• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stocznia PRL

OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Po krótkim wypadzie w góry wracam do pracy. W stoczni zmiana warty. Przyszły wreszcie od dawna wyczekiwane kalki. Z zaległości mam jutro jeszcze do wysłania maszt do kutra, ale dziś na warsztat wróciły "Nadbory". @Artur dwa z nich podziurawił jak ser szwajcarski i nafaszerował elektroniką. A ja wziąłem się za kominy. Niby nic, ale najciekawsze dopiero przed nami. Cztery kominy z oznakami armatorskimi cieszą oko :cool:
IMG_4133.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
D'Artagnan i trzej muszkieterowie:cool:
Zacząłem kłaść kolory na kadłuby i wyszlifowałem nadbudówki dodając co nieco drobiazgów. W sumie najmniej zaawansowany jest mój "Mestwin", bo jeszcze nie wiem czy i jak robić do niego oświetlenie i jak go wyeksponować...
IMG_4174.JPG
IMG_4175.JPG
IMG_4176.JPG
IMG_4177.JPG
IMG_4178.JPG
IMG_4179.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Kolorów ciąg dalszy.
W roli główniej wystąpił dziś "Zbyszko". Poza kolorem podstawowym dołożyłem też sporo wyposażenia pokładowego, nad którym pracowałem ostatnio - kotwice, żurawiki, schody i trapy w wersji późniejszej (wcześniejsze to były zwykłe pozbijane dechy z poprzeczkami niczym w drabinie), bo ta wersja mi się bardziej podoba:) Musiałem zrobić na nowo dziobowe polery, bo kropnąłem się bazując na planach, a tymczasem... jak to często bywa - plany sobie a życie sobie.
Dojdą jeszcze drobiazgi, ale główne elementy układanki już są.

UWAGA OGÓLNA - trochę pochrzaniłem ustawienia aparatu i zdjęcia wyszły zbyt jasne. Trzy ostatnie są bliższe prawdzie.
IMG_4203.JPG
IMG_4204.JPG
IMG_4205.JPG
IMG_4206.JPG
IMG_4210.JPG
IMG_4211.JPG
IMG_4212.JPG
IMG_4213.JPG
IMG_4215.JPG
IMG_4216.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Holownik parowy "Zbyszko" skończył stoczniowe próby odbiorcze. @Zbyszek może szykować miejsce dla "Zbyszka".
Następne bliźniacze jednostki będą już w brązowych odcieniach, ale muszę przyznać, że te anarchistyczne barwy cholernie mi się podobają.

Maszt postawiony, kotwica - niczym pies łańcuchowy - wylądowała na solidnej uwięzi, kuchnia ma komin, sterówka doczekała się na koło sterowe i telegraf... Jednym słowem mogę wygłosić sakramentalne - płyń po morzach i oceanach... albo raczej po rzekach i zalewach ;)
Ostatnie dwie fotki zrobiłem z położonym kominem.
Dzięki uwagom kolegów marynarzy słodkich wód, które dostałem na Fejsie, do poprawki poszedł trap, a w zasadzie cztery trapy. Okazuje się, że trapy holowników były węższe niż jednostek morskich. A więc mam cztery szerokie trapy, z którymi na razie nie wiem co zrobić - może po prostu zastosuję je przy kutrach:niepewny:, które w stoczni zajmą miejsce po holownikach.

No i fotki:)
IMG_4220.JPG
IMG_4221.JPG
IMG_4226.JPG
IMG_4227.JPG
IMG_4228.JPG
IMG_4229.JPG
IMG_4230.JPG
IMG_4231.JPG
IMG_4233.JPG
IMG_4234.JPG
IMG_4235.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Czarny, czerwony, szary, przełamany ciepłym odcieniem drewna, coś pieknego:love:
Twoje figurki jak zawsze robią świetną robotę, w szczególności Kapitam oglądający "złamany" komin...

