• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta strychowa

KronosVV

Użytkownik
Reakcje
41 7 0
Tylko jeśli chodzi o koszty, jeszcze są ludzie którzy projektują formy wtryskowe i procesy technologiczne, zaplecze jest tylko kasy brak, no chyba że masz wolne kilka baniek.
Możesz pobić zagranicę asortymentem i jakością.
Jeśli przez zaplecze rozumiesz wykwalifikowaną kadrę inżynierską, to jest już dość kiepsko. U mnie firma poszła w kierunku przyuczania absolwentów uniwersytetów z kierunków humanistycznych lub ekonomicznych. Ale może akurat projektantów form do wtryskarek nie brakuje.
Z moich doświadczeń na halę ok. 20 wtryskarek, wystarczy 1-2 osoby obsługi, reszta jest wykonywana automatycznie, o ile wytwarzany produkt na to pozwala. Ale żeby tak było musi być ktoś kto umie to w ten sposób zaprojektować.
Elementy z jakich składają się modele, są z reguły cienkościenne i dość precyzyjne, co może przysporzyć sporo problemów. Poza tym kwestie materiałowe, gęstość, lepkość, szybkość stygnięcia, separacja od formy podejrzewam że są kłopotliwe i do wypracowania w procesie produkcyjnym.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Zdefiniowanie "off-grid" jako "pseudo" fachowe określenie świadczy o Twojej dużej ignorancji dla tego zagadnienia.
Nie twierdzę, że jestem fachowcem w dziedzinie energetyki, ale uważam, że określenie "off-grid" jest co najwyżej żargonem, stosowanym wewnętrznie w środowisku fachowców od energetyki. Ale nawet gdyby było oficjalnie uznanym fachowym terminem, to jest ono niekoniecznie zrozumiałe dla innych czytelników, niebędących fachowcami w tej branży. Dlatego też uważam, że epatowanie takim nawet fachowymi, a tym bardziej pseudo fachowymi określeniami jest nie na miejscu na naszym forum, które czytają nie tylko fachowcy-energetycy. I właśnie z szacunku do wszystkich użytkowników nie należy takich określeń używać. Wystarczyło wyjaśnić, o co chodzi, a nie unosić się honorem i fałszywą ambicją.
 

KronosVV

Użytkownik
Reakcje
41 7 0
..... Wystarczyło wyjaśnić, o co chodzi, a nie unosić się honorem i fałszywą ambicją.
Ja się uniosłem? :) Szanowny Panie Andrzeju, wystarczyło wpisać w google i doczytać o on/off grid. Poza tym, przecież w pierwszej odpowiedzi wyjaśniłem w skrócie o co chodzi. Jest to powszechnie znany dziś termin, stosowany w literaturze fachowej i naukowej, prasie branżowej, ale również ogólnopolskiej i lokalnej. Jest również wyśmienicie znany przez indywidualnych użytkowników fotowoltaiki. W każdym markecie budowlnaym (i pewnie nie tylko), można kupić mini instalacje oświetlenia pracującą off grid. Za oknem mam gminny plac zabaw w ten sposób oświetlony. Żyjemy w XXI w. Jest transformacja energetyczna, która dotyka nas wszystkich. Nie wierzę że Pan nie zauważył.
Świat idzie do przodu i powinniśmy stosować terminologie stosowną do rozwijającego się i otaczającego nas świata, a nie jak napisałeś
..... z szacunku do wszystkich użytkowników nie należy takich określeń używać.
Ja stosowanie terminologii zgodnej z postępem uważam za szacunek dla innych użytkowników forum. Bądźmy postępowi, rozwijajmy się by być lepszymi. Brak rozwoju i tkwienie w punkcie to utopia. Przecież wielu z nas przeszło z analogu na sterowanie cyfrowe. Cóż to jest jak nie postęp i konieczność używania nowej terminologii? 20 lat temu nikt z nas by nie pomyślał że będzie mógł sterować swoim H0 za pomocą smarfonu!
 
