• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Synteza Sudecka . TKt2 PKP Dracula ....

DRACULA

Aktywny użytkownik
Filozofia Kultur Węglowych w dobie zaciskajacych się dybów elektronicznych . :twisted:

• ... synteza trójwymiarowego pejzażu klasycznej kolei epoki pary lokuje się gdzieś w rejonie Wałbrzych-Kłodzko-Lubań Śląski...oczywiście jest też silny pierwiastek tej syntezy m.in na terenie Pomorza czy opium pejzażu Siedmiowęzła Lubskiego ...
    Nie jestem modelarzem , zasadniczo nie interesują mnie nudnawe arkany konstrukcji...
    Ale interesują mnie jako dowód dominacji ekonomicznej trakcji parowej...
    To zawsze , od początku była ciężka synteza częściowo zorganizowanej przez kolej epoki pary - przestrzeni...swoista Kultura Węglowa wyrażająca się szeroką gamą aspektów.
    Od paleniska parowozu po kominek w tajemniczym pokoju z wampi ....
    Czy uda się kiedykolwiek zebrać wszystkie jej elementy ?
    TKt2 jest jednym z nich ... jest krokiem,zwrotem w tym kierunku ...

Dracula.

E Nomine - Angst

http://www.youtube.com/watch?v=QAd9F6p4kS0

TKt2 PKP epoka IIIc 1961 r.
50 Parowozownia Jelenia Góra
44 Parowozownia Węgliniec MDp Lubań Śląski

Załączniki

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Konwersja Metalizowana TKt2 Dracula .( na bazie Roco).

TKt2 - 50 PKP D.O.K.P. Wrocław . Parowozownia Jelenia Góra. Naprawa Główna Z.N.T.K. Gliwice 15.września.1961
TKt2 - 44 PKP D.O.K.P Wrocław . Parowozownia Węgliniec.MDp Lubań Śląski .Naprawa Główna Z.N.T.K. Gliwice 1.pażdziernika.1961

Powłoki lakiernicze Weinert , natryskowo Colani 0.4mmm . Na specjalnym podkładzie dającym w modelu OPTYCZNY EFEKT FARBY OLEJNEJ NATRYSKIWANEJ NA METALOWEJ POWIERZCHNI kotła , skrzyń wodnych ! Super drobnej pigmentacji.
Całkowicie eliminującej wrażenie plastiku... PATRZ FOTO-PICTORIAL TKt2 !

Usunięte :
- armatura niemiecka ,
- dzwon,
- 4 chodnice na kotle ,
- zbiornik pod przednią belką zderzakową,
- podgrzewacz wody ,
- pompa wody.

Zamontowane :
- prądnica z rura odlotową,
- bandażowane rury zasilające od inżektora.

Przestrzennie nakładane filigranowe ( srebro) przewody pneumatyczne :
- do piasecznic,
- do zaworów do jazdy bez pary - i inne...

Napisy wykonane tampodrukiem.

Fototrawione tamponowane tablice z godłem , seria i numerem inwentarzowym.

Przeniesione z nad buforów na belkę przednią i na tylną skrzynię wodną fototrawione lampy polskiej konstrukcji K30-01 Kluba wraz ze zwisającymi przestrzennie filigranowymi przewodami (srebro) .

Wykonany nowy od podstaw układ elektroniczny.

Wszystkie egzemplarze TKt2 posiadają standartowo układ światła manerwego działającego po wpięciu dekodera Roco/ESU 10745.

Wersja dźwiekowa: dekoder ESU 3.5.

Zakres funkcji dekodera ESU 3.5

* - światła
1- dźwięk
2- gwizdawka ciągła
3- gwizdawka krótka
4- sprężarka
5- inżektor
6- światła manewrowe
7- szuflowanie
8- zawór bezpieczeństwa
9- odmulacz.

Na podstawie dokumentacji Tomasza Roszaka .
Konsultacja/świadek czasów TKt2 : Roman Witkowski.
Rysunki PMR K.Koj.

