• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sygnalizacja świetlna - szczegóły techniczne

Reakcje
2 0 0
#1
Witam, pracuję ostatnio nad symulacją efektu płynnego zapalania się i wygasania żarówek stosowanych w semaforach. Z racji tego, że lubię jak wszystko jest najpierw gruntownie przebadane, chciałbym zapytać Kolegów o to jakie żarówki są stosowane w semaforach świetlnych stosowanych na PKP, jakim napięciem są zasilane oraz czy włókna są podgrzewane w celu zwiększenia żywotności? Czy któryś z Kolegów jest w posiadaniu takich żarówek i byłby skłonny wypożyczyć je do badań? Chciałbym zmierzyć ilość emitowanego światła w funkcji czasu podczas rozpalania i wygaszania. Potem tylko trochę matematyki, dopasowanie funkcji, tablicowanie wartości PWM i możemy się cieszyć super realistycznym efektem ;) Wynikami badań oczywiście się podzielę na forum. :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
O ile pamiętam z czasów, kiedy się tym zawodowo zajmowałem, stosowane są żarówki 12V 24W. Włókna nie są podgrzewane. Nie wiem, czy w nowych systemach sterowania ruchem nie są stosowane jakieś inne rozwiązania. Niestety, nie mam takiej żarówki.
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
497 7 0
#3
zakładam, że symulacja do modelu
można zastosować kondensory 22mikro ( ja mam pod semafory Z Kluby HO) - efekt wygaszania ok, zapalaniem nie robiłem przeróbek
 
OP
OP
XFedraX
Reakcje
2 0 0
#4
Do modelu też. Aktualnie używam krzywej wykładniczej, ale chciałem pomierzyć głównie z ciekawości i mojego przesadnego dążenia do realizmu :gwizd: Złożyłem prosty układ analogowy, na jednym tranzystorze, ale żeby działał uniwersalnie z różnymi rodzajami diod i przy różnych napięciach zasilających rozrósł się do 12 elementów dla jednej diody :confused: Rezystory i tranzystory są niby tanie, ale nie mam ochoty zestarzeć się przy lutowaniu tego, więc wróciłem do wersji z mikrokontrolerem i modulacją PWM. Wyjdzie ze 2 złote drożej, ale zlutowanie zajmie minutę. No i można modelować dowolną żarówkę.
Robiłem próby z 8 bitowym PWM i nie wyglądało to zbyt naturalnie z uwagi na zbyt niską rozdzielczość - było widać skokową zmianę jasności, jutro spróbuję wyższej.
Panie Andrzeju, dziękuje za informacje, udało mi się nawet znaleźć taką żarówkę:
http://www.tim.pl/zarowka-sygnalizacyjna-b22d-24w-12v-kol-1701-kolejowa-5907758817018
Cena trochę nieciekawa, ale z parametrów wynika, że podobne są żarówki samochodowe kierunkowskazów - 21W/12V. Spróbuję najpierw pomierzyć taką, bo mam ich kilka. ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
Cena wysoka, bo taka żarówka musi spełnić dość wyśrubowane wymagania eksploatacyjne, jak żywotność, światłość w ciągu całego czasu życia, itp. Nie wiedziałem, że można je kupić w internecie.
 
OP
OP
XFedraX
Reakcje
2 0 0
#6
Pytań o szczegóły techniczne ciąg dalszy: czy na nastawni jest jeden przekaźnik światła migowego, generujący sygnał przerywany dla wszystkich semaforów, czy też każdy semafor ma swój własny?
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#7
Przekaźników migowych jest kilka, a ile to zależy od wielkości stacji. Oddzielne są dla Sz lub grup Sz, oddzielne dla świateł "kolorowych" tj oddzielne dla każdego semafora i jeśli jest taka potrzeba to ten sam dla tarczy ostrzegawczej i sygnalizatora powtarzającego do tego semafora, oddzielny dla migającej lampki kontroli rozprucia, oddzielne do powtarzaczy blokady liniowej Eap, w urządzeniach PB jeszcze dodatkowy dla lampek migających grupy wybierającej. Na małych stacjach można stosować jeden przekaźnik migowy dla semaforów których przebiegi są zawsze sprzeczne wzajemnie.
 
OP
OP
XFedraX
Reakcje
2 0 0
#8
Dziękuję bardzo, a czy te przekaźniki pracują cały czas i są dołączane do danych komór w zależności od wyświetlanego sygnału, czy są wyłączane gdy nie są potrzebne?
 

Podobne wątki