Adamie jaki jest wymiar holowników?
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
Fragmencik od 11min 53 sekundy do 12,,13w filmie polskim "Sygnały" , https://www.cda.pl/video/149110377 Port Miejski we Wrocławiu "udaje " port w Trójmieście , suwnica istnieje do dziś, a dla uwiarygodnienia akcji w porcie Wybrzeża statek wypuszcza z zaworów parę i wyje syrena na... Małym Holendrze -tak to jedyny ślad autentycznego brzmienia syreny z holenderskiego holownika , znak armatora na kominie taki sam jak na Twoich modelach
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
@Hoart
Trzy sprawy -
Po pierwsze dzięki za wrzutkę. Ale masz oko, ja bym skubańca nie dojrzał, zwłaszcza że widać go tylko tyle, że sterówka majaczy w ciemności. Oznaka armatorska na kominie pierwsza klasa i poszerza mi "zakres czasowy" kiedy widniała na kominach Małych Holendrów.

Sprawa druga. Po dwakroć dzięki za wrzutę, bo jako fanatyk polskiego kina z dawnych lat, ze wstydem stwierdzam, że nie znam tej perełki - a jeszcze grają moi ulubieni aktorzy - piękna Teresa Szmigielówna i boski Leon Niemczyk. Film ląduje u mnie na wakacyjnej liście do obejrzenia.

Sprawa trzecia - co do dźwięku Holendra, to tu cholera bym był bardzo, ale to bardzo ostrożny. 99.9% polskich filmów tamtych lat (także dokumentalnych) było udźwiękowianych na zasadzie postsynchronów, czyli dogrywano dialogi i dźwięki, tworząc niejako ścieżkę dźwiękową "na czysto", na podstawie już istniejącego "brudnopisu" (wyjątkiem były sceny grane w studio). Plenery to naprawdę niemal wszystkie były dogrywane potem. Dźwięków (tak zwanych "setek") z planu plenerowego w zasadzie się nie używało, bo mikrofony były wtedy takie, że łapały wszystkie szumy. Nawet odgłosy kroków, przejeżdżających aut itp nagrywano w studio potem (słynna w Polsce była rodzina Nowaków, którzy byli specjalistami w tej dziedzinie). Jest niestety duże prawdopodobieństwo, że dźwięk Holendra mógł być dodany z tak zwanego banku dźwięków. Oczywiście nie można wykluczyć, że ktoś nagrał w porcie wrocławskim właśnie Holendra, żeby potem ten konkretny dźwięk dodać, ale naprawdę jest to mało prawdopodobne, zwłąszcza że Holender jest w zasadzie tłem a nie jakimś istotnym elementem.

W tamtych czasach dość słabo opisywano, gdzie dokonano udźwiękowienia filmu - Atelier Wrocław, laboratorium Łódź, to trochę mało. Postaram się dowiedzieć czegoś na ten temat. Jeśli udźwiękawiała to Łódź, to syrenę statku mogli równie dobrze "pożyczyć" od jakiejś syreny z łódzkiej fabryki włókienniczej ;)

Tak czy siak, bardzo dziękuję za link do filmu.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Dziś szybka relacja z nocnej zmiany Natolińskiej Stoczni Rzecznej. Na gościnnych występach gościłem dziś delegację specjalistów elektryków w osobie kolegi @Artur . A w roli głównej wystąpił holownik parowy "Mściwój", którego uzbrajałem pod okiem właściciela. Artur wykonał kawał fantastycznej roboty kładąc elektrykę. Mściwój wygląda na żywo obłędnie. Oświetlone zostały w zasadzie wszystkie pomieszczenia, zamontowane śliczne światła nawigacyjne i dodany szperacz Kluby. Fotki zrobiłem trzęsącymi z przejęcia rękoma i aparatem w telefonie. Bardzo liczę, że Michał @Acid Rain 1973 zrobi z Arturem profesjonalną sesję zdjęciową. A na razie fotki sprzed paru chwil :)