Załączniki

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Lucjanek napisał(a):
bardzo słaba baza (a tym samym tania)
Nie zgadzam się.
Model został wykonany jeszcze w Europie i opracowany autentycznie przez Roco.
Z silnikiem oryginalnym Roco.
Partię zakupiłem 4 lata temu wcale nie tak tanio !
Tym niemniej konwersja nie kosztuje 2400-2600 zł jak swego czasu chodziły TKt2 na Allegro na tej samej bazie.
Ale ok. 1000zł mniej.

(koła plastik ,
Owszem jest to słabsza strona modelu.
Stąd zostały polakierowane dla podniesienia efektu RAL 3002 .
Są bajeczne koła do dokupienia Weinert za jedyne 129 euro .

jazda jak człapiąca żaba,
Dobrze że poruszyłeś ta kwestię.Zapomniałem w opisie podać informacji :

We wszystkich TKt2 poprawiona została zbieralność prądu poprzez wykonanie na 2 osiach kanałów z zamontowanymi sprężynkami.Tak jak u Fleischmanna.TKt 2 posiada dwie osie odsprężynujące piewrwszą i trzecią licząc od przodu parowozu.
Tak z tym była koszmarna robota
.

rozebranie to koszmar) ,
To fakt ! Model jest w sumie trudny w demontażu i w konwerterowaniu.
Konstrukcja wewnątrz jest bardzo skomplikowana i stanowi przysłowiowy "ciasny gorset" dla konwertera.
Ale nie jest to jednak chińszczyzna zmontowana przy pomocy tysiaca śróbek i kleju .
No ale raz kozie śmierć ... TKt 2 ze wzgledu na krainę po jakiej jeździła ta seria wart jest tej roboty ... :D

Co do wykonania stykowych elestycznych łącz wewnątrz umożliwjających wygodny demontaż to zamieszczę jutro zdjęcia i opis.

Lucjanek napisał(a):
jeśli jeszcze tylko te fabryczne lampy byłby jakies profesjonalniejsze to za 1400zł nie jest źle
i w tym temacie za chwilę zostaniesz wypunktowany bo z tego co widzę są to polskie lampy z APM-u (obowiązujące do 63.r.bez czerwonego światła)

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Lucjanek napisał(a):
jeśli jeszcze tylko te fabryczne lampy byłby jakies profesjonalniejsze to za 1400zł nie jest źle
To nie są fabryczne lampy Roco , te zostały zdemontowane z nad buforów.
To są fototrawione filigranowe wraz z nóżkami lampy polskiej konstrukcji K30-01 produkcji Kluba w wersji przedniej i tylnej z półeczką.Przeniesione na inne miejsce zgodnie z oryginałem z początku lat 60-siątych.
Cena konwersji wynosi 1580zł .
Układ świateł manerwowych 100zł.
Dekoder dźwiękowy ESU 3.5 z opracowanym dźwiękiem przez spec.inż.Andrzeja Bożka 460zł.
Weinert oferuje własne koła za 129 euro czyli za 520 zł.

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Wiadomość dla Adama HO dotycząca zakupu .

"Część użytkowników nie mogła zostać dodana, ponieważ zablokowali oni otrzymywanie prywatnych wiadomości." - taki komunikat pojawia mi się w momencie wysyłania odpowiedzi na PW :eek:
Więc nie wiem czy je otrzymujesz ?

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Informuję że TKt2 - 50 Jelenia Góra w wersji dźwiękowej jest już nie dostępna.
Dostępne są :
- TKt2 - 50 wersja z przyłączem DCC + elektroniczny układ światła manewrowego.
- TKt2 - 44 Lubań Śląski wersja z przyłączem DCC + elektroniczny układ światła manewrowego.
I TKt2 - 44 Lubań Śląski wersja dźwiękowa z dekoderem ESU 3.5 + elektroniczny układ światła manewrowego za ok 7-12 dni.

