• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK SU46 - ST46

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Ostatnio zupełnym przypadkiem, projektując SP47-001 na wydruk 3D w skali 1:220, wpadł mi do głowy pomysł, aby przeprojektować trochę to co już mam i zrobić z tego SU46. Po krótkich poszukiwaniach wyszło że podwozie BR119 (od Brawy) jest najbardziej optymalne z uwagi na swoją konstrukcje, i możliwości adaptacyjne do budowy tego modelu. Założenie moje jest takie aby uzyskać model który wyglądem i kształtem będzie przypominał naszą Sukę, a przeróbka jej będzie wymagał niewielkiego nakładu pracy. Nie jestem fanem składania modelu z 1000 części bo wiem że to jest ogromna bariera dla wielu z nas aby się cieszyć przeróbka :)

Ruszyły prace projektowe. W chwili obecnej czekam na wydruk podwozia które będzie do podmiany w seryjnej BR 119. Płytka seryjna PCB, będzie do lekkiej modyfikacji. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to potem przeprojektujemy osłony wózków i ruszymy z projektem.
03-SU46-rama + PCB + ciezar.jpg
W podwoziu jest przewidziane miejsce na balast oraz na głośnik. To sugestie kolegi Alexa ;)
03-SU46-rama.jpg

Wiem że podwozie Brawy jest o ok 3 mm rozciągnięte na wózkach w stosunku do SU46, ale uważam że to niewielka wartość. Te mm będą do zgubienia, odpowiednio naciągając całe pudło w kilku miejscach po równo ;)

Na tę chwile powstał próbny wydruk fragmentu budy, który się obecnie maluje rożnymi farbami. Jak buda będzie gotowa to pokaże fotki.
04-SU46-próbny wydruk - Kopia.jpg

Podwozie z wydruku 3D już do mnie jedzie. Obstawiam że będzie u mnie po weekendzie.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#5
"Każdy akt tworzenia, jest dziełem niszczenia" tak też się dzieje i u mnie ;) No niestety. Płytka seryjna BR 119 poszła pod żyletkę ;) Moje założenia póki co sie sprawdzają.... zobaczymy jak będzie dalej ;)
06-SU46.JPG

teraz jeszcze gwintowanie ciężarka aby był na stałe przykręcony do ciężarka a na koniec sklejenie płytki PCB z podwoziem i pomalowanie na czarno ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
Trwają dalsze prace przy budowie SU46 w skali 1:160
Płytka PCB została sklejona z wydrukowaną ramą.
09-SU46.jpg
Zanim to zrobiłem to na płytkę zalutowałem 4 kable które maja przenieść sygnał oświetlenia do lamp.
To te wąsy widoczne po bokach modelu.
08-SU46.JPG
Balast modelu został przykręcony do płytki PCB sklejonej z ramą 3D. Strasznie mnie irytował fakt odpadania tego modelu od reszty modelu podczas ściągania budy BR 119. Nie wiem jak to wygląda w nowym modelu BRAWY. Ja mam stary wysłużony model i może to ta przyczyna ;)
Aby rozwiązać ten problem, nagwintowałem balast i dałem śrubki 1,6mm x 5mm. Śruba nie wystaje ponad obrys metalu i nie wchodzi w kolizję kardanem ;)
Aby uniknąć wciągania/wyginania płytki PCB pod balast dorzuciłem wydrukowane podkładki dystansowe z rozwiercona dziurą pod śrubę.
10-SU46.JPG
Podwozie poszło do pomalowania podkładem. Niebawem fotki. Wyszły delikatne przewarstwienia.... ale uważam że do zaakceptowania. Pod kolorem czarnym pewnie znikną ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#9
Podwozie pomalowane. Widać trochę warstwicowanie. Dla porównania wrzucam fotkę podwozia z wydruku dla porównania z podwoziem Gagarina. Po pomalowaniu czarnym i przeźroczystym myślę że te prążki znikną. Dla testów jedna stronę przelecę papierem ściernym a drugą zostawię bez szlifowania.
11-SU46.JPG
 
Reakcje
0 0 1
#10
Na pewno kiedyś wrócę do Ciebie po pomoc przy SU46, gdyż wydaje mi się to wdzięczna lokomotywa do blaszek a chyba nie ma sensu przecierać pewnych szlaków na nowo, skoro ktoś inny coś zrobił.
Jakby co to ja swoimi rysunkami EN57 w Corelu też mogę wspomóc o ile stanowiłyby dla Ciebie jakiś materiał do wykorzystania ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#11
Na pewno kiedyś wrócę do Ciebie po pomoc przy SU46, gdyż wydaje mi się to wdzięczna lokomotywa do blaszek a chyba nie ma sensu przecierać pewnych szlaków na nowo, skoro ktoś inny coś zrobił.
Jakby co to ja swoimi rysunkami EN57 w Corelu też mogę wspomóc o ile stanowiłyby dla Ciebie jakiś materiał do wykorzystania ;)
Jacku nie wiem czy model lokomotywy w pliku 3D może się nadać do projektowania blaszek, no ale jak umiesz to wykorzystać to luz ;) Na razie EN 57 to nie jest model który pragne mieć.... choć nie mówię nie ;)

Póki co to walczę z wózkami ;) Szykuję się do zrobienia maskownicy na nie ;)
12-SU46.jpg
Czy mogę prosić dobra dusze o zrobienia dobrego zdjęcia detalu tego miejsca na wózku (czerwona elipsa) z nowszych wersji BRAWY :)
13-SU46.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#13
Czyli ten element w który wchodzi sprzęg to wg instrukcji BRAWY jest
Kupplungsaufnahme NEM 355 Coupler holder NEM 355
numer 0008753.02 – • 0008753.04 • –

Czy ktoś sie orientuje czy to się da kupić/zamówić i za ile ??
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#16
Udało się dziś na jednej nodze psiknąć podwozie czarną farbą z zestawu firmy HATAKA Vol2 :) Tak jak założyłem sobie wcześniej, oszlifowałem jedną stronę modelu na tyle na ile miałem chęć i możliwości techniczne (ale raczej tak z grubsza bez wczuwania się). Druga strona została nie ruszana ;) Myśle że jakby sie odrobine jeszcze przyłozyc z tym szlifowaniem to by było lepiej. Ewentualnie by sprawę rozwiązała druga warstwa podkładu. Teraz na to wrzucę bezbarwny lakier, aby zobaczyć czy będzie znacząca różnica ;)
18-SU46.jpg
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#17
Pado, mimo tego szlifowania zbytniej różnicy raczej nie widać (przynajmniej na załączonej fotce), może faktycznie trzeba by jeszcze trochę nad tym popracować a na koniec "zalać" delikatnie podkładem.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#19
Szczoteczka do zębów powinna pomóc.
Elektryczma czy ręczna :D z miękkim czy twardym włosiem :cool:

Reasumując. Potestujemy jak całość wygląda pod bezbarwnym. Prawda jest taka że tego gołym okiem z odległości 50 cm nie widać. Co innego fotki makro z pelnym oświetleniem, które obnażą każdą niedoskonałość.

Bardziej to mnie ciekawi jak wyjdzie buda w tej lokomotywie.....o tym się przekonamy za jakiś czas.