Mściwój solo
IMG_4267.JPG
IMG_4270.JPG



Dwaj bracia w odmiennych odcieniach
IMG_4271.JPG
IMG_4272.JPG
IMG_4273.JPG


Jak ciemno - to przyjemno, jak mawiała moja Babcia :)
IMG_4274.JPG
IMG_4276.JPG
IMG_4277.JPG
IMG_4281.JPG
IMG_4284.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Prawdziwy modelarz nigdy nie odpoczywa :cool:
Wczoraj we Władysławowie była wietrzna pogoda. Ciepły wiatr od morza gnał spore fale, które rozbijały się o falochron. Było naprawdę klimatycznie. Zawsze w takich chwilach myślę o ludziach, którzy wychodzą w morze wtedy gdy inni chronią się w portach. Mam na myśli oczywiście ratowników morskich.
d.JPG
c.JPG

Przy okazji spaceru, natknąłem się w porcie na niepozorną 17sto metrową jednostkę R-36 zbudowaną na bazie kutra STOREM. Nazwę zamalowano, ale widać było na dziobie wycięte z metalu litery pod grubą warstwą farby. Kuter stał opuszczony i wyglądał jak ósme nieszczęście. Opstrykałem go dokładnie bo to ciekawy materiał na konwersję zanim wezmę się na dobre za jednostkę typu R 17.
a.JPG
b.JPG


A skoro jesteśmy przy Władysławowie i kutrze R 17, znalazłem w czeluściach swojego dysku zapisane wieki temu piękne zdjęcie z akcji ratowniczej przy wejściu do portu.
władysławowo.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
W swoim wątku staram się dzielić z Wami informacjami związanymi z tematyką morską i rzeczną. Nie wiem, czy to w ogóle kogoś interesuje, ale myślę, że jeśli choć jedna osoba uzna to za ciekawy materiał to warto próbować:)

Dziś filmik, na który trafiłem w przerwie finału kobiecego turniej Rolanda Garosa:podstepny:
Przedwojenny film o tematyce związany z rybołówstwem. Wiele drewnianych kutrów z tego filmu to tak zwane kutry Mirowskie (MIR - Morski Instytut Rybacki), budowane seryjnie przed i po wojnie. Wiele z nich pływało jeszcze w latach 80tych.

 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
A propos drewnianych kutrów.
Dziś chciałbym pokazać prawdziwą perełkę. W rejonie Zatoki Gdańskiej zostały już ledwie dwie takie jednostki. Malutkie , niespełna 12 metrowe urocze jednostki, pięknie utrzymane - jedna w Kuźnicy (w oryginalnym żółtym malowaniu), druga w Jastarni w kolorach idealnie pasujących do mojego ubrania;). Bohaterem mojego posta jest właśnie JAS.58, którego szypra i właściciele miałem okazję poznać osobiście w tym roku. Szybko nawiązaliśmy porozumienie, bo okazało się, że jest to bardzo uzdolniony modelarz okrętowy.

Kuter JAS.58 został wybudowany w 57mym roku, jako pomniejszona wersja kutra MIRowskiego, a kilka lat temu podwodna część kadłuba i pokłąd zostały pokryte warstwą laminatu. Tak zmodyfikowany kadłub zyskał na trwałości (i szczelności:)), choć podobno kuter nieco gorzej trzyma się na fali. Jednostka jest dość wąska i przez to słabo zachowuje się przy bocznej fali - proporcje długości do szerokości to 4:1. Zwracają uwagę drewniane elementy wyposażenia - knagi czy poręcze przy dziobowej zejściówce. Oryginalne mosiężne klamki i ramy bulajów... no naprawdę cudo.

Sterówka jest naprawdę mikroskopijna, a pod pokładem umieszczony leciwy silnik od Ursusa - podobno sprzęt nie do zajechana:cenzura:
Zwracają uwagę strasznie niskie nadburcia (aktualnie podwyższone relingiem zgodnie z aktualnymi wymogami BHP) - dopytałem o to - podobno przy małych jednostkach lepiej jak fala łatwiej przechodzi górą i kuter mniej wody nabiera:eek:

Na ostatnim zdjęciu kuter po wyciągnięciu na brzeg za pomocą portowego żurawia.
Czekam na plany i fotki kutra, które mam dostać pd właściciela. Nie ma opcji - przynajmniej w jednym egzemplarzu muszę zrobić to cudo:love:

jas.jpg
IMG_4386.JPG
IMG_4394.JPG
IMG_4393.JPG
IMG_4528.JPG
 

Podobne wątki