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Mam nadzieję, że moją zrobiłeś w wersji full options. Ciekaw jestem co za dźwięk AB wymyślił?!! Nagrywarka jest u mnie więc jak nie powie to nie dostanie 8) .

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Tomek K napisał(a):
Mam nadzieję, że moją zrobiłeś w wersji full options. Ciekaw jestem co za dźwięk AB wymyślił?!! Nagrywarka jest u mnie więc jak nie powie to nie dostanie 8) .
Twoja jest jeszcze w kolejce do roboty ...ale to już kwestia 2-3 tygodni.
Niestety wydz. "E" ma swoja kolejność nie wiem czym podyktowaną.
Pociesz się że na swoją też czekam ... i ciągle nie przychodzi.
To będzie TKt 2 44 Parowozownia Węgliniec z delegacją do MDp Lubań Śląskiz dźwiękiem spec.inż.A.B.
Taki też jest napis na budce maszynisty.

Po Nowym Roku zaczynam jazdę z Ty4 ... :shock: ...więc wszystko musi być ukończone.

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Informuję że wersja dźwiękowa TKt2 44 Lubań Śląski jest już nie dostępna - kompletnie zamówiona.

Dostępne są jeszcze tylko wersje podstawowe ze światłem manewrowym po wpięciu dekodera TKt2 50 i 44.

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Jedyne co planuję w epoce IV to Ty2 ... ale to pieśń przyszłości : 2012 r.
Zamykam się w świecie klasycznej pary i "effóf "... czyli lata 40-ste , 50-siąte i 60-siąte oraz przełom 60-siatych i 70-siątych czyli epoki IIIa,b,c i IVa.

Choć wg. mojej nomenklatury to epoki :
IIIA1 1945-1950/51 godło orła i wagony towarowe z zerem na początku numeru
IIIA2 1950/51-1956 godło orła i wagony towarowe bez zera na początku numeru oraz w kolorze szarym
IIIA3 1957-1958 godło orła, likwidacja koloru szarego i klasy 3
IIIB1 1959-1962 bez godła i litery PKP na wagonach towarowych z płaskim brzuchem
IIIB2 1963-1967 bez godła i litery PKP na wagonach towarowych z dużym brzuchem

i IV1 1968-1974 numery UIC , kod literowy z epoki III w nawiasie

Gdzie liczba rzymska oznacza epokę , duża litera A okres z orłem , B okres bez orła.
Cyfry arabskie podokresy.
Jeszcze dyskusyjna jest epoka IVb czyli 1975-1979 ...
Faktem jest że do 1977/78 r chodziło sporo jeszcze trucheł bez dopuszczenia do ruchu międzynarodowego , robiących genialny klimat kolei !

Dalej to późna-kolej do 1992 roku... następnie neo-kolej i dziś anty-kolej ...ale to tylko moje zdanie , nikomu go nie narzucam ;)

"Potrzebne polskie modliszki do obcinania kończyn i łbów obrzydliwym obcym trutniom !"

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Coś pokręciłeś. "0" na początku numeru było w IIIb a nie w IIIa, a w IIIc to naprawdę zlikwidowano klasę "1" a nie "3" choć patrząc na oznaczenia klas to wychodzi inaczej, i tak wagony z "twardymi siedzeniami stały się klasą "2" z miękimi klasą "1".

OP
OP
DRACULA

DRACULA

Aktywny użytkownik
Tomek K napisał(a):
Coś pokręciłeś. "0" na początku numeru było w IIIb a nie w IIIa, a w IIIc to naprawdę zlikwidowano klasę "1" a nie "3" choć patrząc na oznaczenia klas to wychodzi inaczej, i tak wagony z "twardymi siedzeniami stały się klasą "2" z miękimi klasą "1".
Zero na początku numeru było w IIIa :p

Wiadomo że dupą do kljenta...ale zniknęła oficjalnie "3" trójka na pudłach wagonów i to dla nas jest najistotniejsze. :D

Informuję że edycja TKt 2 została całkowicie rozdysponowana :twisted: