• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterownik semaforów świetlnych (m.in. Kluby)

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#21
Ja używa takiego czegoś + listwa kodująca z diod.
Automatycznie podaje S1 w przypadku awarii, lub braku sygnalu steującego z pulpitu...
 

Załączniki

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#23
Witam.

P - pomarańczowe, Z - zielone.

Po podaniu któregoś z sygnałów układ automatycznie wygasza czerwone.
Jeśli chodzi o semafory wyjazdowe, to można zastosować przerzutnik RS i sterować jednym przyciskiem całą głowicę. Po naciśnięciu przycisku odpowiedni semafor poda się sam, zależnie od drogi przebiegu. Skasowany zostanie przez styk torowy/kontaktron...

Poniżej zamieszczam schemat układu kodującego sygnały. Układ umożliwia wyświetlenie wszystkich możliwych sygnałów dla semafora 3 komorowego (opisanego wyżej)

Dla każdego semafora wykonujemy powyższe układy natomiast generator (dla świateł migających) stosujemy jeden do wszystkich semaforów! (ba! nawet jeden na całą makietę - semafory, tarcze ostrzegawcze, przejazdy kolejowe...)
Specjalnie podzieliłem całość na "klocki", żeby schemat nie wydawał się skomplikowany ;)
Dla niektórych może wydać się bardziej złożony, niż aplikacje na uP, ale jest to alternatywa dla tych, którzy potrafią lutownicą władać, a nie czują się najlepiej w świecie mikroprocesorów i programowania :)

Należy jeszcze pamiętać (gdybym rysował schemat jako całość, pewnie pamiętał bym o tym) o podciągnięciu stałego stanu wysokiego w przypadku pojedynczych świateł migających - analogicznie z działaniem wygaszania na "klocku" semafora (z wejścia sygnałów S3 i S4, na wejście wygaszania światła czerwonego - baza tranzystora) Inaczej np. w przypadku wyświetlenia S3 światło zielone będzie migać przemiennie z czerwonym ;)

Pozdrawiam.

PS: Jeśli chodzi o sterowanie uP, to moje zdanie jest takie - JEDNA CZARNA SKRZYNKA na całą makietę - wtedy ma to rację bytu. Natomiast uP/semafor... ??
 

Załączniki

OP
OP
W

whosho

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#24
I tak to bedzie wygladalo... Calosc jest juz opracowana (hardware i software). Udalo mi sie nawet przygotowac aplikacje w Delphi dajaca uzytkownikowi mozliwosc zaprogramowania swojego ukladu ze swojego kompa via USB. Czekam teraz jedynie na mozliwosc powrotu do domu i poskaldania tego do kupy... :sad:
 
OP
OP
W
Reakcje
6 0 0
#26
Nowa wersja jest niemal gotowa i na dobrą sprawę dostępna.
Obsługuje 8 sygnalizatorów, 8 rozjazdów. Bardziej szczegółowy opis podany został na forumTT.pl więc nie będę go tutaj kopiował.

Oprogramowanie z którym współpracuje ten układ (i jego kolejne wersje) jest dostępne za free pod tym linkiem:
:arrow: Wajchownia 1.1 Beta

Na fotce moduł pulpitu (A-08) i dołączany do niego moduł semaforów (A-05)

Przygotowywane kolejne wersje będą obsługiwały do 16 / 32 semaforów, tyleżsamo rozjazdów, a dodatkowo czujniki torowe. Jest również możliwe sterowanie wszystkim bez fizycznego pulpitu z przyciskami, a jedynie przy pomocy programu.
Jeśli ktoś będzie chciał to zobaczyć na żywo to najbliższe okazje to spotkanie modelarzy w Bytomiu, oraz poznańskie targi w październiku.
 

Załączniki

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#29
Cooooś Ty, przecież "whosho" opanował temat sygnalizacji świetlnej :razz:
Młody, zdolny, więc niech się produkuje.

JA tam pozostanę przy semaforkach kształtowych :D
 
OP
OP
W

whosho

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#30
Kolejna modyfikacja Wajchowni pojawi się już wkrótce i będzie zawierała m.in.
- okno wykazu bierzącego stanu semaforów, rozjazdów, czujników (do wyboru)
- poprawioną transmisje danych po USB
- obsługę przejazdów kolejowych i zajętości odcinków torowych

W miedzy czasie kolejna dzidzia: A-09
 

Załączniki

OP
OP
W

whosho

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#33
A propos podłączenia do komputera... Poniższa skrzynka służy aktualnie do sterowani moją stacją (czas wykonania 2h). Potwstała w oparciu o moduł pulpitu USB (A-11 ), płytkę do rozjazdów oraz moduł semaforów. Wszystkie 3 są spięte razem. Sygnały do rozjadów (4) i semaforów (3) zostały wyprowadzone na wtyki DSub-25 i wychodzą bezpośredni do poszczególnych skrzynek stacji. Do ukladu podpina się jedynie zasilacz 12V i kabel z USB.
 

Załączniki

OP
OP
W
Reakcje
6 0 0
#35
Świeża aktualizacja programu Wajchownia i nowa funkcjonalność:

http://www.mmj.pl/~j.barska/elektro/aplikacje.htm


Nową funkcją jest możliwość tworzenia skryptów/programów, które realizuje program.
Jest dostępna pod kawiszem F8, oraz w menu Projekt.