Ostatnio edytowane:

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
860 6 2
Ja też takiego określenia nie znałem. I też jestem zdania, że skoro się pisze na publicznym forum, którego tematyka nie jest jednak związana z branżą, z której wywodzi się to pojęcie, to warto to robić tak, żeby inni rozumieli o co chodzi bez dopytywania się.

Mnie kiedyś uczono, że to obowiązkiem mówiącego jest robić to tak, żeby inni rozumieli, a nie zadaniem innych się domyślać "co autor miał na myśli" :)
 

KronosVV

Użytkownik
Reakcje
41 7 0
Ja też takiego określenia nie znałem. I też jestem zdania, że skoro się pisze na publicznym forum, którego tematyka nie jest jednak związana z branżą, z której wywodzi się to pojęcie, to warto to robić tak, żeby inni rozumieli o co chodzi bez dopytywania się.

Mnie kiedyś uczono, że to obowiązkiem mówiącego jest robić to tak, żeby inni rozumieli, a nie zadaniem innych się domyślać "co autor miał na myśli" :)
Wybacz. Jest to dziś tak powszechnie używane określenie że nie przyszło mi do głowy że można go nie znać. Po za tym "za chwile" wyjaśniłem o co chodzi. Wpis był kierowany do konkretnych osób, a dyskusja wywiązała się z kimś innym. Takie uroki forum. ;)
 
Ostatnio edytowane:

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
Chyba wszyscy, którzy interesują się (czytaj: są zmuszeni) do instalacji u siebie paneli PV, usłyszeli już od firmy instalatorskiej termin off-grid. A jak ktoś jeszcze nie słyszał, to szybko usłyszy, jak mu gazownia gaz wyłączy i kocioł zaplombuje ; )

Natomiast wzmianka Kolegi @KronosVV o tym, że "firma poszła w kierunku przyuczania absolwentów uniwersytetów z kierunków humanistycznych lub ekonomicznych" jest kolejnym potwierdzeniem faktu, że nasz kraj rozwija się właściwie i oprócz wyżej wymienionych niedługo będziemy mieli kolejnych specjalistów do pracy w fabrykach: magistrów biblistyki. Świetlana przyszłość przed nami xd
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Wpis był kierowany do konkretnych osób, a dyskusja wywiązała się z kimś innym. Takie uroki forum.
Forum, jak sama nazwa wskazuje, służy do wymiany poglądów ze wszystkimi, którzy je czytają i się na nim wypowiadają. Do dyskusji z konkretnymi osobami służą wiadomości pw i inne formy bezpośredniego komunikowania się ze sobą. Tak że argument średnio trafiony. Mam panele fotowoltaiczne od dwóch lat, ale z określeniem "off-grid" się nie spotkałem. Wprawdzie "trochę" ;) znam angielski, ale nie znaczy to, że muszę domyślać się, co autor miał na myśli. Obawiam się, że kolega @KronosVV trochę przecenia znajomość "nowoczesnej" terminologii przez użytkowników forum. ;)
 

KrotVikinG

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
553 5 0
Jest również wyśmienicie znany przez indywidualnych użytkowników fotowoltaiki. W każdym markecie budowlnaym (i pewnie nie tylko), można kupić mini instalacje oświetlenia pracującą off grid
Instalację PV użytkuję parę lat, czytam też czasami artykuły w tej tematyce, markety odwiedzam i aby w OBI widziałem mini instalację fotowoltaiczną, ale jakoś z tym określeniem się nie spotkałem. A brudzenie języka polskiego obcymi sformułowaniami nie jest dobre, dlaczego nie bierzemy przykładu z Czechów, gdzie wszystko nazywają w swoim ojczystym języku. I tak powiedział kolega @Andrzej Harassek, forum czyta różni ludzie, powinni rozumieć o czym jest mowa. A jeśli była to wiadomość skierowana do konkretnych osób, trzeba było wysłać prywatną wiadomość.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Już się wyjaśniło, więc chyba czas posprzątać w wątku u Tomka, bo ja czekam na kolejną porcję relacji z budowy, a nie koniecznie chcę tu czytać o przysłowiowej "wojnie na siusiaki" w piaskownicy.

Dajcie Tomkowi spokojnie pracować nad makietą i bańkami ;) :p
 

Podobne wątki