• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie zaporami - dcc

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Panowie przyszedł czas aby moje zapory na przejeździe się same opuszczały. Potrzebuje rady co kupić aby współpracowało z MM jak i działało w funkcji Auto - tj żeby zapory same opuszczały się gdy nadjedzie skład.
Co polecacie ? Co sądzicie o zestawie AVT5287( wiem że po ostatniej wpadce z dekoderem jazdy avt miałem już na to nie spoglądać ale ciągnie mnie do rodzimych produktów). Czy są z nim problemy ?
Drugie pytanie odnosi się do sensorów które wykryją że pociąg nadjedzie, Co polecacie tu użyć ?
pozdrawiam
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
127 3 0
#2
Mój przejazd kolejowy jest sterowany poprzez dekoder rozjazdów (wykonany chałupniczo na podstawie schematów udostępnionych przez karol_mar) sprzężony z przekaźnikiem. Nie mam trybu auto.
Ten deka z AVT nie mam i nie sprawdzałem. Koncepcja automatyki jest rozwiązana poprzez badanie zajętości odcinka izolowanego. Jeśli znajdzie się na nim cokolwiek, co pobiera prąd, wówczas się opuszczą w przeciwnym wypadku, podniosą. Tylko trzeba pamiętać, że pchając wagony (bez deka/oświetlenia) przejazd może się nie załączyć, ponieważ wagony nie ma poboru prądu.
Najprostszym sensorem jest kontaktron. Wówczas lokomotywa czy wagon musi mieć magnes, na który oddziałuje. Można też zastosować moduły informacji zwrotnej. Ale w tym przypadku przydałby się porządniejszy system DCC (Viessmann Commander, GbbKolejka) aby to dobrze skonfigurować.

To takie moje spostrzeżenia na szybko.
 
OP
OP
V

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
Kontaktron najszybciej ale martwi mnie ten magnes pod wagonem. Zastanawiałem się nad jakimś czujnikiem indukcyjnym lub optycznym wkręconym pomiędzy podkłady kolejowe. Separacja torów trochę na to za późno bo już są po szutrowane ;)
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
446 8 0
#4
Jeśli chodzi o sterownik to polecam ten ze strony Paco. Sprawdzony i działa.
Można sterować i z MM i ręcznie (lub z automatyką)
Sterownik jest zintegrowany, obsługuje serwo, semafor ostrzegawczy i dźwięk.​
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Panowie przyszedł czas aby moje zapory na przejeździe się same opuszczały. Potrzebuje rady co kupić aby współpracowało z MM jak i działało w funkcji Auto - tj żeby zapory same opuszczały się gdy nadjedzie skład.
Co polecacie ? Co sądzicie o zestawie AVT5287( wiem że po ostatniej wpadce z dekoderem jazdy avt miałem już na to nie spoglądać ale ciągnie mnie do rodzimych produktów). Czy są z nim problemy ?
Drugie pytanie odnosi się do sensorów które wykryją że pociąg nadjedzie, Co polecacie tu użyć ?
pozdrawiam
Witam jeżeli chodzi o ten kit to ja mogę powiedzieć tylko tyle ŻENADA! Po zakupie w sklepie firmowym AVT na leszczyńskiej w warszawie myślałem że w razie czego uzyskam jakąś pomoc ale oni ładnie gadają przed sprzedażą póżniej nabierają wody w usta . W czym rzecz ja kupiłem kit avt w wersji "B" czyli komplet elementów,płytka drukowana,zaprogramowany układ.Po zlutowaniu elementów na płytce wg. załączonej instrukcji montażu po podłączeniu zasilania niby wszystko było ok. Po zwarciu do masy odpowiedniego złącza serwo podpięte działało, diody świecące migały na przemian,dżwięk typu ding...ding też był.Ale jak podłączyłem to ustrojstwo pod MM ROCO w Zaden sposób się tego mi nie udało uruchomić robiłem wg. załączonej instrukcji ze 20-razy programowanie CV1 zworka założona(do programowania) i du... blada niby serwo dawało oznaki że się programuje i to tyle.Po 50 próbach,wertowaniu forum napisałem do autora projektu co się podpisuję imieniem i nazwiskiem na samym dole instrukcji tegoż kitu a an mi odpisał że ROCO MM nigdy nie używał i nie wie co i jak i nie może mi pomóc.Szkoda że mi się nie udało tego uruchomić pod DCC kosztowało mnie to tyle nerwów to jest mój drugi kit AVT który nie dał mi satysfakcji ten pierwszy to z mojej winy i mojego nie dopatrzenia ale też na forum psy wieszano na temat kitu "oświetlenia wagonu pico hobby avt "Był jeden wpis nawet pozytywny ale też po przejściach.To jest moja opinia na temat kitów AVT do analogu jak najbardziej ale do DCC nigdy już tego nie kupię a lubię bardzo takie zestawy składać, lutować,i cieszyć się działaniem ale nie Z AVT do DCC nie w tym czasie dopóki nic się nie poprawi. Tomek
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#6
Jeśli chodzi o sterownik to polecam ten ze strony Paco. Sprawdzony i działa.
Można sterować i z MM i ręcznie (lub z automatyką)
Sterownik jest zintegrowany, obsługuje serwo, semafor ostrzegawczy i dźwięk.​
A masz moze płytki do tego rozwiązania.
Samemu nie robiłem płytek z 10 lat.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
446 8 0
#8
A masz moze płytki do tego rozwiązania.
Samemu nie robiłem płytek z 10 lat.
Mogę też wytrawić ale dopiero po 19 maja. Chyba, że paziu1000000 wytrawi szybciej.

Kit AVT5287 to kopia ze strony Paco'sa. Nie sprawdzałem tego z AVT, gdyż mając już niejednokrotnie przykre doświadczenia z produktami znanego nam autora z naszego forum, wolałem od razu zrobić oryginał. I ten działa bez problemu z MM.
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#9
Ja też niestety mam złe doświadczenie z dwoma dekoderami do lokomotyw z AVT, więc raczej do źródeł będę sięgał.
Tyle że tak jak napisałem, ostatni raz trawiłem płytki z 10 lat temu, a w avt była.
W każdym bądź razie jestem chętny na płytkę.[DOUBLEPOST=1399739694][/DOUBLEPOST]PS. Jak to się teraz robi najefektywniej? Ja drukowałem na drukarce laserowej na papierze transferowym czy folii i potem żelazkiem na płytkę miedziowaną. Dajcie jakieś info o technologii. Może jakiś temat założyć albo może już jest :oops:. Nie poszukałem jeszcze :ostrozny:
 
OP
OP
V

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
#10
No to nie ma sensu tego kupować. Zrobiłem sobie zmotke na czujnikach laserowych zabudowanych w podkłady i przekaźniku czasowym. Do tego ręczne wyzwolenie zapory. Całość fajnie działa. mam pełną regulacje zwłoki i przytrzymania zapory..
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
127 3 0
#11
Jak to się teraz robi najefektywniej? Ja drukowałem na drukarce laserowej na papierze transferowym czy folii i potem żelazkiem na płytkę miedziowaną. Dajcie jakieś info o technologii. Może jakiś temat założyć albo może już jest :oops:. Nie poszukałem jeszcze :ostrozny:
Prototypy robię za pomocą termotransferu (metoda na żelazko) z użyciem papieru kredowego.
 
Ostatnio edytowane:

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#12
To moze podzielasz sie schematem? Moze tez projektem płytki.
Oczywiście jeżeli masz na to ochotę.
Takie rozwiazanie jak twoje by mi pasowało.
Swoją drogą to muszę samemu wrócić do poważniejszego grzebania sie w elektronice. Bo tak jak pisałem ostatnia płytkę trawilem jak EITI kończyłem. ;-)
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
127 3 0
#13
To moze podzielasz sie schematem? Moze tez projektem płytki.
Oczywiście jeżeli masz na to ochotę.
Takie rozwiazanie jak twoje by mi pasowało.
Swoją drogą to muszę samemu wrócić do poważniejszego grzebania sie w elektronice. Bo tak jak pisałem ostatnia płytkę trawilem jak EITI kończyłem. ;-)
Ale schematu czego? Tego dekodera? Jest dostępny na stronie pdf i zawiera on schemat elektryczny jak i projekt płytki.
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#14
Ale schematu czego? Tego dekodera? Jest dostępny na stronie pdf i zawiera on schemat elektryczny jak i projekt płytki.
Pytanie było do vqsoft.
Tylko w międzyczasie pisania "wtryniłeś" sie miedzy przysłowiową wódkę a zakąske. :ROFL:[DOUBLEPOST=1399758047][/DOUBLEPOST]Tak trochę długo pisałem posta bo miałem przerwę na zakąskę.
 
OP
OP
V

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
#15
wiesz ja to zrobiłem na elementach powszechnie dostępnych. Nic własnego. Zwykły czujnik laserowy + wzmacniacz keyence, + przekaźnik czasowy programowalny.
wzmacniacz tego typu


do tego czujnik fi 3mm


i przekaźnik


całość z odzysku z jakiś starych maszyn przemysłowych..
na makiecie będzie jednak sprawdzało się wyśmienicie
 
OP
OP
V

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
#17
16V DC - tego wymagają wzmacniacze tj 12 - 24 DC. przekaźnik jest fajny bo jest od 12 do 230 AC/DC
stabilizuje sobie 16VDC z AC którym zasilam napędy zwrotnic i resztę bajerów
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 16
DCC 6
DCC 3
DCC 29

Podobne wątki