• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie silnikiem przez dekoder

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#1
Czy dekoder może sterować bezpośrednio silniczkiem z serwomechanizmu?
Bezpośrednio czyli podłączając wprost kabelki sterujące z dekodera do biegunów silniczka. W danych serwomechanizmu jest napisane 6V.
 
OP
OP
Pawel

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#3
Tylko że mi chodzi o sterowanie samym silniczkiem, a nie serwomechanizmem.
Chodzi mi o kręcenie się silniczka bez ograniczeń w jedną lub drugą stronę.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.067 140 0
#5
A jak podłączysz dekoder do lokomotywy to jak kręci silnikiem w jedną lub w drugą stronę?
Jak rozumiem, Paweł chce wypatroszyć silnik z serwa i użyć go do czegoś?

Pozostaje tylko kwestia zasilania silniczka "tylko 6v" (nie da się zastosować innego silniczka?)
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
436 8 0
#6
Dekoder Zimo ma możliwość ustawienia napięcia na silnik. Można też zrobić prosty dekoder jazdy na zasilanie 6V.
Jakiś czas temu robiłem sterownik silniczka na 6V z przekaźnikami umożliwiającymi sterowanie do 4 silników. Coś na wzór dźwigu Roco w DCC. ;)
 
OP
OP
Pawel

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#7
Dokładnie tak jak napisał Misiek, mam trochę serw po różnych eksperymentach, w których są sprawne silniczki, i parę starszych dekoderów (ZIMO), i chciałbym to wykorzystać.
A ponieważ nigdy nie wnikałem jak dekoder steruje silnikiem lokomotywy, stąd moje pytanie, czy takim silniczkiem można sterować tak jak silnikiem lokomotywy - problemem może być to 6V.
Powiem szczerze nie mam nawet pojęcia, jakim napięciem sterowane są standardowo przez dekodery silniki w modelach.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#8
Wypatroszylem serwo Tower Pro SG90 i daje sie sterowac bezposrednio napieciem 1.5V zeby obracalo sie w miare wolno. Jest jedno male "ale". Serwo ma ogranicznik i obraca sie o niepelne 360 stopni. Nie ma mozliwosci krecenia "w kolko" bez ograniczen. Bawiac sie w ten sposob nie masz informacji zwrotnej do sterownika o obecnym polozeniu serwa.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
#12
jakim napięciem sterowane są standardowo przez dekodery silniki w modelach
Modele analogowe (także te z gniazdem dekodera) zasadniczo są przeznaczone do zasilania napięciem stałym w zakresie 0-12 V. Tak więc dekoder powinien zasilać silnik takim samym napięciem, trzeba jednak pamiętać, że sposób zasilania z dekodera jest inny, niż po prostu przez napięcie stałe regulowane od 0 do 12 V.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 16
DCC 6
DCC 3
DCC 29

Podobne wątki