• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stosunek producentów do polskiego rynku modelarstwa kolejowego

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
#1
(...)

Seryjne wagony były produkowane tylko z 1TXa.
Trzymając się tego stwierdzenia , plus różnice w budowie konstrukcji burty czołowej i detali na bokach podwozia m.in. - kształtów tablic , miejsca umieszczenia skrzynki na "list przewozowy".
Plus zapewne różnice w deskowaniu podłogi i podciągu...
Mamy platformę niemiecką bardzo podobnego typu ale absolutnie inną od polskiej 412Za.
Jest to niemiecka platforma w detalu i szczególe...z polskimi napisami.
Czyli kicz-ignorancja , latex-kisex który Roco powinno wysyłać do obozów nachodźców w UE na gwiazdkę jako gadzet do integracji...

Jest to kolejny "po-pis" ignoranta z austryjackiej części UE.Który mimo wieloletniej dekady i tysięcy sprzedanych na polskim rynku modeli. Postanowił od pewnego czasu nie wyłożyć jednego euro ! na opracowanie polskiego detalu /elementu w odpowiedzi na kurczącą mu się z roku na rok sprzedaż .
Niech zdechnie na polskim rynku całkowicie z takimi psudomodelami ! :D


 
Ostatnio edytowane:

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#2
To może kolega poda ile ogólnie modeli nie licząc manufaktury w pełni odwzorowuje pierwowzór, bo wydaje mi się że takich jest niewiele.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#3
To może kolega poda ile ogólnie modeli nie licząc manufaktury w pełni odwzorowuje pierwowzór, bo wydaje mi się że takich jest niewiele.
Ustępstwa są zawsze, większe lub mniejsze, do progu akceptowalności z zasady być powinny. Tu widocznie ich za dużo. Mój np. próg akceptowalności został przekroczony.
 
Ostatnio edytowane:

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#4
Tu nie chodzi o pełne odwzorowanie, tylko o wciskanie nam wagonów niemieckich jako polskie, bo są podobne. Podobnie było z Falnsami. Typowo niemieckie (nigdy nie występujące na PKP) wagony w malowaniu PKP Cargo. O taborze który nie w pełni odwzorowuje oryginał można mówić w przypadku modeli PKP od Robo, SM, ACME czy ostatnio PIKO. To co daje nam Roco to najczęściej są fake. Takie fakty i polemika w tym względzie nie a sensu.
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#5
Z tego co Hrabia napisał, to gniot totalny wyszedł... jak zawsze [!], ale weźmy pod uwagę, że to tylko Roco i proponuję w ramach wdzięczności... bojkot produktów tej firmy do czasu aż zatrybią o co kaman i wezmą się za solidna robotę! Pieniądze lepiej zachować dla rodzimych producentów bądź na zakup produktów firmy PIKO, tym przynajmniej się chce i zależy na polskim rynku!
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#6
Pieniądze lepiej zachować dla rodzimych producentów bądź na zakup produktów firmy PIKO, tym przynajmniej się chce i zależy na polskim rynku!
PIKO nie jest wcale dużo lepsze od Roco. Producent ze Słonecznej Górki wie jedno - jeśli zainwestuje trochę pieniędzy w polski rynek i zaoferuje trochę polskich modeli to swoje zarobi. Od jakiegoś czasu widać coraz bardziej olewający stosunek tej firmy do naszego rynku i także oferują nam tak jak firma Roco, modele, które mają błędy, a mogłoby ich nie być, gdyby w swojej pysze potrafili czasem posłuchać życzliwych im Polaków. Fakt że robią dla nas dużo i możemy się z tego cieszyć, ale pozwalają sobie na coraz więcej swobody i odpuszczają pewne tematy, odsłaniając swoją prawdziwą twarz. Wydaje mi się, że Roco nie kryje się z tym, że mają nas gdzieś i mogą mało wymagającym Polakom zaoferować tanie i fikcyjne zabawki lub modele z błędami. Pod tym względem zaskoczyło mnie to, że jednak poprawili platformy serii Res. PIKO natomiast cały czas przedstawia się jako dobry producent, który troszczy się o nas. W pewnych sferach oczywiście tak, ale też mają swoje za uszami i mówienie, że im na nas zależy i im się chce jest naiwne, bo ich celem jest przede wszystkim zarobek. Jeśli komuś na nas zależy i na naszym rynku, to są to na pewno dwie osoby - Pan Grzegorz z PIKO Polska oraz Pan @Krzysztof Koj.
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#7
Kolego @Remaj12 - porównanie że nie ma co, a i lizakiem mi tu śmierdzi! Od wielu lat wiemy wszyscy jak rozwijała się "współpraca" pomiędzy tymi dwiema firmami, a polskim odbiorcą. Moim zdaniem PIKO bije na głowę Austriakow i nie ma nawet co się tu zastanawiać!
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#8
Fakt, porównanie słabe. Ile nowych form pod typowo polskie modele wykonało PIKO, a ile Roco? PIKO produkuje modele polskiego (!) taboru z lepszym lub gorszym skutkiem. Roco NIE (!) produkuje modeli polskiego taboru, a jedynie maluje w barwy polskich przewoźników modele taboru kolei europejskich podobne do naszego polskiego. Różnica pomiędzy tymi dwiema firmami jest fundamentalna.

Po prostu trzeba wyłuskać od Roco to co się da i nie liczyć na nic więcej, i nie narzekać. Nasz rynek nie interesuje Roco i tyle. Nie ma co roztrząsać tematu.
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#9
@EC45 nie ma co wyłuskiwać, bo Austriak w tyłku ma nasz rynek i nie od dzisiaj to wiemy! Nie pisz, że nie ma co roztrząsać, bo ludziska ociemniałe głupotę i kit kupują! Trzeba to naświetlić i tłuc do głów żeby sprawa oczywista była, a nie cichaczem przemilczać!
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#10
Bojkot? Hmm, a pamiętacie to : PIKO 58337 ? PIKO wiele lat też nas miało w dupie i (jak patrzę na to BWE) to jeszcze głębszej niż Roco teraz, no ale się nawrócili. Może Roco też końcu coś pojmie...

