• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Sterowanie wielokrotne w DCC

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.377 144 0
#1
Zacząłem się zastanawiać czy jest możliwe wykorzystanie "zakładki" POCIĄGI dostępnej w aplikacji Z21 na smartfony, w celu zrobienia czegoś takiego:
Jest lokomotywa X (np. EU07), która ma adres 1. Jest ona wpisana w aplikacji Z21 w "zakładce" LOKOMOTYWY pod adresem 1. I pod tym adresem steruje się nią jako pojedynczą lokomotywą, oddzielnie od lokomotywy Y.
Jest lokomotywa Y (inna EU07), która ma adres 2. Jest ona wpisana w aplikacji Z21 w "zakładce" LOKOMOTYWY pod adresem 2. I pod tym adresem steruje się nią jako pojedynczą lokomotywą, oddzielnie od lokomotywy X.
Teraz znajdujemy gdzieś w "tajnych ustawieniach dekoderów" jakieś specjalne miejsce, gdzie do obu lokomotyw przypisujemy "dodatkowy adres", np. 123.
I teraz w zakładce "POCIĄGI" definiujemy coś, co nazwiemy sobie "X+Y" (oznaczające np. 2xEU07) i nadajemy temu czemuś adres 123. :)
W ten sposób wybierając w aplikacji (czy tam np. w MM) adres 1 - sterujemy lokiem X. Wybierając 2 - sterujemy lokiem Y. Wybierając zaś 123 sterujemy obiema naraz, czyli możemy prowadzić pociąg trakcją podwójną na jednym adresie. :)

Da się, czy to pieśń dalekiej przyszłości? :)
 
OP
OP
A

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.377 144 0
#3
OK.
W dekoderach ESU jest tak:
1660838493188.png

Czyli jest dodatkowy adres zespołu lokomotyw jako CV19.

A w dekoderach Zimo jest tak:
1660838611554.png

Czyli można nadać adres zespołu jako CV19 ale wtedy podstawowy adres CV1 nie działa.
Ponieważ ja mam tylko dekodery Zimo mx645 no to kicha. :(
 

Tomasz Korczyński

Moderator Grupy ŁKMK
Zespół forum
FREMO Polska
ŁKMK
NAMR
Reakcje
398 0 0
#4
... czyli możemy prowadzić pociąg trakcją podwójną na jednym adresie. :)
Da się, czy to pieśń dalekiej przyszłości? :)
Tutaj masz film, gdzie w aplikacji Z21 jako "Train" steruje 2 lokomotywami. Każda zachowuje swój adres i w każdej możesz niezależnie aktywować wszystkie funkcje indywidualnie - takie jak: dźwięki, światła itp. Wspólny jest "przesuwak" prędkości, więc jeżeli lokomotywy mają zsynchronizowane prędkości, to jadą, przyśpieszają i hamują razem.
"Uproszczony" consist można też łatwo zrobić używając UT6, bo nie wszędzie będzie działała aplikacja Z21 - szczególnie na imprezach modułowych. W przypadku "uproszczonego" consist'a jednak są pewne ograniczenia w sterowaniu światłami i dźwiękami, ale lokomotywy łączysz i rozłączasz w kilka sekund.
Jest jeszcze tzw "advanced consist", ale w tym temacie nie będę się wypowiadał, bo nie mam żadnych doświadczeń.
Pozdr. Tomek
 

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
936 1 0
#5
"Uproszczony" consist można też łatwo zrobić używając UT6, bo nie wszędzie będzie działała aplikacja Z21 - szczególnie na imprezach modułowych. W przypadku "uproszczonego" consist'a jednak są pewne ograniczenia w sterowaniu światłami i dźwiękami, ale lokomotywy łączysz i rozłączasz w kilka sekund.
Jest jeszcze tzw "advanced consist", ale w tym temacie nie będę się wypowiadał, bo nie mam żadnych doświadczeń.
Pozdr. Tomek
Czy mógłbym prosić o więcej informacji dotyczących łączenia lokomotyw przy pomocy UT6?
Z tego co pamiętam to kiedy wpięte są dwa urządzenia o tym samym adresie, to FRED się blokuje (świeci czerwona dioda). Czy zatem łączenie lokomotyw przez UT6 nie spowoduje podobnego efektu? Czy można sterować jednym modelem za pomocą FRED'a, a drugim przez UT6 i połączyć je w UT6 bez obawy o zablokowanie FRED'a?
Z góry dziękuję za informacje :)
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
235 10 2
#6
Polecem instrukcję do UT6
https://www.digitrax.com/media/apps/products/throttles/ut6/documents/UT6_rev.0.pdf
Strony 12-14.
Lokomotywy mają swoje indywidualne adresy, steruje się poprzez główną lokomotywę w zestawie (jej adres jest istotny). Są pewne trudności przy sterowaniu dwóch różnych lokomotyw.
Po dodaniu loków do MU (multiple unit) blokowane jest sterowanie predkościś i kierunkiem lokomotyw w zestawie poza liderem, światla i reszta działają pod indywidualnym adresem lokomotyw w zestawie.
 

Tomasz Korczyński

Moderator Grupy ŁKMK
Zespół forum
FREMO Polska
ŁKMK
NAMR
Reakcje
398 0 0
#7
Czy mógłbym prosić o więcej informacji dotyczących łączenia lokomotyw przy pomocy UT6?
Z tego co pamiętam to kiedy wpięte są dwa urządzenia o tym samym adresie, to FRED się blokuje (świeci czerwona dioda). Czy zatem łączenie lokomotyw przez UT6 nie spowoduje podobnego efektu? Czy można sterować jednym modelem za pomocą FRED'a, a drugim przez UT6 i połączyć je w UT6 bez obawy o zablokowanie FRED'a?
Sporo informacji masz w instrukcji, do której linka podał Ci Arek. Ja do nauczenia się jak połączyć lokomotywy używałem filmów z YT - jest tego sporo.
Nie mam natomiast doświadczeń w używaniu naprzemiennie UT6 i Freda. W domu i na spotkaniach modeli kolei amerykańskiej używam UT6 lub UT4 ewentualnie telefonu. Fredy są bardzo ubogimi manipulatorami i szczerze mówiąc po zakupie UT sprzedałem ich kilka (Fredów) i zostawiłem tylko te, które używam na spotkaniach Fremo.
Pozdr. Tomek
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.619 141 0
#8
Kiedyś konfigurowałem Freda do jazdy podwójnego zestawu. Lokomotywy programowałem z poziomu centralki Fleischmann Twin Center - ma możliwość zrobienia max poczwórnego zestawu. Tyle, że o ile taki zestaw sterowany centralką dawał rade, to po podpięciu go do Freda, "rozjeżdżały" się kierunki po pierwszej zmianie czoła (lokomotywy były ustawione różnymi tyłami/przodami).

Poza tym jak czytam te elaboraty ;) o ustawianiu CV do trakcji wielkrotnej to mi się wlosy skręcają ;)

Jak macie możliwość Wifi to se zainstalujcie sterownik do telefonu Engine Driver i sprawdźcie jak to działa.

Tomek, filmu raczej nie będzie ale jakiś kawałek zrzutów ekranowych z telefonu może sie uda ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 16
DCC 6
DCC 3
DCC 29

Podobne wątki