• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterownik serw

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#22
Pozwole sobie odkopac ten watek.

Buduje lokomotywownie (15 stanowisk) i wymyslilem sobie, ze zrobie tez otwierane automatycznie drzwi.
Ordynarnie mowiac mam zamiar zerznac ten pomysl.

Cala reszte osprzetu juz mam mam. Pozostaje do zamowienia sterownik serw - 15 kanalow.

Potrzebuje prosta obsluge. Mozliwosc zaprogramowania polozen serwa oraz sterowanie przyciskiem dwupozycyjnym on/off.
Takim jak ponizej. Dlatego taki przycisk poniewaz posiada on dwa przelaczniki. Jeden bedzie odpowiadal za sterowanie serwem i otwarcie drzwi, a drugi bedzie wlaczal napiecie na wybranym torze. 15 lokow "na chodzie" mogloby zagotowac mi booster. :)

button.jpg
button2.jpg


Programowanie predkosci ruchu serwa mile widziane (zeby drzwi nie trzaskaly) ;) ale niekoniecznie.

Przez weekend zaznajomilem sie z watkami o sterownikach serw. Pod uwage biore Pololu Mini Maestro 18 albo Octopus III 2x8kanalow.
Mini Maestro 18 kanalowy kosztuje tyle samo co jedna 8 kanalowa osmiorniczka.
Ale.... nie chce uzywac komputera. Do sterowania bedzie elegancki podswietlany panel z przyciskami i przelacznikami.
Filmy o Maestro pokazuja jak ladnie sie to wszystko programuje. Mozna poustawiac predkosci, polozenia, sekwencje ruchow. Tyle, ze wszystko to sie odbywa przez usb za pomoca komputera. Mam watpliwosc czy po zaprogramowaniu da sie sterowac serwwami tylko za pomoca przyciskow.
Korzysta ktos moze z tego sterownika? Jakies opinie ? Czy dam rade podlaczyc to tak zeby sterowac poszczegolnymi serwami za pomoca przyciskow? On - otwarcie drzwi, Off- zamkniecie drzwi.

Z tego co wywnioskowalem z insrukcji i filmow o Octopus III widze, ze jestem w stanie zrobic wszystko co potrzebuje. Minusy: 2x drozsze rozwiazanie i 2x tyle miejsca bo 2 sterowniki.

A moze jeszcze jakies inne propozycje dla mojego rozwiazania?
- min 15 serw.
- programowanie pozyzcji serw.
- sterowanie serweami za pomoca przyciskow.
- jako bonus - programowanie predkosci serw.
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#23
Jako lajkonik w elektronice, podpowiem Ci, że Pololu się gorzej mi się programuje niż Arduino. No, nie nauczyłem się po prostu, szybciej ogarnąłem Arduino.
Poza tym w Pololu połowę kanałów musisz przeznaczyć na urządzenie wejścia/wyjścia, zwane potocznie "przyciskiem", tak więc z 18 zostaje Ci 9 wrót.

W kwestii programowania intuicyjnego (bez potrzeby kodu, komputera itp) to lepsza jest ośmiorniczka.
 

Podobne wątki