6josoo.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#11
Po pierwsze, to słowo Austriak pisze się wielką literą. Raz mógłbym uznać za omsknięcie się palca, ale w dwóch kolejnych postach to już nie przypadek. Już słyszę protesty, gdyby ktoś napisał "Polak" z małej litery. Po drugie, Roco już dawno nie jest firmą austriacką, tylko niemiecką, w jednym koncernie z Fleischmannem. A po trzecie, to nikt nie ma tam i ówdzie jednego czy drugiego narodu, tylko wszyscy mają na względzie swój interes. Roco najwyraźniej inaczej zdefiniowało swój interes, niż Piko. Tylko tyle i aż tyle. Recenzujmy modele, wytykajmy błędy i chwalmy dobre punkty, ale powstrzymajmy się od zbędnych komentarzy o "narodowym" charakterze.

A wagony pokazane przed chwilą przez kolegę EC45 to zabawki z serii "hobby" i nie ma co ich porównywać z normalnymi modelami. I tak dobrze, że przypominają prawdziwe wagony BWE.
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#13
Po pierwsze Panie Andrzeju to nie jest lekcja języka polskiego i moim zdaniem nie ładnie tak pouczać każdego jak szanowny Pan to czyni! Na tym forum nie szanuje się języka ojczystego używając takiego chociażby słowa jak USER! CO TO ZNACZY? Dlaczego jest to tolerowane jak i innych dziesiątki wyrazów obcego pochodzenia, za które nikt nie gani!
Po drugie... Roco BYŁO i JEST firmą austriacką, jakkolwiek by szanowny Pan sobie tego życzył! Czy sprzedane, przehandlowane, zagrabione czy nie! Tyle w temacie!
Po trzecie to nie zrozumiałem o czym szanowny Pan napisał!
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#14
Co do pierwszej sprawy, to zgadzam się z opinią, że nie szanuje się naszego języka i dlatego wytykam i będę wytykał co poważniejsze błędy, ale oczywiście nie wszystkie, bo nie miałbym czasu na nic innego. Na temat, czy tak jest ładnie, czy nie, pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Przesadne używanie obcych zwrotów też jest niewłaściwe. Co do "austriackości" Roco, to ja z kolei nie wiem, co Kolega ma na myśli, ale w zagadnieniach, o których tu rozmawiamy, istotne jest, kto firmą zarządza i ustala kierunki jej działania, a z tego punktu widzenia nie jest to firma austriacka. I moje życzenie nic do tego nie ma, zresztą ja nie mam żadnych życzeń w tej sprawie. A po trzecie, to uważam, że roztrząsanie tego, kto kogo ma gdzie, nie ma najmniejszego sensu i z tego względu uważam, że cały ten wątek jest nieporozumieniem. Rozmawiajmy o modelach, a nie o tym, kto kogo lubi albo nie, zwłaszcza w kontekście stosunku producentów do rynku tego lub innego kraju.
 
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
#15
Dokładnie to miałem na myśli pisząc o nie roztrząsaniu.
To nie jest roztrząsanie tylko podanie faktu ! Żeby inni mieli świadomość że jest to niemiecka platforma z ...polskimi napisami.
Temat znalazł się w oddzielnym wątku więc w wątku Nowości PKP 2017 zamieściłem krótkie merytoryczne info.
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
#17
Dziękuje koledze ...dariusz94.. za jakże merytoryczny wpis i wniesienie do tej dyskusji jakże ciekawych uwag !
Staff Member....brzmi dumnie ....aczkolwiek można znalezć by jakiś polski odpowiednik !
Robert ,,ROBO,, ....to z cała pewnościa firma chińska skoro tam sie produkuje modele taboru polskiego :)
Po czwarte .... faktycznie szkoda strzępic języka,, w końcu to na tym zacnym forum jest kilku jakże wybitnych specjalistów w KAŻDEJ dziedzinie :)
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#18
Panowie prawia o platformie, a co ma powiedziec fan modeli kolejowych w skali tt. Poza fimą mtb z ich ST43 i EU/EP 05 nic polskiego nie wyszło, same przemalówki. O ile tabor współczesny jeżdżący w Polsce jest w miare ok to historyczny same przemalówki. Ok1, TKt 3, Tr6 tilliga poza reflektorów ma cały osprzęt niemiecki, łącznie z dzwonami parowymi i przegrzewaczami i to z datą rewizji z lat 60-tych. Modele w cenach takich samych jak h0. O wagonach nie wspominam bo to tylko przemalówki. Zostają tylko manufaktury, ale sa drogie, a wyroby pod lupą takie sobie
Pozdrawiam
 
Reakcje
3 0 0
#19
Nie do końca kol piottrw ,w 3 ep jest sporo modeli PKP właściwie pomalowanych i oznaczonych,a i w 4 też.A co do tzw manufaktur EKA-MODEL,UMF ,MODART modele kosztują tyle ile modele małoseryjne na całym świecie,a jakość nie jest wcale gorsza od modeli seryjnych ba nawet lepsza
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#20
Piotrze, a ST44-003 z małymi światłami i M62 w barwach Rail Polska od Roco? (w H0 przynajmniej dołożyli polskie wiadra i wyszło więcej modeli). Z wagonów Y/B 70 Tilliga. A modeli taboru polskiej produkcji dalej za bardzo nie ma... :(
 

Podobne wątki