60 . Ten proceder handlowy trwał w najlepsze dekadami i miał kontynuację na bocznicach wielu kopalń m.in. kopalni Mysłowice pod koniec lat 90 ... identyczne wagony tyle że w oznaczeniu epoki Va ( miałem okazję je wielokrotnie obserwować ) . Rude ( RAL 8012) z czerwonym logo DB lub już w czerwieni płomienistej z białym logo DB.

Przepraszam, że i ja się wtrącę, ale nazwa tej kopalni pochodzi od nazwiska pewnego francuskiego jegomościa, którego ze względu na jego zainteresowania Niemcy upamiętniliby ... w inny sposób. :(
https://www.britannica.com/biography/Maurice-Thorez
... kim był Thorez którego imię przyjęła kopalnia wiemy i dlatego "z"...
Stąd m.in określenie "Czerwone Zagłebie" . Słuszne przypomnienie Kolego Jarząbek ! ;)
Moją intencją było przypomnienie raczej przeciętnego "czarnego" górnika i tego exportu ...za bezcen ...oraz tragedii zamykania wałbrzyskich kopalni .
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
I ta opinia jest dla mnie najważniejsza :)



... kim był Thorez którego imię przyjęła kopalnia to wiemy... Stąd m.in określenie "Czerwone Zagłebie" ... ale słuszne przypomnienie Kolego Jarząbek !
Moją intencją było przypomnienie raczej przeciętnego "czarnego" górnika i tego exportu ...za bezcen ...oraz tragedii zamykania wałbrzyskich kopalni .
Czerwone Zagłębie, to inaczej Zagłębie Dąbrowskie, Czyli Dąbrowa Górnicza Sosnowiec i okolice, na prawym brzegu Brynicy. Owo zagłębie graniczy z Górnym Śląskiem. Jak nietrudno sie domyśleć , z Wałbrzychem ma to niewiele wspólnego.

Kiedyś Brava wypuściła modele Talbotów, którymi wożono węgiel z wałbrzyskich kopalń do berlińskich elektrowni.
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Czerwone Zagłębie, to inaczej Zagłębie Dąbrowskie, Czyli Dąbrowa Górnicza Sosnowiec i okolice, na prawym brzegu Brynicy. Owo zagłębie graniczy z Górnym Śląskiem. Jak nietrudno sie domyśleć , z Wałbrzychem ma to niewiele wspólnego.

Kiedyś Brava wypuściła modele Talbotów, którymi wożono węgiel z wałbrzyskich kopalń do berlińskich elektrowni.
Wagony Braw'y mam !
Wiadomo że "czerwone załębie" to określenie okolic Sosnowca . Już takich faktów mi tłumaczyć nie trzeba . Ale inni czytają więc przyda się takie info kol.Hamulcowego .Czy to określenie do końca zasadne ideowo ? Z tym bym polemizował, no ale ...
Natomiast spotkałem się z określeniem wałbrzyskiego jako też "czerwonego zagłębia" ze względu na wysoki odsetek członków PZPR w latach 60.
Konkretnie pod koniec lat 80 miałem okazję uczestniczyć w spotkaniach dalekich kuzynów-górników znajomych mojej matki z Kamiennej Góry .
Padły słowa przy wódce : ..."no to za nasze czerwone zagłębie" z ust świeżego emeryta ...któremu lekarze orzekli że wcześniej czy później oberwą mu się płuca...To zrobiło na mnie straszne wrażenie ... Dlatego doskonale pamiętam ten wieczór i to o czym mówiono .
Nie zaprzeczę że "czerwone zagłębie" to w powszechnej świadomości Zagłębie sąsiadujące z Górnym Śląskiem .
Jednak opinia o "czerwoności" Wałbrzycha i okolic krążyła w latach 80 .
Stwierdzenia typu : " Sosnowiec to czerwone zagłębie ? Wałbrzych to jest dopiero czerwone zagłębie ! " - czy też zasadne ideowo już pod koniec dekady lat 80 ? Sprawa dyskusyjna . Podobno legitymacje PZPR właśnie w wałbrzyskim były rzucane masowo ...
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
Dawno dawno temu na pewnym zebraniu partyjnym jeden z towarzyszy pozdrowił towarzyszy okrzykiem:
Niech żyje Czerwone Zagłębie!
Drugi zakrzyknął:
Niech żyje czerwony Białystok!
Trzeci też pozdrowił towarzyszy z Warszawy:
Niech żyje czerwona Wola!
A na koniec przebudzony, zmęczony dniem wczorajszym pewien towarzysz dodał:

.... i Biała Podlaska.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
Mało tego. Linia z Wałbrzycha do Berlina była zelektryfikowana. Kiedyś odnalazłem jakąś niemiecką stronę, z której dowiedziałem się, że cały wrocławski węzeł był zelektryfikowany już w połowie lat trzydziestych. Po 45-tym "trofiejszczyki" rozebrali wszystko.
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Kuzynie, mam tylko nadzieję iż prof Maseczka faktycznie zajmował się węglarkami a nie prostowaniem szwu na pończochach Gigi!

A tak zupełnym przypadkiem(czyżby?!) moja kobieta jest właśnie z Wałbrzycha...
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
Nie był. Taka ciekawostka. Nazywana "Potworem z Karkonoszy" potężna niemiecka lokomotywa E95 miała pierwotnie stacjonować w Legnicy ale z uwagi na niezelektryfikowanie tego szlaku maszyny trafiły ostatecznie do Jeleniem Góry.
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Ciesze się że Szanowni : Hamulcowy,Jarząbek,Nohab,Sklejacz,Andrzej,Ministerek,DieselPower prowadzicie ciekawą dyskusję w moim wątku-krypcie !
U nas w między czasie butelka Bordeaux ...opróźniona !
Polecam Chateau Bellevue d'Espy ! MOC 14% ! Zdecydowanie wytrawne, zdecydowany bukiet starychy wiśni i wiśniowych pestek , głęboki kolor !
Za jedyne 35 zł !

Kuzynie, mam tylko nadzieję iż prof Maseczka faktycznie zajmował się węglarkami a nie prostowaniem szwu na pończochach Gigi!
A tak zupełnym przypadkiem(czyżby?!) moja kobieta jest właśnie z Wałbrzycha...
prof.Maseczka ma zakusy to fakt .... ;)
Gratulacje ! Moim zdaniem w tym rejonie - Wałbrzych - są do dziś jeszcze romantyczne i gorące dziewczyny .
Byliśmy w Szczawnie Zdroju w stary pensjonacie w zeszłym roku w na początku października dwa tygodnie.
Poobserwowało się to i owo...
Moja Gigi to " Sowa ze Starego Mokotowa" ....dzielnica Warszawy jakby ktoś nie wiedział . Ale kocha lasy podobnie jak ja.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane: