• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? STEROWANIE Z21

PAWEŁ SOSNOW

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Na wstępie zaznaczam, że jestem początkującym modelarzem. :)
Chciałbym się dowiedzieć, zrozumieć jak poprawnie korzystać z Z21 po przez aplikację w telefonie czy tablecie? Mam problem z świadomym programowaniem lokomotyw i zwrotnic. Nie rozumiem, jak nadawać adresy. To co mi się udało zrobić na czuja to uruchomić dwie różne lokomotywy i proste zwrotnice. Udało mi się wydobyć niektóre dźwięki z dekodera, tyle że to wszystko na czuja.
Czy ktoś za Was może mi pomóc to ogarnąć? Jest jakiś "podręcznik" do tego?

pozdrawiam.
Paweł S
 

Laku

Aktywny użytkownik
Reakcje
387 24 1
#2
1. wchodzisz w aplikację Z21 na telefonie
2. wchodzisz w "Programming"
3. wchodzisz w "Program Loco Adress"
4. Klikasz "Read"
lokomotywa zaczyna migać światłami i "podrygiwać". Ustawia się domyślnie jej adres na 3 (hmm albo 5 nie pamiętam teraz ale raczej chyba 3)
5. wyskoczą ci tam dane CV1 CV17 CV18 CV29Bit5. Potem klikasz "Program" ( jak chcesz inny adres niż 3, bo np. masz już inną lokomotywę ustawioną na 3ce to wpisz inną cyfrę w miejscu gdzie miga ten kursor w polu "Adress" zanim klikniesz "Program")
6.Teraz masz już lokomotywę zaprogramowaną.
7.Wychodzisz do głównego menu
8.Wchodzisz w "Settings"
9. Wchodzisz w "Locomotive Settings"
10.Klikasz plusik w prawym górnym rogu
11. Wybierasz "Locomotive"
12. Wypełniasz te wszystkie rybryki. W "Loko Adress" wpisujesz adres który ustawiłeś wcześniej (patrz punkt 4 i 5
13. Wchodzisz w "Modify Functions" jeśli masz loka cyfrowego i ustawiasz sobie w tych kwadracikach jakie chcesz mieć funkcje od f0 do f24 zgodnie z instrukcją dostarczoną w pudełku z Lokomotywą.
14. Wychodzisz do menu głównego, po czym w Control Panel i możesz śmigać lokiem
 
OP
OP
P

PAWEŁ SOSNOW

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Witam
Dziękuję za podpowiedź. Co prawda udało się to zrobić chyba nawet prościej, zaciągając dane po numerze fabrycznym produktu z biblioteki danych. Jedynie muisałem zmienić adres z 3 na inny.
Teraz mam inną rozkminę:
- uruchamianie zwrotnic z dekoderem przez Z21,
- jedna ze zwrotnic robi mi zwarcie,
- mocowanie dekodera - w zależności od kierunku skrętu łuku da się przykręcić dekoder lub się nie da bo się nie dopasowuje do geoline
- jak narysować schemat układu torów i zwrotnic w aplikacji Z21.
Ktoś coś doradzi?
 

Laku

Aktywny użytkownik
Reakcje
387 24 1
#5
Tu niestety nie podpowiem, bo nie pamiętam.
Z tego co kojarzę trzeba na pewnym etapie programowania trzeba kilkukrotnie przestawić ręcznie zwrotnicę w rozjeździe i wtedy z21 to rozpoznaje.
A nie masz instrukcji?
Ja kupiłem z21 w zestawie startowym i tam było opisane co i jak.
Nie mogę niestety sprawdzić bo jestem na kilka dni poza domem
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
278 8 1
#6
Jaki masz dekoder? Geoline od Roco czy Geodec? Jeśli masz oryginalny dekoder i napęd Geoline to wystarczy że poruszusz kilka razy szybko ręczny napęd zwrotnicy i uruchomi się tryb programowania - zwrotnica zacznie przeskakiwac sama. W tym momencie wybierasz adres zwrotnicy który chcesz i wciskasz zmianę położenia (raz lewo raz prawo) i gotowe.
Zwarcie - w zwrotnicy Geoline masz polaryzację - wlutowane 3 przewody i małą wtyczkę 3 pin. Może odwróc wtyczkę w napędzie elektrycznym - to powinno pomóc.
Oryginalny dekoder pasuje zawsze ale odwraca się go. Chyba brakuje Ci instrukcji którą dołącza Roco do dekodera, tam było to narysowane.
Ale jeśli masz tanszy dekoder np. Geodec - tu zabawa jest inna...