• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Super pomysł, który się nie udał :(

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#1
Nie wiem, czy to jest dobre miejsce na ten wątek, ale rzecz jednak o technice.
Zrobiłem kiedyś stanowisko do mierzenia prędkości lokomotywy między dwoma czujnikami.
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=VG1ZKqQzcMw
Potem chciałem zrobić wagon pomiarowy (i kiedyś go skończę), ale pomyślałem, że w zasadzie najlepiej byłoby mieć miernik prędkości w rolkach. Stawiam lokomotywę na rolkach i programuję maksymalną szybkość, przyspieszenie, drogę hamowania - super.
Jak zwykle okazało się, że ktoś już na to wpadł i znalazłem gotowe rozwiązanie
http://marion-zeller.de/Scale-N-H0e/Speed-measuring-system-Max-N-gauge::9.html
ale moje miało być tańsze, moje - no i frajda tworzenia.
Postanowiłem wykorzystać czujnik Halla.
Wykorzystałem arduino Nano, moduł z czujnikiem Halla, no i wyświetlacz.
Do rolki przykleiłem magnesik 1x1mm. Okazał się trochę za duży i musiałem go odrobinę spiłować i przykleić jeszcze raz.

rolki1-600.jpg

W kostce rolki wyciąłem miejsce na magnes przyklejony do rolki.
Dokręciłem konstrukcję z przyklejonym czujnikiem Halla. Odlutowałem go od modułu żeby przedłużyć przewody.
rolki2-600.jpg


rolki3-600.jpg

Połączyłem wszystko do na płytce stykowej napisałem program i.... zaczęło się.
rolki4-600.jpg


Początek wyglądał obiecująco.

Niestety okazało się, że po krótkim czasie rolka zaczyna obracać się ze sporymi oporami. Powoduje to ślizganie się koła i oczywiście fałszywy odczyt. Pomaga częste czyszczenie osi rolki, otworu w rolce i samej rolki, ale nie sposób ciągle wyjmować i rozbierać kostki z rolkami. Rolki pomiarowe testowałem z Lxd2. Z lżejszymi lokomotywami jest jeszcze gorzej.
Mam też inny problem. Przy bardzo wolnej jeździe kiedy magnes przesuwa się nad czujnikiem Halla przez dłuższy czas czujnik generuje kilka odczytów. Od 2 do 5-6 co 70-80 milisekund. Poradzę sobnie z tym w programie, ale zastanawiam się czy nie wybrac innego rodzaju czujnika. No i największy problem co zrobic żeby rolka się kręciła tak jak powinna. Najlepiej byłoby zrobić ją np. na łożysku i z gumową obręczą, ale to chyba trochę wydumane i dla mnie za trudne.
Nadal uważam, że moje urządzenie jest lepsze niż sklepowe - no chyba żeby okazało się, że tamto jednak działa.
A na poważnie. Może ktoś ma takie coś i może powiedzie jak pracuje i jaki czujnik jest wykorzystywany.
Na razie pomysł odkładam na półkę.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#2
Przy pomiarze prędkości istotne jest wyeliminowanie poślizgu. Nacisk koła na rolkę jest jednak znikomy ciężko więc go uniknąć.

W oryginalnym rozwiązaniu Marion-Zeller rolka zaopatrzona jest w gumkę. Detekcja obrotów odbywa się z użyciem czujnika odbiciowego. Stąd też dodatkowa czarna kropka na rolce.
Tak to wygląda w oryginale na fotce zrobionej na "szybko":
RolkaPomiarowa.jpg
Samo urządzenia działa, choć nie zawsze idealnie. Szczególnie przy małych prędkościach.
Pomiar wspierany jest przez oprogramowanie dołączone do modułu jak i programy zewnętrzne takie jak np. Windigiped.

Możesz rozwinąć temat, dlaczego Twoje rozwiązanie jest lepsze od "sklepowego"? (pomijam cenę)
 
OP
OP
marek1704

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#3
uważam, że moje urządzenie jest lepsze niż sklepowe - no chyba żeby okazało się, że tamto jednak działa.
To oczywiście żart. Po długim czasie "walki" zwątpiłem czy taki miernik może w ogóle działać, ale napisałem uczciwie, że jeżeli działa to jest lepszy od mojego. :)
Rolka z gumka to jest to. Zauważyłem tez, że rolki mają inny profil. U mnie wszystkie mają wgłębienia i w efekcie powierzchnia styku z koła z rolką jest jeszcze mniejsza. Czy pełne są tylko w tej kostce czy Marion-Zeller zmienił profil rolek? Na zdjęciu miernika na stronie Marion-Zeller jest gumka i rowek. To w skali N. Korzystam z nich bo w zasadzie mój modelowy świat to koleje wąskotorowe H0e.
Może uda mi się jakoś wykombinować coś z gumką na rolce. Czujnik odbiciowy to dobry pomysł, Myślałem o tym, ale najmniejsze moduły do arduino mają 13x7mm i czujnik pośrodku. Coś pomyślę.
Bardzo dziękuję za informację. W tym pomyśle chodzi nie tylko o samo urządzenie, ale o to że bardzo lubię robić różne rzeczy z arduino a zwłaszcza pisać i testować programy.
Mam jeszcze jedno pytanie bo problemem jest też ruszanie i zatrzymanie się lokomotywy. A konkretnie odczyty przy małych prędkościach. Jaka jest minimalna wyświetlana prędkość ruszania i ostatnia przed 0. W moim liczniku w zasadzie powinno się założyć że najmniejsza wyświetlana prędkość to odpowiednik w H0 8-10 km/godz. Niżej to loteria.
Dziękuję za odpowiedź i cenne informacje.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#4
OP
OP
marek1704

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#5
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 31

Podobne wątki