Jej zadaniem jest wykonanie kilku czynność jedna po drugiej, np:

1) Przestaw rozjazd R1 w pozycję "W bok"
2) Przestaw rozjazd R3 w pozycję "Na prosto"
3) Czekaj 7 sekund
4) Ustaw semafor A1/2 na sygnał S2
5) Czekaj na zajęcie bloku "Tor 3"

Edycja pól jest możliwa po dwukrotnim kliknięciu.

Daje to możliwość, m.in. prostszego ustawienia konkretnego przebiegu poprzez wpisanie w linię komend jego nazwy.

Innym przykładem może być wykonywanie jakiś bardziej złożonych pętli.

Istotną sprawą jest, że w tym samym czasie wykonuje się tylko jeden skrypt.
Można natomiast pewnie "zdarzenia" obsługiwać po za skryptami, korzystając z dotychczasowych mozliwości.

To powyższego przykladu można dodać opcję samoczynnego wygaszenia semafora A1/2.
Wystarczy w menu Projekt->Zależności czujników wpisać stosowną zależność:

- Wybierz czujnik: "nazwa",
- Stan aktywny: "zwarty",
- Typ elementu: Semafor,
- Element: "A1/2",
- Stan elementu: "S1",

Dzięki temu każdorazowo po zajęciu przez skład czujnika "nazwa" semafor ustawi się na S1.

Szybki opis tworzenia programów:

:arrow: wybrać Plik->Nowa Biblioteka, Następnie Program -> Nowy...
:arrow: Wpisać nazwę nowego skryptu

:arrow: Aby Dodać nowy rozkaz do listy, należy wciśnąć "Dodaj Rozkaz"
Na końcu listy pojawi się wolna linia. Wystarczy wybrać z górnego menu
graficznego jedną z ikon. Spowoduje to nadpisanie aktualnego rozkazu na ten
wybrany.
:arrow: Dalej trzeba edytować wymagane pola, np.

"Ustaw Semafor" -> Nazwa/Numer (wybór z listy) -> Stan/Sygnał (wybór z
listy)
Lista pokazuje się po dwukrotnym kliknięci na edytowane pole.

http://img94.imageshack.us/img94/724/clipboard01xo.jpg

:idea: Kolejność rozkazów w "skrypcie" można zmieniać - trzeba zaznaczyć dany
rozkaz, a następnie przesunąć go przy pomocy ikon z niebieskiki
strzałkami, w górę lub w dół.

Po zakończeniu zamykamy okienko. Skrypt jest teraz dostępny z rozwijanej
liście na dolnym oknie, obok "pojedynczy Program"


:idea: Aby wkonać 1 skrypt/sekwencję wybieramy ją z listy i klikamy "Start"

:idea: Aby wykonać więcej niż 1 sekwencję, wybieramy "seria programów" i
wpisujemy NAZWY skryptów oddzielone PRZECINKIEM. Następnie klikamy "Start"


Ponadto poprawiłem Kreator Zależności (Ctrl+A), do sprawnego generowania zależności dla semaforów :)
Dalej jest problem przy wjazdach na stację gdzie użyto "trapez", bo niekiedy algorytm wybiera drogę zygzakiem zamiast na wprost, ale narazie nie udało mi się tego poprawić.


http://img3.imageshack.us/img3/48/clipboard02ts.jpg
Pozdrawiam :)
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#36
Witam

Powiedzcie mi Panowie, czy oprócz wejść sygnałowych potrzebne było by jeszcze coś.
Na razie wykonałem na próbę sterownik semafora 4 komorowego, który wyświetla wszystkie możliwe sygnały łącznie z SZ.
Każdy sygnał ma osobne wejście, co umożliwia podanie sygnału uzależnionego od położenia zwrotnic, ale zastanawiam się, czy to wystarczy.

Sterownik jest modułowy i w pełni konfigurowalny poprzez dołączanie kolejnych modułów, każdy moduł to płytka o wymiarach 10/25mm, w skład wchodzą (w zależności od potrzeb)

Płytki driverów zaświecających latarnie semafora (w zależności od ilości komór semafora)
Płytka generatora dla świateł migających (1szt)
Płytka wygaszania światła czerwonego/niebieskiego (1szt)
Płytki kodujące sygnały (w zależności od ilości wymaganych do podania sygnałów)

Wszystko zamontowane jest na sztorc (w celu zmniejszenia wymiarów) na płytce bazowej.
Sterownik jest wykonany na elementach dyskretnych (diody, tranzystory, rezystory)
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#38
Ale w jakim kontekście to ma wystarczyć?? Do czego?
Żeby w miarę możliwości zautomatyzować proces sterowania semaforem.

Chodzi o to, że zrobiłem sterownik analogowy gdzie dla każdego sygnału jest osobne wejście i teraz zastanawiam się, czy nie jest potrzebne jakieś wejście/wyjście blokujące, kiedy to np styki przy zwrotnicach wykorzystujemy i dla sygnałów na semaforach wyjazdowych, ale i te same styki dla sygnałów na semaforze wjazdowym.
Ja nie widzę problemu, ponieważ stosuję podwójne styki przełączane przy każdej zwrotce, ale może ktoś chciałby zrobić to inaczej.

Po prostu jeśli ktoś ma jakieś sugestie to prosił bym o napisanie ich tutaj, a na razie biorę się za sygnalizację przejazdową :)

Swoją drogą ciekaw jestem jak wygląda schemat elektryczny tych wszystkich zależności na jakiejś nie dużej stacyjce. Bo chyba są takie schematy, prawda?
 

Podobne wątki