• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie zaporami przejazdu kolejowego

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Witajcie, jestem na etapie budowy przejazdu z zaporami i stanąłem przed koniecznością zastosowania automatyki mianowicie:
zalozenia:
Po wciśnięciu przycisku na pulpicie, zapory opadają na 15s po czym automatycznie się podnoszą, niby żadne problem jednak do napedu zastosuje serwo modelarskie czyli silnik pradu stalego musi on działac w następującej sekwencji:

impuls-----podanie napiecia na silnik--------ruch opuszczanie---------brak napiecia 15 s----------podanie napiecia na silnik w odwrotnej polaryzacji-------------ruch podnoszenie----------powrot do stanu oczekującego na sygnał do zamkniecia bez napiecia na silniku

jakies pomysły patenty, układ można zrealizować na systemie przekaźników czasowych i kondensatorów, jednak układ będzie dosyć rozbudowany, moze macie jakies pomysły!!
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#2
Założenie, że zapory otworzą się same po 15 sekundach jest bez sensu. Zapory niezależnie czy sterowane przez człowieka (kat. A) czy przez pociąg (kat. B) są otwierane po przejeździe pociągu. A co jeśli otworzą się tuż przed pociągiem :? :devil:
 
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
masz racje jednak ja chce zdjąć sobie z głowy obowiązek pamiętania o otwarciu zapór, gdy pociąg będzie sie zbliżał do przejazdu wymuszę zamkniecie a po 15-20 sek
same sie podniosą czas wystarczający na przejazd w tym miejscu nawet skladu z 8 osobowymi czerosiowcami
znalazlem układ z atv do sterowania zaporami i swiatłami jednak w moim wypadku naniewiele sie on zdaje
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#6
Zapomnialem o drucie z pamiecią, w taki wypadku całośc jest banalnie prosta i ogranicza sie do czasowego wlacznika...
Gdzie mozna takowy drut kupic?
Może ktoś z forumowiczów ma odsprzedać z 20-30 cm cm takowego?

W sieci znalazlem jedynie jakies do branzoletek
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#8
To jeszcze: http://usuaris.tinet.cat/fmco/home_sp.htm - i dalej: Decodificador Accesorios - prościejszy ale trzeba PICka zaprogramować. Ale za to robi "bim - bom"... Zostaje tylko kwestia wyzwalania od przejazdu pociągu.

A ten słynny drucik to można gdzieś w RP uświadczyć? Bo pod linkiem tylko pisze że już jest dostępny u braci Czechów ale nie doczytałem gdzie. A może nasz Władek od Rzeczy Malutkich ma coś na zbyciu?
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#11
Gapa jestem!!! Nie chciało mi się przewinąć strony do dołu.
Czy dobrze się doczytałem że dla drucika jest zabójcze nie tylko gorąco ale i zimno np na strychu, w piwnicy czy innym nieogrzewanym miejscu (na půdě, ve sklepě, nebo v jiné nevytápěné místnosti)?
Bo poza tym same zalety.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#12
Zimno nie jest zabójcze dla drucika, tam chodzi o to, że bardzo zimny drucik może nie osiągnąć pełnego, tzn. założonego skoku ;)
Drucik traci właściwości po przegrzaniu np. od lutowania lub podłączeniu napięcia >3V.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 12
Elektryka 44
Elektryka 20
Elektryka 2
Elektryka 17

Podobne wątki