• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Suwnica bramowa - ZREMB SB-8

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam Was,
W rozgrzewce przed powstaniem, po bardzo długiej przerwie modelu kartonowego WM-15A postanowiłem na rozgrzewkę w ramach przypomnienia warsztatu i technik skleić coś całkowicie swojego.
Padło na suwnicę bramową SB-8, których producentem był Kombinat Maszyn dla Fabryk Domów "ZREMB" w Gliwicach - zakład produkcyjny w Gorzowie Wlkp.
Model, który postanowiłem w skali 1:87 pochodzi z 1982 roku. Udźwig - 8 ton.
Wymiary rzeczywiste - rozpiętość dźwignicy - 27 metrów. Wysokość około 12 metrów, Podnoszenie na wysokość 8 metrów.

Materiałów pisanych - planów, wymiarów jest w internecie niewiele. Ale udało się zebrać niezbędne dane, stworzyć odpowiednie rysunki i praca ruszyła.





Zdjęcia z realizacji - dzień 1:
Całość może nie wygląda jeszcze zachęcająco ale jak już powiedziałem - to moje początki, czekam jeszcze na niezbędne rzeczy ze sklepu więc np. bez papieru ściernego trudno coś poprawić a bez dobrego skalpela wyciąć.








 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Zaszły już pierwsze zmiany w budowie i dźwignica (belka poprzeczna) została zbudowana na nowo. Wieczorem dodam zdjęcia.
A wymiary - Dźwignica - belka poprzeczna 27cm, wysokość około 13,5cm.
Kabina sterującego 1,5cm x 2,0cm x 2,4cm
 

zazyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
czekam na ciąg dalszy:) bo mi jakoś czasem sił brak do dokończenia swoich projektów, ale jak widzę jak inni działają...to daje kopa:)
 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Tak jak zapowiadałem - dźwignica została wymieniona na nową - zmieniony trochę pomysł na jej wykonanie, zmieniony karton i efekt o wiele lepszy.
Dodatkowo przejechałem się do pobliskich zakładów chemicznych aby zobaczyć raz jeszcze suwnicę, która tam się znajduje na bocznicy - SB-8. Pojawiły się więc poprawki w projekcie - ale o tych w kolejnych częściach "przygody".

Poniżej - porównanie starej i nowej dźwignicy:





Prawie w komplecie elementy - podpory, mniejsze elementy będące przy dźwignicy, rozpory i sama belka poprzeczna. A niebieski element to jedno z czterech kół napędowych:
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#6
Wygląda ciekawie. Przydałoby się poszpachlować miejsca klejenia papieru i wtedy będzie naprawdę świetnie.
 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Temat bardzo ciekawy, ale efekt byłby lepszy gdybyś wykorzystał technikę cięcia laserem elementów z papieru/tektury ;)
Oj, bardzo bym chciał, ale niestety - pozostaje tradycyjna forma modelarstwa - skalpele, rysowanie, poprawki itp.
Obecnie dużo się dzieje, postaram się jutro przedstawić efekt kolejnych poprawek i zmian.

Co do cięcia laserowego - wycięcie suwnicy z poprawkami oszacowane zostało na... 423 PLN netto :p To niestety nie na moją kieszeń.
Liczę jednak na to, że ktoś zainteresuje się tematem i wykona taki model komercyjnie - każdy w końcu ma jakąś bocznicę, na której by chciał coś podobnego ustawić :)
 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Postęp prac na chwilę obecną:
Dźwignica - wersja 3.0


Oczywiście suwnica będzie składana i rozkładana tak samo jak pierwowzór w wersji 1:1:
















Robią się też pierwsze barierki - niestety nie pytajcie jaką metodą. Zadaję też pytanie - jak to cholerstwo (drut stalowy) lutować? :)





[DOUBLEPOST=1453919167][/DOUBLEPOST]
Ktoś chyba oci..ał z taką wyceną. Masz projekt tego w corelu lub cad?
Niestety, na Corelu i CAD się nie znam :confused: Przeceniasz moje możliwości... Wszystko jadę odręcznie...
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#13
Co do cięcia laserowego - wycięcie suwnicy z poprawkami oszacowane zostało na... 423 PLN netto :p
Ile?! Kogoś zdrowo pogięło. 1mb cięcia laserem w kartonie, oscyluje w granicach 1.5-2 zł. Przynajmniej w firmie, którą jako tako znam i czasem korzystam z jej usług. Nawet z ewentualną praca grafika, żeby to narysować to jest kosmos.
Chosse, masz jakieś chociaż odręczne rysunki z dokładnymi wymiarami?
 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Ile?! Kogoś zdrowo pogięło. 1mb cięcia laserem w kartonie, oscyluje w granicach 1.5-2 zł. Przynajmniej w firmie, którą jako tako znam i czasem korzystam z jej usług.
Sam się załamałem jak usłyszałem tą sumę... I to jeszcze było "na oko". Firma wycinająca modele architektoniczne dla studentów wyższej uczelni...
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Widać robią biznes na biednych studentach, którzy są nieświadomi cen.
Chosse, masz jakieś chociaż odręczne rysunki z dokładnymi wymiarami?
 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Jasne, jeśli pozwolisz (pozwolicie) podeślę je w niedziele - dodam tutaj. Mam problem z internetem i transfer prawie zerowy... Może Wam się coś uda w temacie wykombinować.

Jak widać na zdjęciach - suwnica już stoi o własnych siłach i jest prosta - składa się i rozkłada, więc działa :p
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#18
Robią się też pierwsze barierki - niestety nie pytajcie jaką metodą. Zadaję też pytanie - jak to cholerstwo (drut stalowy) lutować? :)




A po co Ty chłopie męczysz się ze stalowym drutem? :confused: Powyginaj sobie drut miedziany, polutuj, a potem pomaluj na taki kolor jak Ci będzie pasować. Wydaje mi się to prostsze. :)
 
OP
OP
C

Chosse

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
A po co Ty chłopie męczysz się ze stalowym drutem? :confused: Powyginaj sobie drut miedziany, polutuj, a potem pomaluj na taki kolor jak Ci będzie pasować. Wydaje mi się to prostsze. :)
Bo mam tego cholernego drutu jeszcze jakieś 12 metrów na szpuli...
A tutaj taka rada - może i warto "iść na łatwiznę" - dzięki... :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Budownictwo i pozostała infrastruktura 10
Budownictwo i pozostała infrastruktura 7

Podobne wątki