• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta strychowa

OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Postanowiłem jeszcze skrzyżować wersję 2 z wersją 3 - tworząc wersję 5 - szeroki plac rozładunkowy (ok 15-16 cm) powstały między torem 1 i torem 3, kosztem ucięcia toru 2 i zakończenia go rampą najazdową. Dodatkowo tor 1 jest odchylony o 1-2 cm od osi w kierunku krawędzi modułu, ale z pozostawieniem marginesu, by tabor nie "wylatał". Ten margines może też wybrukuję na jakimś odcinku, bliżej kozła oporowego.

ver 5.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Wszystkie tory stacyjne już ułożone, teraz kombinuję jak wykonać imitację gruntu między torami na stacji towarowej. Gruntu, który nie będzie porośnięty trawą, ani zasypany szutrem.
Chodzi mi o taki efekt w międzytorzu:
IMG_20180306_111806m.jpg

Mam już opracowaną pewną koncepcję, która jest na etapie eksperymentalnym. Obecnie pracuję nad uzyskaniem odpowiedniego koloru.
Specyfik ten planuję zastosować także jako podłoże pod tereny trawiaste i zielone.

Zdjęcie moje - Stacja Wrocław Brochów.
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Rozpocząłem układanie gruntu między torami.
Grunt ma konsystencję błota i nakłada się go szpachelką ( własnej roboty ) :)
IMG_20181218_192019.jpg


Biorąc pod uwagę efekt końcowy i konsystencję początkową nazwałem ten specyfik "papier ścierny w płynie" ;)
IMG_20181218_192127.jpg


Grunt układa się łatwo, ma tendencję do "samopoziomowania się" , po pół godziny jest już spoisty, na drugi dzień twardy jak skała.
IMG_20181218_192035.jpg


Tu wersja "ziemia pod trawę" - grunt pociągnięty został dodatkowo washem dark earth
IMG_20181218_192054.jpg


Dotychczasowy efekt prac - tzn. tyle można ułożyć w jeden wieczór.
IMG_20181218_192106.jpg
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Zmieniłem nieco barwniki wpływające na odcień podłoża i układam dalej...
IMG_20190104_002702.jpg


IMG_20190104_002727.jpg

Wcześniej ułożone podłoże przebarwiłem w ciemniejszy odcień.
IMG_20190104_003705.jpg

IMG_20190104_001645.jpg

W sumie to międzytorza mam już w 90% wypełnione. Jak skończę z tym tematem, będę rozmontowywał moduł po module i uzbrajał od spodu w elektrykę, malował szyny, patynował i szutrował.
.
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Witam po małej przerwie twórczej wywołanej remontem w domu. Prace przy makiecie zostały wstrzymane z przyczyn obiektywnych, natomiast w mojej głowie trwają prace koncepcyjne dotyczące rozmieszczenia sygnalizacji.
Zamieszczam rysunek inwentaryzacyjny wykonanego finalnie układu torowego. Poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara:
1. Trapez i głowica dworca osobowego, tor wyciągowy z bocznicy spedycji,
2. Dworzec osobowy z 4 torami i dwoma peronami wyspowymi, 2 tory postojowo-odstawcze, 1 tor boczny przy magazynie spedycji,
3. Głowica dworca osobowego, bocznica do zakładu przemysłowego, lokomotywownia, tor wyciągowy ze stacji towarowej,
4. Głowica stacji towarowej, parowozowania, 2 tory boczne do zakładu przemysłowego
5. Stacja towarowa z 3 torami postojowo-odstawczymi i 4 bocznicami, w tym 2 przy rampie terenowej i jednej zakończonej rampą najazdową,
6. Głowica stacji towarowej, półtrapez.

Tory P-O w obu sekcjach mogą przyjmować pociągi z każdego kierunku.

Nie wiem jak rozmieścić sygnalizatory i jakie zastosować. Będę wdzięczny za pomoc.


ACAD oryginal.jpg
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Witam po dłuższej przerwie. Remont w domu zakończył się. Wakacje też. Dzieci poszły do szkoły, a ja mam trochę czasu na prace przy modułach.
Prace przy makiecie ponownie ruszyły. Na pierwszy ogień poszło przebudowanie wjazdu na bocznicę przy dworcu osobowym, zgodnie z sugestiami kolegów. Odwróciłem kierunek półtrapezu, a dodatkowo przebudowałem wpięcie trzeciego toru z estakady, tak by można było na niego wjechać z toru P-O

ACAD oryginal 3 po zmianie kołko.png


Zdjęcia:
20190906_073516.jpg

20190906_073539.jpg


20190906_073704.jpg
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
Oj Tomku Tomku.
Obserwuję Twój wątek od początku i czasami czuję się, jakby czas stanął w miejscu.
Mam nadzieję, że w końcu doczekam się pierwszych efektów nałożonego tłucznia oraz zieleni :) bo przy tym czeka Cię dużo więcej pracy niż samo układanie torów.
A przyznam, że ciekawość już mnie zżera.
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Dziękuję za uznanie. Czas faktycznie się zatrzymał - miałem teraz prawie rok pauzy. Musiałem się poświęcić na innych frontach. Jak czas pozwoli to będę nadrabiał, choć ogrom prac przede mną. Mam nadzieję, że nie zwiodę oczekiwań obserwujących. Tłuczeń i inne materiały mam zabezpieczone. Jedynym deficytem jest CZAS.
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Trochę mi to zajęło, ale do przodu ( kruca bomba, mało casu)
Tory na wszystkich modułach już zasilone, teraz przyszedł czas na montaż napędów rozjazdów, wg mojego patentu, który nieco zmodyfikowałem.
Na warsztacie znany już w wcześniejszych prezentacji moduł z lokomotywownią, pod którym do zamontowania będzie 10 napędów.
Tu także będzie centralka do obsługi centralnej głowicy (30 napędów), a ponadto centralka do obsługi serw do otwierania bram i zasilanie oświetlenia budynku i kanałów rewizyjnych.
Wczoraj zamontowałem pierwsze 4 mechanizmy, pozostało mi jeszcze 6 - pod rozjazdami krzyżowymi (anglikami). Tu dodatkowo będzie zamontowany mechanizm do polaryzacji iglic - także mojego patentu.
20191113_212641.jpg

20191113_212715.jpg
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Jakim napięciem zasilić oświetlenie ledowe budynków, latarni i innych obiektów ? Jaki zasilacz zastosować? Proszę Szanownych kolegów o podpowiedzi ze sprawdzonymi rozwiązaniami.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Nie śledzę Twego wątku od pierwszej relacji, ale zainteresował mnie ów grunt. Czy możesz podać jego skład. Bardzo mnie to interesuje i chętnie wykorzystam go u siebie.
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
Bazą jest piasek kwarcowy (taki dla nutrii), lepiszczem żywica stosowana do tynków mozaikowych, wszystko zabarwione farbami wodnymi, washami i pigmentami w proszku, że tak powiem do smaku. (Zależy, co ma imitować)
Do pojemniczka z żywicą dosypujesz pisaku i mieszasz, proporcja - na oko,tak by uzyskać konsystencję kremu. Potem zabarwiasz.
Można to rozcieńczyć wodą, lepiej jednak gdy masa wyjdzie za gęsta dolać trochę żywicy.
Nakłada się szpachelką, masa ma tendencję do samopoziomowania, także nie trzeba się przesadnie przykładać do wygładzania.
Na drugi dzień powierzchnia jest gładka i twarda jak skała.
(Na początku zrobiłem próbę na kawałku sklejki, teraz używam jej jako "deseczki ściernej")
 

Podobne wątki